mfnews.ir

انتشار: ۱۳:۲۴ - ۰۳ مرداد ۱۳۹۴
کد خبر : ۷۸۲۲
تعداد بازدید: ۱۷۹۷
چاپ دوم کتاب "کاغذ کنان در گذرگاه تاریخ" رونمایی می شود
کاغذ کنان یکی از بخشهای سه گانه شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی است. که زمانی دارای اهمیت فراوان و رونق اقتصادی و فرهنگی بوده تا بدانجا که هنوز هم سفالینه های بدست آمده از حفاری های این منطقه در موزه های بزرگ جهان همچون موزه لوور پاریس به نمایش گذاشته شده است

کاغذ کنان یکی از بخشهای سه گانه شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی است. که زمانی دارای اهمیت فراوان و رونق اقتصادی و فرهنگی بوده تا بدانجا که هنوز هم سفالینه های بدست آمده از حفاری های این منطقه در موزه های بزرگ جهان همچون موزه لوور پاریس به نمایش گذاشته شده است؛ آثاری که تصاویر آنها در کتاب کاغذ کنان در گذر تاریخ منتشر شده است.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، چاپ دوم کتاب کاغذکنان در گذرگاه تاریخ ایران به قلم اکبر پرندی و با تغییرات و اضافی حدود دو برابر کتاب نخستین منتشر شده و قرار است طی مراسمی با حضور نویسنده و مسئولان منطقه ای، این نسخه جدید رونمایی شود.

این منطقه در طول تاریخ فراز و فرودهای بسیاری به خود دیده است.منطقه ای که امروز کمتر از ده هزار نفر جمعیت دارد روزگاری اوج شکوفایی هنر و صنعت سفالگری بوده است.

در این کتاب درباره منطقه کاغذ کنان آمده است: این بخش تا سال 58 از توابع شهرستان خلخال و مشتمل بر 112 روستا و 35429نفر جمعیت بود کعه در این سال با تصویب شورای نقلاب به میانه پیوست اما بر اساس سرشماری سال 90جمعیت کاغد کنان به 9366 کاهش یافت که نشانه رشد منفی این منطقه است.

نویسنده این کتاب تلاش کرده تا این منطقه را در دورانهای مختلف تاریخی از اوایل قرون اسلامی و ظهور صفویه تا به امروز مورد بررسی قرار دهد و بدین منظور از اسناد تاریخی متعددی کمک گرفته است. شرح موقعیت جغرافیایی، فرهنگی و اجتماعی کاغذکنان ، تحولات این منطقه در دوره قاجار و پهلوی و همچنین معرفی دانشمندان ، علما و مشاهیر ادبی این منطقه از دیگر بخشهای این کتاب است. همچنین حدود 50 صفحه از کتاب به انتشار اسناد نوشتاری و تصاویری که در تحقیقات مربوط به انتشار این کتاب مورد استفاده قرار گرفته منتشر شده است.

این کتاب در 311 صفحه و با قیمت 22 هزار تومان از سوی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران منتشر شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها