mfnews.ir

انتشار: ۱۵:۴۹ - ۳۰ تير ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۶۲۰
تعداد بازدید: ۹۶۰۶
پروژه احداث سورتمه Alpine Coaster از تجهيزات كمپاني ويگاند آلمان
احداث سورتمه Alpine Coaster از تجهيزات كمپاني ويگاند آلمان طي كارشناسي هاي انجام شده توسط شركت عمران و مسكن شمال در موقعيتهاي مختلفي در شهرك توريستي نمك آبرود مستقرشده است

شركت عمران و مسكن شمال در زمينه هاي شهـرسازي ، انبـوه سـازي ، پيمانكاري و صنعـت گردشگري در استانهاي شمالي كشور فعاليت داشتـه و داراي رتبه دو ابنيه و رتبه يك راهسازي ميباشد . ازجمله پروژه هاي مهم اين شركت  سـالانه صدها واحد مسکونی اداری ویلایی و تجاری در شمال كشور احداث مي نمايد . ساخت 1200 واحد مسكوني ازجمله پروژه هاي مهم سرمايه گذاري ميتوان پروژه هاي  مجتمع  دانا ، اركيده ،53 پامچال ، سيكاس،نسترن ،نيلوفر، 208 واحدي جانبازان در رشت و پروژه 84 واحدي جانبازان بابل ،152 واحد ويلايي درخـزرشهر ، 56 واحدويلايي در درياكنار بابلسر، 650 واحدي رامسر‌ و 650 واحد در نمك آبرود اشاره نمود .

 علاوه بر پروژه هاي سرمايه گذاري ، صدها واحد مسكوني و اقامتي بصورت  مشاركت  مانند پروژه 212  واحدي پامچال و همچنین پروژه های باران در  بابلسر ، نمك آبرود ، رشت ، لاهيجان توسط شركت اجـراء شده است .

معرفی موقعیت جغرافیایی پروژه :

             شهر توريستي نمك آبرود كه در دوازده كيلومتري غرب چالوس واقع شده قسمتي از اراضي منطقه را با وسعت تقريبي 650 هكتار در بر مي گيرد . حد شمالي اين اراضي را درياي خزر و حد جنوبي آن را ارتفاعات مدوبن از ارتفاعات سلسله جبال البرزتشكيل داده است . وجود پارك هاي جنگلي بنفشه و شمشاد در قسمت شمالي اين مجموعه با وسعت تقريبي 200 هكتار مناظر بديعي را در اين قسمت از اراضي به وجود آورده است ، ضمن آنكه درجنوب اين اراضي دامنه كوه مدوبن به صورت جنگلي فشرده و باجاذبه هاي بصري فوق العاده واقع شده است .

مشخصات پروژه :

احداث سورتمه Alpine Coaster از تجهيزات كمپاني ويگاند آلمان مي باشد كه طي كارشناسي هاي انجام شده توسط شركت مذكور در موقعيتهاي مختلفي در شهرك توريستي نمك آبرود مستقرگردید، ليكن بعلت وضعيت استقرار ساير اماكن تفريحي مقرر شد كه تجهيزات سورتمه در ضلع  شرقي شهرك نصب و مورد بهره برداري قرار گرفته است . طبق مشخصات اوليه طرح و گزارشات و نقشه هاي ارسالي كمپاني سازنده ، احداث سورتمه در زميني به وسعت  35000 مترمربع و در خطوط في مابين تله كابين خط 1 و 2 طراحي گرديد و كليه مراحل نصب تا مرحله بهره برداري توسط شركت سازنده انجام پذیرفت .

ظرفيت اسمي طرح 500 نفر در ساعت بوده كه با كاركرد حداقل 10 ساعت در روز 5000 نفر مي باشد .

اهداف پروژه :

 مسافرت و جهانگردي موجب تحرك اقتصادي و جابجايي سرمايه مي شود و فرصتهاي شغلي براي افراد جامعه فراهم مي آورد . انديشمندان معتقدند تنها بخشي كه درآمد آن بطور عادلانه در بين اقشار مختلف مردم توزيع مي گردد و باعث رونق اقتصادي منطقه و كشور مي شود صنعت گردشگري است . ورود هرتوريست خارجي به كشور ، درآمد ارزي برابر با خروج بيست بشكه نفت (ثروت ملي ) براي كشور ايجاد مي نمايد . از طرف ديگر ، براساس استاندارد سازمان جهاني گردشگري به ازاي هر 60 نفر گردشگر داخلي يا 6 نفر توريست خارجي يك شغل مستقيم ايجاد مي شود و به ازاي هرشغل مستقيم ، 5/2 شغل غير مستقيم بوجود خواهد آمد .

      متأسفانه كشور ايران كه از نظر جاذبه هاي اكوتوريسم جزء ده كشور برتر دنيا محسوب مي شود براساس مدارك و آمارهاي موجود ، نتوانسته از ظرفيت هاي موجود در زمينه كسب درآمد و توسعه شغلي بهره گيري كامل نمايد. علت عدم تحقق اين امر دلايل مختلفي دارد كه يكي از اين دلايل عدم وجود سرمايه گذاري و تسهيلات و امكانات لازم تفريحي و توريستي است .

         استان مازندران نيز عليرغم اينكه از نظر اكوتوريسم و جاذبه هاي گردشگري رتبه اول را در كشور داراست از اين قاعده مستثني نمي باشد . براساس آمار سازمان ايرانگردي و جهانگردي سالانه بالغ  بر   12 ميليون نفر گردشگر داخلي و 200 هزار نفر توريست خارجي به استان مازندران سفر مي كنند و مبالغ هنگفتي را در مدت اقامت خود هزينه مي نمايند. اما متأسفانه اين استان بدليل عدم وجود امكانات و تسهيلات رفاهي و تفريحي مناسب نتوانسته از تمام قابليت هاي گردشگري خود بهره گيري نمايد .

  با توجه به اهداف و خط مشي شركت به منظور افزايش سهم بازار از جذب گردشگران داخلي و خارجي و متعاقباً بالابردن درآمد و سود ، اين پروژه بعلت انحصاري و خاص بودن در اين مقاطع زماني از كاربري بالايي برخوردار بوده كه اين امر با تأييد هيأت مديره ، شركت را متقاعد به خريد تجهيزات سورتمه نموده است .  با توجه به وضعيت ماشيني و يكنواختي زندگي دنياي امروز، اكثر مردم تلاش مي كنند تا از اوقات فراغت خود حداكثر بهره را ببرند . عموماً سفر به نقاط خوش آب و هوا و مراكز تفريحي رايج ترين روشي است كه افراد براي گذراندن اين اوقات در نظر مي گيرند . اكثر كشورها براي بهره گيري و استفاده از اين منبع بالقوه اقتصادي ، برنامه ريزي  جامع و كاملي انجام مي دهند و با ايجاد تسهيلات و امكانات لازم ، حداكثر بهره را از اين صنعت برده و درآمد سرشاري را نصيب كشور خود مي نمايند . كشور هايي نظير تركيه ، امارات ، مالزي و غيره نمونه بارزي از اين كشورها هستند .

ضرورت اجرای پروژه :

به دليل عدم وجود امكانات تفريحي كافي در سالهاي اخير كه منطبق با نياز گردشگران باشد و همچنين با عنايت به آمارهاي موجود استفاده كنندگان از امكانات تفريحي در شهرك توريستي نمك آبرود و همچنان كمبود واحدهاي تفريحي در خصوص استفاده بهينه گردشگران و همچنين عدم وجود مجتمعي با شرايط و كيفيت و زيبايي در اين محدوده و موقعيت مناسب طبيعت خاص آن ، هيات مديره شركت را مجاب به خريداري خط سورتمه از نوع  Alpine Coaste با ظرفيت 500 نفر در ساعت از كارخانه ويگاند آلمان (Wigand) نموده است .

زمان بندی پروژه :

طبق مصوبه  28/11/86 این پروژه در شهریور ماه 1386 شروع و در فروردین ماه 1387 به مدت 6 ماه به پایان رسید و از شهریور سال 1387 بهره برداری از آن آغاز شد. طول دوره بازگشت سرمایه این پروژه 3.4 سال در نظر گرفته شده بود.

اقدامات کلیدی جهت اجرای پروژه :

1-     برگزاری جلسات متعدد جهت تهیه نقشه مناسب

2-     اخذ مجوزات لازم از سازمانهای ذیربط

3-     رعایت استاندارها و مشخصات فنی و ایمنی کامل دستگاهها

تاثیرات اقتصادی:

با توجه به وسعت شهرك توريستي نمك آبرود و موقعيتهاي تفريحي آن و همچنين تمركز گردشگران در اين منطقه از بابت تله كابين و اماكن تفريحي مختلف اين امكان را جهت تعيين بازار مناسب براي طرح مزبور فراهم مي نمايد . از جمله مواردي كه در اين طرح مي‌توانست به انجام دقيق‌تر برآوردها كمك نمايد، انجام مطالعات بازار به صورت دقيق‌ و جامع‌تر ‌بوده است. ارتقاء و توسعه ظرفیت شرکت، سودآوری، تکمیل فرآیند ، پاسخگویی به تقاضای مشتریان و حفظ سهم بازار از اهدافی بوده که در حوزه اقتصادی پیگیری و تحقق یافته است.

شش نفر بصورت مستقیم در این پروژه مشغول بوده و از طرف دیگر با توجه به اینکه این پروژه توسط پیمانکار انجام گردیده لذا نیروهای بومی فراوانی دراین پروژه مشغول بکار بوده اند .

خريد ماشين آلات از طريق اخذ پروفرما و پيشنهاد قيمت همراه با بررسي موارد فني صورت گرفته و ساخت قطعات در صورت امکان در داخل انجام پذیرفته است .

هرگونه بي ثباتي دراقتصاد کلان مي تواند سيستم کارآیي گردشگری را غيرکارآمد ساخته و اهداف تعيين شده در بخش را دور از دسترس سازد، پس شرط اوليه در تمهيد این بخش ، ايجاد محيط باثبات اقتصادي است.

تاثیرات اجتماعی و فرهنگی:

مجموعه توريستي نمك آبرود يكي از معدود مراكز گردشگري در استان مازندران و كشور مي باشد كه به خاطر موقعيت آب و هوايي و جغرافيايي و امكانات موجود ، بخش عمده اي از اين گردشگران داخلي و خارجي را در فصول مختلف سال پذيرا مي باشد و اين ظرفيت را دارد كه براي پاسخگويي هرچه بهتر به انتظارات گردشگران ، امكانات رفاهي و تفريحي بيشتري در آن تمركز يابد .

تاثیرات سیاسی:

از آنجاييكه شركت عمران و مسكن شمال در زمينه نصب و راه اندازي پروژه هاي تفريحي و توريستي با وسعت كار بالا همواره برخوردار بوده و اين روند رو به افزايش است لذا با توجه به قرارگرفتن در محل و منطقه توريست تاثیرات بسیاری در عرصه جهانی و رقبای جهانی بهمراه می آرود .

 موفقیت های کسب شده در رسیدن به هدف :

1-     سود آوری مناسب برای شرکت

2-      رونق گردشگری در منطقه

3-     رونق کسب و کار در منطقه

همکاری با محیط زیست جهت رفع آلودگی تولید:

استفاده بهینه از فضای سبز در دامنه کوه ، نشاط و شادابی وصف ناپذیری را برای گردشگران بهمراه دارد .

همکاری با  مراکز علمی به منظور در ساخت با دانش و تکنولوژی روز دنیا:

با توجه به اینکه استفاده از دانش و تکنولوژی روز دنیا یکی از اهداف شرکت میباشد ، لذا این شرکت سعی نموده تا از تکنولوژی روز دنیا استفاده نماید . دریافت نشان بین المللی مدیر خلاق 2013 در بخش گردشگری به تایید Ics Group کانادا و همچنین دریافت گواهینامه ISO 9001 مدیریت کیفیت از موفقیتهای این شرکت محسوب می شود.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
حسین شعبانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۲
1
0
درباره همکاری در ساخت سورتمه در شمال کشور گيلان منطقه تالش
پرطرفدارترین ها