mfnews.ir

انتشار: ۱۹:۰۵ - ۲۴ آبان ۱۳۹۳
کد خبر : ۶۹۸۴
تعداد بازدید: ۲۱۷۷
همه مردم می دانند که چگونه یک اتومبیل را بشورند. این طور نیست؟ اما اگر فکر می کنید که شستن یک ماشین کلاسیک تنها با یک اسفنج و مایع شستشو کافی است، پس بهتر است که متن زیر را مطالعه کنید.


همه مردم می دانند که چگونه یک اتومبیل را بشورند. این طور نیست؟ اما اگر فکر می کنید که شستن یک ماشین کلاسیک تنها با یک اسفنج و مایع شستشو کافی است، پس بهتر است که متن زیر را مطالعه کنید.

 

آیا می دانید که مایع های شستشو حاوی مقداری نمک می باشند؟ این مواد با وجود اینکه برای تمیز کردن بسیار مناسب اند اما عیب آنها در این است که سطح محافظ رنگ ماشین را از بین می برند.

 

 آب همراه با صابون به عنوان بهترین راه حل برای نفوذ به گوشه ها و شکاف های اتومبیل جهت از بین بردن پیوند سطحی میان آلودگی ها و بدنه ماشین توصیه می گردد و در عین حال به راحتی می تواند در تمیز شدن لاستیک های ماشین، داشبورد و سایر تزیینات به شما کمک کند، مخصوصا درجاهایی که از دید شما پنهان مانده اند.

 

مدل های مختلف شامپو با کاربردهای گوناگون برای انتخاب وجود دارند. با دقت انتخاب کنید زیرا نوع شامپو بسیار مهم است.شامپو باید به اندازه کافی سخت باشد تا بتواند دوده و آلودگی ها را در خودش حل کرده و در عین حال به رنگ قدیمی ماشین صدمه نزند.

 

اسفنج های قدیمی نمی توانند به اندازه کافی ذرات گرد و خاک را از روی سطوح درحال شستشو بلند کنند. در عوض ذرات کثیفی و خاک در سطح اسفنج به دام می افتند و در حین شستشو بر روی سطوح به حرکت درآمده و ایجاد خراش بر روی ماشین می کنند که به طورت دوایری در نور خورشید بر سطح بدنه ماشین به چشم آمده و در درازمدت سطح رنگ ماشین را دچار فرسایش می کند.

دستمال های مخصوصی که از پشم تولید شده اند و یا دستکش های میکروفیبر حاوی یک ماده چرب در داخل خود می باشند که همین چربی به آلودگی ها امکان جدا شدن بدون آسیب دیدگی رنگ ماشین را در حین شستشوی آن فراهم می سازد. اما باید توجه داشت که این دستکش های تمایل زیادی به گره گره شدن دارند که خود می تواند باعث آسیب رساندن به قطعات کوچک و ظریف مثل تزیینات داخلی ماشین گردد که در نتیجه توجه بسیار خاص و ویژه ای را در هنگام شستشو به قسمت های ظریف ماشین و چراغهای آن می طلبد.

بهتر است که از 2 دستکش برای این کار استفاده کنید. یکی برای شستشوی بدنه اصلی و دیگری برای سایر قسمت ها مثل قوس سقف، چراغها و … که بسیار آسان تر از سایر قسمت ها بوده و عموما حاوی قیر و یا آلودگی مانند روغن می باشند.

مرحله اول: اکنون به عنوان روشی برای شستن ماشین اولین حرکت این است که تا حد امکان بیشترین آلودگی را توسط شلنگ و یا درجه بسیار ضعیف دستگاه کارواش از سطح ماشین جدا کنید. در همین حال توجه ویژه ای را نیز جهت زدودن آلودگی ها از داخل قوس چرخها، سپر عقب و جلو ماشین و …. داشته باشید.

همیشه از 2 سطل آب استفاده کنید. اولی از محلول شستشو پر شده باشد و درون سطل دوم جهت آب کشیدن دستکش های شستشو تنها آب تمیز قرار دهید.

مرحله دوم: ابتدا از سقف ماشین شروع کنید و با دستکش حاوی صابون و آب آن را شسته و با آب تمیز آب کشی کنید و دوباره دستکش را در محلول صابون داخل کرده و این بار شیشه های ماشین، قسمت های بالا و پایین هر طرف و جلو و عقب ماشین را بشوئید.

اکنون دستکش خود را عوض کرده و سایر قسمت ها مانند چرخها و سپرهای عقب و جلو را بشوئید. بسیار مهم است تا اجازه ندهید که سطوح شسته شده قبل از آب کشی به سرعت خشک شوند زیرا علامت های ناخوشایندی را در بدنه به جا می گذارند. اگر سطح ماشین سریع خشک شد به طور مرتب با شلنگ آب آن را مجددا خیس کنید.

توجه به این نکته بسیار مهم است که در هنگام شستشو محتوی 2 سطل را مجددا پر نمائید. در این حالت محلول شستشو به خاطر استفاده کم شده است و سطل آب نیز بسیار کثیف تر از آن است که برای تمیزی ماشین موثر باشد.

مرحله سوم: قدم بعدی آب کشیدن سطوح خارجی ماشین با آب تمیز توسط شلنگ است.

مرحله چهارم: اکنون برای جلوگیری از ایجاد لکه های آب بر روی سطوح ماشین بلافاصله ماشین را خشک نمائید. در صورتی که خشک کردن خودرو به درستی انجام نشود ناخالصی های آب می تواند به سطح بدنه لطمه بزند. وقتی که سطح خارجی ماشین به طورکامل خشک شداکنون نوبت خشک کردن آب درقسمتهای درزهای ماشین می باشد. بهترین روش استفاده از یک دستگاه هوای پرفشار با سر کوچک دستی می باشد.

زدودن آب از داخل درزهای ماشین را به ترتیب از بالا به پایین شروع کنید. قسمت های شیار دار سقف و کناره های پنجره ها را حتما هوا بگیرید و آب های بیرون زده از شیارها را توسط حوله خشک نمائید. آخرین مرحله زدودن آب باقی مانده در داخل چرخهای ماشین توسط لوله هوا می باشد.

داشتن چند حوله برای خشک کردن بدنه ماشین فکر بسیار خوبی است زیرا حوله ممکن است در هنگام تمیز کردن شیشه ها، دربها و سایر قسمت ها به سرعت کثیف شود. در صورتی که جهت زدودن قطرات آب به منبع هوا دسترسی ندارید می توانید ماشین را برای یک مسیرکوتاه به حرکت درآورید اما حتما به یاد داشته باشید که پس از توقف ماشین، قطرات آب بیرون زده از درزهای ماشین را با حوله خشک کنید.

مرحله آخر: درانتها برای اینکه ازکار خود مطمئن باشید تمام وسائلی را که برای شستشو استفاده کرده اید کنار بگذارید. مطمئن باشید که همه چیز تمیز شده است و برای استفاده بعدی آماده است. به یاد داشته باشید که دستکش های شستشو و حوله خشک کن ماشین را حتما آب کشی نمائید. می توانید برای شستن آنها از درجه کم ماشین لباسشوئی استفاده کنید. به یاد داشته باشید از پودر صابون و موادی که حاوی سفید کننده و یا نرم کننده هستند برای شستن دستمال ها در ماشین لباسشوئی استفاده نکنید. اکنون پس از اتمام شستشو نوبت واکس زدن ماشین و فضاهای داخلی آن است. حال ماشین کلاسیک شما به طور اصولی شسته شده است.

 

ترجمه و تلخیص  یکی از کارشناسان موزه خودرو های تارخی ایران  از مقاله با عنوان How Shoud You Wash a Classic Car

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها