mfnews.ir

انتشار: ۱۶:۱۹ - ۳۰ تير ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۶۲۳
تعداد بازدید: ۲۰۷۸
پروژه توسعه شرکت تولیدی ایران تایر از آذر ماه 1391 با هدف افزایش ظرفیت تولید تایرهای رادیال سواری سیمی از 4هزار تن به 20هزار تن درسال آغاز گردید.

پروژه توسعه شرکت تولیدی ایران تایر از آذر ماه 1391 با هدف افزایش ظرفیت تولید تایرهای رادیال سواری سیمی از 4هزار تن به 20هزار تن درسال آغاز گردید.

 به دلیل نیاز روزافزون کشور به تایرهای رادیال سیمی که به دلیل توسعه ظرفیت شرکتهای خودروسازی داخل کشور و همچنین واردات انواع خودرو میباشد اجرای پروژه توسعه در این زمینه را بسیار توجیه پذیر ساخته است.ظرفیت اسمی شرکت 27،000 تن درسال انواع تایرهای سبک و سنگین بوده که بخش عمده آن تا اواخر سال 92 تایرهای قدیمی (نوع بایاس) بوده است. در اواخر سال 1392 به دلیل تقاضای کم برای تایرهای بایاس بویژه تایرهای کامیونی و زیاندهی این نوع تایرها، تولید انواع تایرهای بایاس در شرکت متوقف گردید. از آن پس در شرکت تولیدی ایران تایر فقط تایرهای سواری رادیال سیمی با تکنولوژی روز دنیا تولید میگردد. از آنجاییکه پروژه توسعه شرکت در دست اجرا میباشد و هنوز مراحل پایانی خود را طی نکرده است بنابراین ظرفیت تولید تایرهای رادیال سیمی هنوز در حد مطلوبی نمیباشد در نیمه دوم سال جاری به ظرفیت نهایی خواهد رسید. با توجه به استفاده از تکنولوژی جدید و کیفیت مطلوب تایرهای تولیدی و با افزایش ظرفیت برنامه ریزی شده، جایگاه شرکت در بازار در سالهای آینده وضعیت مطلوبی خواهد داشت.

در حال حاضر پیشرفت فیزیکی پروژه توسعه شرکت حدود 78 درصد میباشد و تاکنون حدود 145 میلیارد ریال در این مورد هزینه شده است. هزینه پیش بینی شده برای اجرای پروژه معادل 140 میلیارد و زمان پیش بینی شده برای تکمیل مراحل اجرای پروژه 20 ماه بوده است.

از ویژگیهای پروژه توسعه شرکت تولیدی ایران تایر حداکثر استفاده از ماشین آلات و تجهیزات موجودو اصلاح و بازسازی تعدادی از ماشین آلات قدیمی از جمله 8 دستگاه تایرسازی مرحله اول و دوم و 20 دستگاه پرس پخت مکانیکی توسط همکاران فنی داخل شرکت میباشد. اصلاح و بازسازی 18 پرس مکانیکی موجود نیز در دست اقدام میباشد که در ماههای آتی اینکار تکمیل خواهد گردید.ویژگی مهم دیگر پروژه توسعه شرکت ساخت داخل کشور تعداد زیادی تجهیزات و ماشین آلات تولید تایر میباشد که از جمله میتوان به ساخت 20 دستگاه تایرسازی مرحله اول و دوم، 2 دستگاه اپکس (برای تولید و نصب پروفیل لاستیکی طوقه تایر)، 2 دستگاه استیلاستیک (برای تولید بلت سیمی تایر)، یک دستگاه رنگزنی تایر خام و انواع لوازم جانبی و قالبهای پخت اشاره نمود. این ماشین آلات قبلا از خارج کشور تهیه میشده است. فقط یکی از ماشین آلات مورد نیاز ( اکسترودر دوپلکس برای تولید دیواره تایر) از خارج کشور تهیه گردیده است. با توجه به ویژگیهای فوق الذکر هزینه اجرای این پروژه در مقایسه با یک پروژه ایجادی حدود یک دهم میباشد. هزینه کم اجرای این پروژه و تقاضای بالای تایر رادیال سیمی در کشور که در حال حاضر حدود یک سوم آن از خارج تامین میگردد، زمینه مناسبی را برای شرکت برای ارتقای جایگاه آن در بازار فراهم نموده است.

 

تاثیرات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی طرح

با توجه به تحریم ظالمانه قدرتهای سلطه گر، هرگونه اقدام که منجر به کاهش وابستگی گردد میتواند مثبت ارزیابی شود. در ارتباط با تایر حدود یک سوم نیاز از خارج تامین میگردد که با افزایش تولید تایر نیاز به واردات کاهش می یابد. ضمنا بیش از 50 درصد مواد اولیه تولید تایر در حال حاضر در داخل کشور تولید میشود از جمله کائوچوهای مصنوعی، دوده، روغن، نخ تایر، سیم طوقه و غیره که با تولید داخلی تایر از این مزیت نیز میتوان استفاده نمود. موضوع دیگری که در ارتباط با مصرف تایرهای رادیال در مقایسه با تایرهای قدیمی بایاس اهمیت خاصی دارد تاثیر بر مصرف سوخت خودروها میباشد. استفاده از تایرهای رادیال باعث کاهش مصرف سوخت میگردد که این امر از دو جنبه تاثیر سیاسی  و قانونی مثبت دارد. در مرحله اول باعث کاهش واردات بنرین میشود و در مرحله دوم موجبات سازگاری بیشتر با قوانین زیست محیطی و کاهش آلودگی هوا را فراهم مینماید.

در حال حاضر بخش قابل توجهی از تولید تایر در کشور از نوع تایرهای با تکنولوژی قدیمی (نوع بایاس) میباشد (حدود 57 درصد) که به تدریج تقاضا برای این نوع تایرها کاهش می یابد و بایستی با تایرهای رادیال سیمی جایگزین گردد. به همین دلیل از نظر اقتصادی و مالی تولید تایرهای بایاس چندان مقرون به صرفه نمیباشد و فقط تایرهای وانتی، کشاورزی و راهسازی بایاس مدت نسبتا بیشتری در مقایسه با بقیه انواع تایرهای بایاس تقاضا خواهد داشت. با اجرای پروژه توسعه شرکت که هدف آن افزایش تولید تایرهای رادیال سیمی میباشد علاوه بر تامین بخشی از نیاز داخل و کاهش نیاز به واردات ، سودآوری آن نیز افزایش خواهد یافت. در هر صورت فعالیت اقتصادی و پایدار هر شرکتی از جمله ایران تایر که با تولید محصولات مورد نیاز بازار و با کیفیت مطلوب حاصل میشود موجب حفظ اشتغال و افزایش درآمد مردم و شرکتها خواهد بود که آثار اجتماعی مثبت خواهد داشت.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها