mfnews.ir

انتشار: ۱۱:۰۴ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۳
کد خبر : ۷۳۳۴
تعداد بازدید: ۱۴۸۵
توسط موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران صورت پذیرفت:
رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران هدف از برگزاری نمایشگاه عکس و سند شکوه انقلاب را تقویت حافظه تاریخی ملت ایران و پاسخ به سؤالات نسل جوان در رابطه با چرایی شکل گیری انقلاب اسلامی دانست و تاکید کرد: این موضوع سبب می شود تا ارزش این قیام و ارزش فرصتی را که هم اکنون در اختیار ما و به ویژه نسل جوان هست بهتر بدانیم.

رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران هدف از برگزاری نمایشگاه عکس و سند شکوه انقلاب را تقویت حافظه تاریخی ملت ایران و پاسخ به سؤالات نسل جوان در رابطه با چرایی شکل گیری انقلاب اسلامی دانست و تاکید کرد: این موضوع سبب می شود تا ارزش این قیام و  ارزش فرصتی را که هم اکنون در اختیار ما و به ویژه نسل جوان هست بهتر بدانیم.

 به گزارش  پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از روابط عمومی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران موسی حقانی افزود: هدف ازبرگزاری نمایشگاه شکوه بهمن ارائه اسناد و مدارکی است که از دوره قاجار و پهلوی به جا مانده و ما را با ریشه های انقلاب آشنا می کند. بنا به تاکید وی امروز 36 سال از انقلاب می گذرد با وجودی که مردم کشورمان مسائل منتهی به انقلاب را با پوست و گوشتشان درک کرده اند اما هم اکنون یک نسل عوض شده و نسل جوان ما هیچ سابقه ذهنی از ان دوران ندارد چرا که آن زمان را ندیده است . بنابراین یکی از اهداف این نمایشگاه آشنایی نسل جوان با انقلاب و ریشه های آن است .

 

بنا به تاکید حقانی علاوه بر این حتی مردمی که خود در جریان انقلاب نقش آفرینی کردند درکی اجمالی از وقایع آن سالها دارند و هر کس از منظر خود به آن نگاه می کند . این نمایشگاه  و کارهایی نظیر آن می خواهد با کمک اسناد و عکسها این اجمال را در قالب تفضیل بیان کنند و جزئیات را بگوید. به طور مثال اگر درباره کاپیتولاسیون در ایران و جو بدی که بر استقلال و روحیه ملی ایرانیان داشت شنیده بودیم حالا می توانیم جزئیات آن را بگوییم و سند آن را ببینم . به گفته وی نهضت تحریم تنباکو به عنوان برهه ای مهم و تاثیرگذار در تاریخ ایران به عنوان آغاز این نمایشگاه انتخاب شده است زیرا این نهضت یک حرکت جدی در تاریخ معاصر ایران و در  اوضاع خاص دوره ناصری بود که روحیه استقلال طلبی مردم ایران و نرفتن زیر بار سلطه بیگانه را از منظر اقتصادی و سیاسی یادآوری می کند.

 

حقانی تصریح کرد: اغلب محققان و ناظرین مانند شهید مدرس معتقد بودند انقلاب مشروطه ریشه در نهضت تنباکو دارد و این حرکت می‌تواند یادآور بحث اقتصاد مقاومتی نیز باشد که یکی از بایسته های زندگی امروز ما ایرانیهاست. وی همچنین به موضوع تبعیت از مرجعیت دینی در تحولات تاریخ معاصر ایران اشاره کرد و افزود: بر اساس تجربه تاریخی و مطالعات هیچ جریانی اصیل تر و موثر از این جریان در به میدان آوردن مردم نبوده است همچنان که در نهضت تحریم تنباکو نیز فتوای میرزای شیرازی تا حرم ناصرالدین شاه نفوذ کرد. بنا به اظهار حقانی این نمایشگاه مروری به دوره قاجار و همچنین مشروطه دارد. وی افزود: ما در اسنادمان یک خط مرجعیت شیعه را با روند منجر به انقلاب اسلامی پیگیری می کنیم و خط دیگر را با روند منجر به کودتای 1299 و روی کار آمدن رضا خان و دوره دیکتاتوری در ایران و همچنین دوره محمدرضا پهلوی که این روند کلی با اسناد و عکسها تعریف و تبیین می شود. به گفته رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران برخی اسناد ارائه شده در این نمایشگاه منحصر به فرد است. همچنین در عکسها می توانید زندگی اجتماعی و مناسبات افراد را پیدا کنید و خود واقعه تاریخی را ببینید. 

 

گفتنی است نمایشگاه عکس و سند شکوه انقلاب به مناسبت دهه فجر از 15 تا 25 بهمن ماه از ساعت 8.30 تا 18 در فرهنگسرای بهمن برپابود .

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: