mfnews.ir

انتشار: ۱۲:۱۹ - ۲۴ اسفند ۱۳۹۳
کد خبر : ۷۴۴۲
تعداد بازدید: ۱۸۲۸
به مناسبت هفته درختكاري و منابع طبيعي انجام شد؛
رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان كرمانشاه گفت: به مناسبت هفته درختكاري و منابع طبيعي توسط رئيس سازمان امور اراضي كشور، نماينده مردم سرپل‌ذهاب، گيلان‌غرب و قصرشيرين در مجلس شوراي اسلامي و جمعي از مديران محلي در باغ 600 هكتاري شهرستان قصرشيرين نهال غرس شد.

 رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان كرمانشاه گفت: به مناسبت هفته درختكاري و منابع طبيعي توسط رئيس سازمان امور اراضي كشور، نماينده مردم سرپل‌ذهاب، گيلان‌غرب و قصرشيرين در مجلس شوراي اسلامي و جمعي از مديران محلي در باغ 600 هكتاري شهرستان قصرشيرين نهال غرس شد.

 

به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از خبرگزاري موج ؛ علي اشرف منصوري افزود: در مراسمي كه در قصرشرين برگزار شد در باغ 600 هكتاري اين شهرستان نهال غرس شده و فاز يك مجموعه باغات مركبات و نخيلات اين شهرستان افتتاح شد.

 

رئيس سازمان جهاد كشاورزي كرمانشاه اضافه كرد: باغات مدرن مركبات و نخيلات شهرستان قصرشيرين با همكاري بنياد مستضعفان با سطح مفيد3هزار هكتار احداث خواهد شد كه پس از بهره برداري كامل مي تواند سهم بسزايي را درتوليد ميوه و اشتغالزايي براي جوانان بومي منطقه و فارغ التحصيلان بخش كشاورزي ايفاء نمايد.

 

وي با اشاره به اهميت احداث اين باغات در شهرستان قصرشيرين تاكيدكرد: با توجه به شرايط آب و هوايي، عبور سامانه گرمسيري از اين منطقه و تامين آب موردنياز كشاورزي، وجود اراضي مستعد براي احداث باغ و قابليت‌هاي بسيار زياد در زمينه نيروي انساني بومي جوياي كار و كارشناسان كشاورزي در شهرستان مرزي قصرشيرين، توسط سازمان حهادكشاورزي برنامه اي بلندمدت براي احداث باغ در اين شهرستان با همكاري بنياد مستضعفان مدون و اجرايي گرديده كه امروز عملاً فاز اول اين طرح در منطقه اي به وسعت 600هكتار اجرايي شده و عمليات اجرايي فاز دوم نيز آغاز گرديد.

 

منصوري خاطرنشان كرد: با اجراي اين طرح در قصرشيرين ميزان توليد مرکبات و ميوه‌هاي گرمسيري در استان كرمانشاه افزايش يافته و از طرف ديگر باعث اشتغال‌زايي در اين شهرستان مرزي، توانمندسازي روستائيان و عشاير، افزايش بهره‌وري و استفاده بهينه از ظرفيت‌هاي موجود از جمله زمين، آب، خاك، شرايط آب و هوايي و ... خواهد شد.

 

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان كرمانشاه اعتبار پيش بيني شده براي احداث باغ 3هزار هكتاري قصرشيرين را 1500ميليارد ريال اعلام كرده و افزود: براي اجراي فاز اين طرح به مساحت 600 هکتار، تاكنون بالغ بر 450 ميليارد ريال از محل صندوق توسعه ملي، تسهيلات بانكي و اعتبارات بنيادمستضعفان تامين اعتبار و جهت احداث تجهيزات جانبي از جمله اجراي سيستمهاي نوين آبياري، نهالستان، ساخت سد و... هزينه شده است.

منصوري با اشاره به اينكه براي آبياري باغات قصرشيرين 2 سد براي ذخيره سازي و بهره برداري بهينه از آب پيش بيني شده، گفت: با توجه به كمبود منابع آبي يكي از سياستهاي وزارت جهادكشاورزي و اين سازمان توسعه باغات به صورت مدرن بوده تا با توليد محصولات كشاورزي با صرفه اقتصادي بالا زمينه صرفه جويي در مصرف آب نيز فراهم شود كه باغات مركبات و نخيلات قصرشيرين يكي از نمونه هاي موفق اجراي اين برنامه مي باشد.

وي با اشاره به اينكه در سالجاري بيش از 1200هكتار باغ در استان كرمانشاه احداث شده افزود: برنامه ما در مناطقي مانند شهرستان قصرشيرين كه منابع آبي آن تامين شده توسعه باغات به صورت مدرن و با استفاده از شيوه هاي علمي است.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان كرمانشاه اضافه كرد: در مناطقي كه با كمبود آب مواجه هستيم سياست جايگزيني باغات قديمي با باغات مدرن را به شكل علمي و داراي توجيه اقتصادي دنبال مي كنيم كه براي اينكار نيز حمايتهاي خوبي را شامل پرداخت تسهيلات ارزان قيمت، ارائه خدمات مشاوره اي و فني به صورت رايگان و تامين بخشي از يارانه نهال از مجريان طرحها به عمل مي آوريم.

در ادامه دكتر قباد افشار معاون وزير جهادكشاورزي و رئيس سازمان امور اراضي كشور نيز با ابراز خرسندي از كارهاي انجام شده در استان كرمانشاه از جمله احداث باغات مركبات و نخيلات در شهرستان قصرشيرين گفت: با توجه به عبور سامانه گرمسيري از اراضي شهرستان قصرشيرين و تامين آب براي توسعه كشاورزي در اين شهرستان در نظر داريم 40هزار از اراضي تحت پوشش اين سامانه را آماده سازي كرده و با اولويت احداث باغات مدرن جهت بهره برداري در اختيار تعاونيهاي توليدي كه توسط عشاير، روستائيان و ساكنان نوار مرزي ايحاد مي شود قرار دهيم كه اينكار باعث توانمندسازي مردم مرزنشين، كسب درآمد، اشتغالزايي و حضور بيشتر مردم در روستاها و نقاط مرزي مي شود.

وي با اشاره به جلسه اي كه با حضور معاون برنامه ريزي استانداري كرمانشاه برگزار شد افزود: در اين جلسه موضوعات مهمي مانند اراضي شهركهاي صنعتي استان، اراضي مورد نياز منطقه آزاد اقتصادي شهرستان قصرشيرين، تعاوني مسكن شماره 2 كاركنان سازمان جهادكشاورزي استان كرمانشاه، اجراي طرح كاداستر در استان و... مطرح و تصميمات خوبي براي رفع مشكل آنها و تسهيل در امور اتخاذ شد.

افشار تاكيدكرد: در جلسه اي كه با مهندس ميرزايي معاون برنامه ريزي استانداري كرمانشاه برگزار كرديم تفاهم نامه اي مبني بر تامين اعتبار ادامه طرح كاداستر اراضي در سال 94 بين وزارت جهادكشاورزي و استانداري كرمانشاه به امضاء رسيد كه بر اساس اين تفاهمنامه 45ميليارد ريال براي ادامه اين طرح در سال 94 در اختيار سازمان جهادكشاورزي استان كرمانشاه قرار مي گيرد كه مبلغ 25 ميليارد ريال آن از طرف سازمان امور اراضي كشور و مبلغ 20 ميليارد ريال نيز از سوي استانداري كرمانشاه تامين مي شود.

وي با بيان اينكه بخش عمده اي از اراضي كشاورزي استان كرمانشاه فاقد سند است ياد‌آورشد: تهيه عكسها و نقشه هاي علمي از اراضي استان در قالب طرح كاداستر باعث شناسايي منابع آب و خاك ، فراهم كردن زمينه سندداركردن اراضي كشاورزي، حل شدن مباحث مالكيتي و اختلافات در زمينه اراضي ملي و دولتي در كارگروه هاي ذي ربط، برنامه ريزي براي توليد و تعيين الگوي كشت، تهيه اطلاعات لازم براي برنامه ريزي بخش كشاورزي، امکان مانيتورينگ بخش کشاورزي استان، تعيين اولويتهاي بخش کشاورزي در کاشت محصول و... مي شود.

افشار گفت: طرح كاداستر در استان كرمانشاه از سال 93 آغاز شده كه تعهد سازمان امور اراضي كشور براي تامين اعتبار براي اين سال مبلغ 9 ميليارد و پانصد ميليون ريال بوده كه بخشي از آن براي كارهاي اوليه اختصاص يافته و مابقي نيز قبل از پايان سال جاري به سازمان جهادكشاورزي استان اختصاص خواهد يافت.

رئيس سازمان امور اراضي کشور با اشاره به امضاي موافقت نامه بين استاندار كرمانشاه و سازمان امور اراضي كشور براي اجراي طرح كاداستراراضي استان گفت: زمان اجراي طرح کاداستر در استان 5 سال بوده و براي اجراي كامل آن بالغ بر 200 ميليارد ريال پيش بيني شده که بر اساس تفاهم‌نامه اي كه قبلاً بين وزارت جهاد کشاورزي و استانداري منقعد گرديده است مقررشده بيش از 50 درصد اعتبارات مورد نياز توسط وزارت جهادكشاورزي و مابقي توسط استانداري کرمانشاه از محل منابع استاني تأمين اعتبار شود.

گفتني است در اين سفر 2روزه دکتر افشار رئيس سازمان امور اراضي کشور ضمن بازديد از شهركهاي صنعتي كرمانشاه، هرسين و كارخانه ذوب آهن هرسين از اراضي كشاورزي، ملي و منابع طبيعي شهرستانهاي مناطق گرمسيري استان كرمانشاه نيز بازديد كرده و سپس با حضور در شهرستان مرزي قصرشيرين و غرس نهال به مناسبت هفته درختكاري، با مرزنشينان و عشاير مستقر در نقطه صفر مرزي ديدار نموده و به بررسي مشکلات آن‌ها در خصوص اراضي كشاورزي و مراتع آنها پرداخته و دستور رفع مشکلات را بر اساس قوانين صادر کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: