mfnews.ir

انتشار: ۱۴:۵۲ - ۱۸ مرداد ۱۳۹۴
کد خبر : ۷۸۷۹
تعداد بازدید: ۴۳۲۷
همایش «آموزه ها و چالش های طراحی و اجرای آسمانخراش ها » برگزار شد:
همایش «آموزه ها و چالش های طراحی و اجرای آسمان خراش ها » با ارایه علمی پروفسور آستانه اصل و باحضور مهندس سعیدی کیا ریاست بنیاد مستضعفان ،جمعی از معاونت ها و مدیران بنیاد مستضعفان ، مدیران وزارت راه و شهرسازی و مدیران عامل شرکت های وابسته به بنیاد مستضعفان برگزار شد

به گزارش  خبرنگار پایگاه خبری بنیاد مستضعفان در  ابتدای این همایش که به همت شرکت مادر تخصصی عمران و مسکن ایران از زیر مجموعه های معاونت توسعه ساختمان بنیاد برگزار شد ، مهندس سعیدی کیا  با اشاره به رسالت تعریف شده  شرکت های فعال بنیاد مستضعفان در حوزه عمران و مسکن   در ارتقای صنعت کشور ، به روز رسانی و استفاده از فناوری های نوین و همچنین بهره برداری از شیوه های مدیریت نوین در تامین منابع مالی  گفت :  بومی سازی در دستور کار بنیاد مستضعفان قرار گرفته و امیدواریم که به صورتی مفید و موثر در این بخش از متخصصان ایرانی داخل و خارج از کشور استفاده کنیم . ریاست بنیاد مستضعفان در ادامه گفت :  از همه مسوولان و مدیران دست اندرکار صنعت ساختمان امید راهنمایی داریم و همچنین از دکتر آستانه که یکی از مفاخر این حوزه هستند و همچنین مهندس خواجه دلویی ، مهندس کمیلی و مهندس عسکری  و سایر  دست اندرکاران در برگزاری این همایش تقدیر و تشکر میکنم .

 

در ادامه برنامه همایش دکتر آستانه اصل در ابتدای سخنان خود با تقدیم کردن  بخش علمی ارایه خود یه شهید مصطفی چمران به تشریح  تاریخچه بلند مرتیه سازی ،معرفی بلندترین ساختمان های بلندمرتبه دنیا ، سیستم های سازه ای آسمانخراش ها، نیرو های وارده بر بلند مرتبه سازی ، موارد مربوط به فشار باد ، تیپ سازه ای کف آسمان خراش ها ، تیپ ستون ها و ... پرداخت و سپس به سوالات مدعوین پاسخ داد.

 

ضرورت بومی سازی ساخت آسمانخراش ها

بنابراین گزارش پروفسورآستانه در حین سخنان خود ساختمان های بلند مرتبه را به کوه تشبیه کرد و خاطر نشان ساخت : در هر ساختمان بلند مرتبه اگر اشتباهی رخ دهد ، نسل بعد و جامعه باید بهای این اشتباه را پرداخت کند و با توجه به استعداد  دانشجویان عمران و معماری ایرانی که در سرتاسر جهان به اثبات رسیده  و بازار بلند مرتبه سازی در کشور های حاشیه خلیج فارس و نیاز کشور،باید دانش بلند مرتبه سازی  متناسب با شرایط جغرافیایی و شاخص های ملی و منطقه ای ایجاد و بومی سازی شود.

  شایان ذکر است در انتهای همایش نیز دکتر گلابچی از اساتید دانشگاه تهران و از مدیران شرکت مهندسان مشاور همکار پارس بوم در رابطه جایابی ساختمان های بلند مرتبه و تجارب شرکت توضیحات مبسوطی را ارایه کرد.

 

 

معرفی پروفسور ابوالحسن آستانه اصل

پروفسور ابوالحسن آستانه اصل  سال 1326 شمسی در تبریز متولد شد . دوره دبستان و دبیر ستان را در تبریز گذراند و سال 1344 تحصیلات دانشگاهی را در رشته مهندسی عمران در دانشگاه پلی تکنیک تهران آغاز کرد و سال 1348 با رتبه اول از این دانشگاه فارغ التحصیل شد. در سال آخر تحصیلات دانشگاهی و پس از فارغ التحصیلی به مدت 4 سال در دفتر مهندس آرک مگردیچیان، پدر سازه های فلزی و مهندسی زلزله ایران مشغول به کار شد و سپس دفتر مهندسی خود را تاسیس کرد . در زمینه طراحی ، محاسبه و اجرای سازه های فلزی و مهندسی بتنی فعالیت می کرد. وی سال 1357 برای ادامه تحصیل به دانشگاه میشیگان رفت و تنها ظرف مدت یکسال دوره کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی عمران به پایان رساند. بلافاصله در مقطع دکترا تحصیلاتش را پی گرفت و این مقطع را با سرعتی عجیب طی دو سال و نیم به پایان برد.

پروفسور آستانه که از سال 1986 تا به امروز در دانشگاه برکلی مشغول به تدریس و تحقیق است در حال حاضر یکی از نام آورترین اساتید دنیا در رشته محاسبات انواع سازه ها و زلزله به شمار می رود.

انجمن سازه های فولادی آمریکا در سال 1998 جایزه AISCT.R.HIGGINS را که بالاترین جایزه در زمینه ساختمان های فلزی و مرکب است ، به ابوالحسن آستانه اهدا کرد . او تنها مسلمان و ایرانی است که تا کنون این جایزه را ازآن خود کرده است .

پروفسور آستانه 72 پروزه تحقیقاتی برجسته در زمینه های مقاومت سازه های فلزی و کششی در برابر زلزله و نیروی باد و همچنین سازه های بلند و دیوار های برشی فلزی و نیز بررسی علت تخریب سازه ها داشته است وی همچنین طراحی سازه بیش از 29 پروزه پل و ساختمان بلند مرتبه را انجام داده است .کتاب دو جلدی او با عنوان « رفتار و طراحی سازه های فلزی و مرکب با احتساب اثرات زلزله » در سال 2016 منتشر خواهد شد . 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها