mfnews.ir

انتشار: ۰۸:۵۳ - ۲۹ تير ۱۳۹۴
کد خبر : ۷۸۱۱
تعداد بازدید: ۲۵۷۲
توسط شرکت کشت و صنعت بینالود :
برای نخستین‌بار در شرق کشورو در راستای افزایش بهره‌وری و کاهش مصرف آب، کشت نشائی ذرت با ادوات مکانیزه در مزارع شرکت کشت و صنعت بینالود از زیر مجموعه های شرکت مادر تخصصی کشاورزی و دامپروری بنیاد مستضعفان در شهرستان نیشابور اجرایی شد.

به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از  روابط عمومی معاونت استانداری وفرمانداری نیشابور؛معاون استانداروفرماندارویژه این شهرستان در حاشیه مراسم اجرای کشت نشایی ذرت که با حضور مدیران جهاد کشاورزی شهرستان های نیشابوروتایباد،مدیران ستادی سازمان جهاد کشاورزی،نمایندگان نظام صنفی کارهای کشاورزی وخانه کشاورز وجمعی از کشاورزان شهرستان های نیشابور وفیروزه برگزارگردید اظهارکرد: موضوع آب به عنوان یک مقوله حیاتی برای تولید بسیارمهم است و برخی محصولات چون ذرت، نیاز به آب زیادی دارند که در این راستا برای نخستین‌بار در شرق کشور، کشت نشائی ذرت با ماشین نشاءکار درسطح سه هکتار از اراضی شرکت کشاورزی ودامپروری بینالود شهرستان نیشابور انجام شد.

 

غلامحسین مظفری افزود: کشت نشائی نه‌تنها باعث کاهش مصرف حداقل دو نوبت آبیاری می‌شود بلکه موجبات تولید اقتصادی این محصول را به نحو مطلوب فراهم می‌آورد.

وی خاطرنشان کرد: لازم است در راستای افزایش روش‌های نوین آبیاری، محصولات کشاورزی که نیاز آبی بالایی داشته باشند، مورد تجدید نظر قرار‌گیرند.

رئیس کارگروه آب ،کشاورزی ومنابع طبییعی شهرستان ادامه داد: براساس سیاست ترویج و توسعه کشت نشائی در کشور در محیط‌های کنترل‌شده از قبیل گلخانه‌ها و توسعه کشاورزی حفاظتی ، کاهش مصرف آب و مکانیزاسیون در این بخش را خواهیم داشت که باید راهکارعملیاتی و اجرایی مناسب دراین زمینه ارائه شود.

 

فرماندارویژه نیشابور با اشاره به ضرورت جذب اعتبارات دربخش مکانیزاسیون تأکید کرد: بخش کشاورزی با محدودیت‌هایی در بخش آب و استفاده از روش‌های نوین و مکانیزاسیون دست و پنجه نرم می‌کند که باتوجه به پیشروی شرایط آب و هوایی و خشکسالی‌های پیاپی ،ضرورت داردجایگزینی روش های نوین به جای کشت های سنتی واستفاده از ارقام مناسب و مقاوم‌تر و روش‌های نوین کشت  در دستور کارقرارگیرد.

 

معاون سازمان ومدیرجهادکشاورزی نیشابور نیز دراین خصوص گفت:این محصول استراتژیک کشاورزی درسه زیرگروه علوفه ای،دانه ای وبذری دردنیا تولید می شود.

 

محمدعلی فرهمندراد افزود:دوره رشد این گیاه80تا120روز بوده وازنظر کاشت به عنوان کشت دوم کشاورز محسوب می شود و با توجه به سرمای زودرس پاییزه در شهرستان به لحاظ زمانی محدودیت هایی ایجاد می نماید که این کشت تاحدود زیادی این مشکل را مرتفع می سازد.

دبیر کارگروه آب ،کشاورزی ومنابع طبییعی شهرستان خاطرنشان ساخت:میزان مصرف آب موردنیاز درطول دوره رشد حدود12هزارمترمکعب درهکتاراست که این حجم ازآب برای بسیاری از مناطق ایران که با بحران خشکسالی مواجه هستند رقم بالایی محسوب می شود.

 

گفتنی است با توجه به اینکه محصول ذرت جزومحصولات استراتژیک کشاورزی می باشد؛ کاهش هزار تا دو هزار متر مکعب آب در یک تا دو مرحله آبیاری، صرفه جویی وکاهش میزان بذر،زمان وآب مصرفی، افزایش عملکرد محصول در هر هکتار،افزایش کیفیت با توجه به رسیدن همزمان محصول، برطرف شدن نگرانی‌های حاصل از پایین بودن قوه نامیه بذر ، کوتاه شدن طول دوره رشد گیاه و جلوگیری از خطرات ناشی از سرمازدگی آخر فصل رشد ازجمله مزایای کشت نشایی است.

 

همچنین با توجه به خشکسالی های پی در پی وافت شدید آب های زیر زمینی وخشک شدن آبهای جاری و بحران شدید کم آبی،این روش یکی از راهکارهایی است که  در افزایش راندمان آب استفاده می شود و 50 درصد کاهش در بذر مصرفی و 40درصد کاهش در مصرف آب صورت می گیرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
حسین خیامی فر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۹
0
0
بنیاد مستضعفان دقیقا چه نقشی در اجرای این طرح داشته است ؟