mfnews.ir

انتشار: ۱۲:۳۱ - ۱۵ شهريور ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۷۶۴
تعداد بازدید: ۱۵۵۲
شركت حفاري شمال علاوه بر نيروهاي ماهر و جوان، داراي دستگاه هاي حفاري با تكنولوژي بالا است و توانايي حفاري در كمترين زمان ممكن را دارد.

شركت حفاري شمال علاوه بر نيروهاي ماهر و جوان، داراي دستگاه هاي حفاري با تكنولوژي بالا است و توانايي حفاري در كمترين زمان ممكن را دارد.

به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از روابط عمومی شرکت حفاری شمال محسن سلطاني؛ سر حفار دكل NDC113  گفت: سياست هاي شركت حفاري شمال با ديگر شركت هاي فعال در عرصه حفاري متفاوت است اين در حالي است كه تربيت نيروي انساني و به كار گيري نيروهاي جوان از جمله وجوه تمايز شركت حفاري شمال با ديگر شركت هاي حفاري به شمار مي رود.

 

وي در خصوص وظايف گل عنوان كرد: حمل مواد حفر شده، خنک کردن و روان کردن مته حفاری و رشته حفاری، دیواره سازی، كنترل فشارهای ناشی از طبقات زمین، معلق نگه داشتن مواد حفر شده در خود، شناسایی بافت طبقات حفر شده، انتقال انرژی هیدرولیکی به مته، کنترل خوردگی و آسان سازی عملیات سیمانکاری و تکمیل چاه از جمله آثار كاربرد گل به شمار مي رود اين در حالي است كه گلي كه در ميدان خانگيران مورد استفاده قرار مي گيرد پايه آبي است.

 

سر حفار دكل NDC113 اضافه كرد: وزن گل، ویسکوزیته(گرانروی)، پلاستیک ویسکوزیته، آب از دست دادگی گل(water loss)، نقطه واروی(yield point) و ضخامت کیک گل از خواص فیزیکی گل حفاری به شمار مي رود.

 

سلطاني اشاره كرد: وزن گل حفاري موجب ايمني در حين عمليات حفاري مي شود و از بالاآمدن مايع داخل سازندگي جلوگيري به عمل مي آورد اين در حالي است كه غلظت گل نيز موجب مي شود تا ذرات كنده شده در گل معلق شود و به سطح زمين انتقال يابد.

 

وي تاكيد كرد: در سيكل گل، گل شناسان با اندازه گيري ميزان گل در مخزن مي توانند امكان فوران چاه و يا هرز روي را تخمين بزنند.

 

سلطاني با اشاره به اينكه پروفايل چاه بصورت يك قيف است، اعلام كرد: جداره گذاري چاه هاي ميدان خانگيران در ابتدا با حفره 26 اينچ شروع و سپس با حفر حدود 300 تا 500 متري، لوله جداري 20 اينچي در آن قرار مي گيرد و در مرحله بعد حفره 17.5 اينچ ايجاد و لوله جداري 13 و يك هشتم كار گذاشته شد.

 

وي گفت: مته هاي به كار گرفته شده در ميدان خانگيران با توجه به سازندهاي آن از نوع الماس، باتون بيت و راك بيت بوده است.

 

سر حفار دكل NDC113 در مورد ادوات جانبی فورانگیر توضيح داد: Kill Line، koome unit، چوک هیدرولیکی، چوک های دستی، plvg tester و Cup Tester از ادوات جانبي فورانگير به شمار مي رود.

 

سلطاني توضيح داد: در اين ميدان علاوه بر دكل شركت حفاري شمال دكل هاي شركت ملي حفاري و انرژي گستر سينا (PEDEX) در حال حفاري هستند.

 

به گفته نماينده كارفرما در دستگاه NDC113 شركت حفاري شمال علاوه بر نيروي ها خوب و زبده داراي دستگاه هاي مناسب و با تكنولوژي روز است به همين جهت از راندمان بالاتري نسبت به دكلهاي مشابه خود برخوردار است

 

گفتني است، ميدان گازي خانگيران در منطقه خانگیران که در 25 کیلومتری شمال غربی شهر مرزی سرخس واقع شده است تاکنون 3 مخزن گازی مجزا در ساختارهــای طاقدیسی که بر روی هـم قرار گرفته انــد و عمق ستیغ های آنها بین 2 هزار و 800 تا 3 هزار متر از سطح زمین است کشف شده و مدت مدیدی است که مورد بهره برداری قرار گرفته اند.

 

بالاترین لایه گازی مخزن شنی - ماسه ای شوریجه "D" با تخلخل و تراوائی بسیار خوب، لایه گازی میانی مخزن سنگ ماسـه ای سخت شوریجــه "B" با تخلخـل و تراوائــی کم و لایه پائینی مخزن سنگ آهکـی شکافــدار مزدوران با تخلخل کم و تراوائی بالا است.

 

مخزن مزدوران در سال 1347 کشف و پس از حفر چاه های بیشتر و طراحــی و ساخـت تأسیســات تولید و پالایشگــاه گاز ترش شهیــد هاشمـــی نـژاد، بهره بـرداری از آن از زمستـان 1362 آغاز شد.

 

گـاز توليدي منطقه خانگيـــران پشتوانـه اصلــي توليد و تامين گــاز مصرفي در شرق كشور است. گـاز پرفشار مخـزن مزدوران گــاز تــرش است كه با دارا بودن 3.5 درصد سولفوره و 6.5 درصد گاز كربنيك گازي بسيار خورنــده براي چاه هــا و تاسيسات و خطوط لولــه بوده و با توجــه به سمـي بودن حـاد گازهيدروژن - سولفوره آزاد شدن آن در محيط نيز براي انسان و محيط زيست بسيار خطرناك است.

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها