mfnews.ir

انتشار: ۱۳:۵۳ - ۱۶ شهريور ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۷۶۹
تعداد بازدید: ۳۵۵۳
پروفسور چریتی رییس دفتر فرهنگی سفارت ایتالیا در ایران از خزانه های موسسه فرهنگی موزه های بنیاد بازدید کرد.

پروفسور چریتی رییس دفتر فرهنگی سفارت ایتالیا در ایران از خزانه های موسسه فرهنگی موزه های بنیاد بازدید کرد.

  به گزارش پایگاه خبری بنیاد به نقل  از روابط عمومی موسسه فرهنگی موزه های بنیاد : پروفسور چریتی، رییس دفتر فرهنگی ایتالیا در ایران، باستانشناس و ایران‌شناس، به همراه اعضای هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی کازرون از خزانه های موسسه فرهنگی موزه های بنیاد بازدید کرد.

 این گزارش می افزاید:وی در این دیدار ضمن بازدید از آثار موجود در خزانه های موسسه با کارشناسان خزانه ها بویژه خزانه رنگ و نقش به بحث و تبادل نظر پرداخت.

گفتنی است :"کارلو چرتی"  را می‌توان یکی از پر کارترین ایران شناس امروز اروپا در حوزه تألیف کتاب و مقاله به شمار آورد. تا کنون بیش از 30 مقاله و 20 کتاب از او در حوزه ایران و زبان فارسی چاپ شده است. در میان آثار او علاوه بر قصه زرتشتیان هندوستان، می‌توان به مواردی مهم و ماندگار از جمله ترجمه «زند و همن یسن» اشاره کرد که در دوران میانه نوشته شده است. اثر دیگر او، که از اهمیت زیادی برخوردار است، نوشتن مجموعه کتاب‌های تاریخ جامع ادبیات پهلوی بوده است. کتاب apocalips sasanian، متون مذهبی ایران پیش از اسلام و آسیای مرکزی، و همچنین مقالات مختلف او در فرهنگنامه ایرانیکا در حوزه ایران شناسی در ایتالیا، و مقالاتی در نشریات مختلف ایران شناسی، مانند ساسانیکا، یا مجله مطالعات ایرانی از جمله آثاری هستند که می‌توان به آنها اشاره کرد.

به علاوه چرتی لغت‌نامه‌ای هم با عنوان لغت‌نامه زبان فارسی میانه در دست تألیف دارد.

مهم‌ترین مسؤولیتی که چرتی در حوزه ایران شناسی ریاست مؤسسه ایران شناسی اروپا SIE-- است. چرتی برای مدت دو سال مسؤولیت خود در این مجموعه، برنامه‌های زیادی برای اجرا ارائه داده است. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به مهمترین پروژه مؤسسه، یعنی برگزاری هفتمین کنفرانس مطالعات ایران شناسی اشاره کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها