mfnews.ir

انتشار: ۱۴:۲۸ - ۱۱ بهمن ۱۳۹۳
کد خبر : ۷۲۶۴
تعداد بازدید: ۱۷۸۵
كارشناس ارشد بهداشت و سلامت روان شركت حفاري شمال مي گويد: اجراي طرح سلامت روان در اين شركت در عرصه سيستم سازماني ايران، كم نظير است.

كارشناس ارشد بهداشت و سلامت روان شركت حفاري شمال مي گويد: اجراي طرح سلامت روان در اين شركت در عرصه سيستم سازماني ايران، كم نظير است.

 به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان فاطمه موسوي در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني شركت حفاري شمال، طرح سلامت روان كه در شركت حفاري شمال در حال اجرا است را منحصر به فرد دانست و اظهار داشت: اجراي اين طرح را اگر بي نظير تلقي نكنيم اما كم نظيرترين شكل اجراي سلامت روان در كشور است كه با اين گستردگي و وسعت در حال انجام است.

 

وي ادامه داد: تا كنون در بيشتر شركت ها به انجام آزمايشات جسماني افراد پرداخته شده است و كمتر به بعد روح و روان افراد توجه شده كه اين طرح به صورت ويژه، گسترده و اختصاصي به اين مهم مي پردازد.

 

كارشناس ارشد بهداشت و سلامت روان شركت حفاري شمال افزود: طرح سلامت روان، جهت ايجاد محيطي سالم از نظر روحي و رواني براي كاركنان، خانواده هاي آنها و افزايش انگيزه براي كاركنان جهت فعاليت هاي محوله، در دستور كار قرار گرفت.

 

وي تصريح كرد: سلامت روان مجموعه اي از توانايي افراد در برقراري ارتباط هماهنگ با خود و ديگران، توانايي كنترل هيجانات و استفاده از ظرفيت ها و استعدادها است.

 

موسوي عنوان كرد: بدون ترديد، آرامش اولين شرط روان سالم است و در سايه آن مي توان به شكل متعادل به ساير امور زندگي و پيشرفت رسيد، اين در حالي است كه منظور از آرامش، تنها آرامش نسبي و نداشتن دغدغه هاي متعدد و گاه فلج كننده است.

 كارشناس ارشد بهداشت و سلامت روان شركت حفاري شمال اضافه كرد: فردي را مي توان داراي سلامت روان دانست كه توانمندي هاي خود را بشناسد و توانايي مقابله با استرس هاي روزمره را داشته باشد؛ در عين حال بتواند به شكل مفيد و موثري در جامعه مشاركت و فعاليت داشته باشد.

 وي با بياني اينكه اولين نتيجه سلامت روان، آرامش است، اذعان كرد: از ديگر ويژگي هاي مهم سلامت روان مي توان به توانايي كنترل و بروز مناسب احساسات و هيجان ها اشاره كرد.

 موسوي توضيح داد: درك محيط پيرامون و تطابق ادراك ها با واقعيت ها از از اصلي ترين خصوصيات و نشانه هاي سلامت روان افراد است.


 افزايش مهارت هاي افراد با اجراي طرح سلامت روان

 وي در خصوص اهداف اجراي طرح سلامت روان در شركت حفاري شمال افزود: هدف كلي از اجراي اين طرح، غربالگري نيروهاي شاغل از نظر سلامت روان در 3 زمينه ي رشد، پيشگيري و درمان است.

موسوي اضافه كرد: طرح سلامت روان در رشد كاركناني كه هيچ اختلال و يا گرايش به اختلالي در آنها ديده نمي شود، با افزايش مهارت هاي آنها زمينه را براي بالا بردن ميزان سلامتشان فراهم مي آورد.

كارشناس ارشد بهداشت و سلامت روان شركت حفاري شمال در مورد افرادي كه گرايش به اختلال در آنها ديده مي شود، توضيح داد: در طرح سلامت روان با تشكيل جلسات آموزشي مشاوره اي و پيشگيرانه مانع پيشروي اختلال در اين افراد خواهد شد.

وي درباره افرادي كه دچار مشكل هستند، اضافه كرد:  از طريق روش هاي مختلف درماني شرايط بهبودي آنها فراهم مي شود.

موسوي با تاكيد بر اينكه هدف از اجراي طرح سلامت روان تنها دستگيري و حمايت از كاركنان است، اظهار كرد: تلاش مي شود با اجراي اين طرح شركت را در رسيدن به مقصود نهايي كه خدمت رساني و كمك به رشد و پيشرفت كشور در زمينه نفت است، نزديك شود و درپرورش نيروهاي كارآمد تاثير گذار باشد.

 

كار سالم را انسان سالم انجام مي دهد

وي گفت: اگر در صنعت بتوان شعار "كار سالم را انسان سالم انجام مي دهد" را نهادينه كرد، مي توان انتظار صنعتي پويا و موفق را داشت. 

كارشناس ارشد بهداشت و سلامت روان شركت حفاري شمال با اشاره به اينكه فازهاي مختلف طرح سلامت روان شامل بررسي، تفكيك، پيشگيري و درمان مي شود، يادآور شد: در اين فازها تست هاي تشخيصي، مصاحبه هاي باليني، تفسير تست و مصاحبه ها، دوره هاي آموزشي و جلسات گروهي براي افراد و خانواده ها انجام مي شود.

موسوي در خصوص اقدامات انجام شده پس از اجراي مرحله مقدماتي طرح سلامت روان تصريح كرد: يك شيفت از تمامي دستگاه هاي حفاري خشكي، در اين طرح مورد ارزيابي و بررسي قرار گرفتتند.

به گفته وي در ادامه اجراي طرح، نيروهاي ستادي به صورت يكپارچه مد نظر قرار خواهند گرفت و انجام تست ها و مصاحبه هاي باليني در تمامي سطوح كاركنان انجام مي گيرد.

وي يادآور شد: با توجه به استقبال و اطمينان كاركنان از طرح ياد شده، همزمان با تست هاي غربالگري، خانواده هاي آنها نيز كه به نوعي نياز به خدمات روان شناختي دارند، به صورت جلسات انفرادي در طول هفته در اين جلسات شركت مي كنند.كارشناس ارشد بهداشت و سلامت روان شركت حفاري شمال اذعان كرد: اجراي طرح سلامت روان در بدو ورود افراد جديد الاستخدام نيز در دست اقدام است.

 موسوي عنوان كرد: برگزاري دوره هاي آموزشي مهارت هاي زندگي و سازماني كاركنان تحت عنوان ايجاد "ارتباط سالم با خود و ديگران" كه تا كنون 5 دوره از آن اجرا شده است و مراحل بعدي پس از هماهنگي مديريت آموزشگاه بين المللي در دستور كار قرار خواهد گرفت.

  

پرونده هاي روانشناختي كاملا محرمانه است

وي توضيح داد: نتيجه مراحل درمان از ابتدا تا انتها براي هر يك از كاركنان به صورت كاملا محرمانه خواهد بود و انجام تمامي تست ها و مراحل درماني در محل شركت و بدون پرداخت هيچ گونه هزينه اي به اجرا درخواهد آمد.

كارشناس ارشد بهداشت و سلامت روان شركت حفاري شمال با بيان اينكه در راستاي اجراي طرح نياز به حمايت تمامي مديريت هاي و همكاري هاي لازم وجود دارد، افزود: صداقت از جانب كاركنان در انجام تست هاي روان شناختي به منظور حصول نتيجه بهتر و در برخي مواقع جلو گيري از اختلالات موجود، ضروري است.

موسوي در خصوص چشم اندازها اجراي اين طرح گفت: ايجاد پرونده هاي سلامت روان براي هر يك از كاركنان و خانواده هاي آنها، ارائه مشاوره هاي روان شناختي در راستاي بهبود روند زندگي آنها در زمينه هاي مربوطه و همچنين برطرف كردن تمامي تنش هاي موجود در محيط كار بين كاركنان از نظر روابط بين فردي و برخوردهاي حرفه اي – اجتماعي از جمله چشم انداز طرح سلامت روان به شمار مي رود.

  

ايجاد مركز مشاوره جهت كسب درآمد

به گفته وي، اين طرح به دنبال ايجاد شرايط مطلوب و مناسب جهت متقاعد كردن مديران واحدهاي مختلف، براي بكارگيري از كاركنان در موقعيت هاي شغلي مناسب و مطابق با روحيات آنها در راستاي افزايش بهره وري هرچه بيشتر است.

كارشناس ارشد بهداشت و سلامت روان شركت حفاري شمال در پايان يادآور شد: با توسعه طرح سلامت روان، امكان ايجاد مركز مشاوره اي و روانشناسي جهت ارائه خدمات روانشناختي به كاركنان شركت هاي تابعه صنعت نفت به وجود مي آيد و اين امر مي تواند شرايط مناسبي براي درآمد زايي شركت نيز محيا مي كند.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها