mfnews.ir

انتشار: ۱۲:۵۴ - ۱۱ آبان ۱۳۹۴
کد خبر : ۸۱۴۰
تعداد بازدید: ۲۳۶۳
مراسم شصت و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب الجزایر در تهران با حضور شخصیت های سیاسی ایران و سفرای خارجی برگزار شد.

به گزارش  پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل ازخبرگزاری مهر، مراسم گرامیداشت شصت و یکمین سالروز پیروزی انقلاب آزادی بخش الجزایر در محل اقامت سفیر الجزایر در تهران برگزار شد.

 

این مراسم با حضور مهندس سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی،علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام مصباحی مقدم رئیس گروه دوستی پارلمانی الجزایر و ایران و شماری از مسئولان وزارت امور خارجه ایران، سفرای خارجی در تهران، اصحاب رسانه، تجار و نمایندگان شرکت های توریستی برگزار شد.

 

عبدالمنعم احریز سفیر الجزایر در تهران در این مراسم اظهار داشت: مردم الجزایر در راه رسیدن به عزت و کرامت خود، مرگ را در مقابل زندگی برگزید و بعد از چند دهه تاریکی و ظلمت و اشغال کینه توزانه با احقاق حق خود حیات دوباره یافت.

وی افزود: پس از مبارزات صلح جویانه جنبش های سیاسی و ملی، ملت الجزایر به مبارزه مسلحانه روی آورد و نهضتی ملی را پایه گذاری کرد که تمامی اقشار مردمی در داخل و خارج کشور به آن ملحق شدند. این نهضت با بیش از یک و نیم میلیون نفر شهید، بهای سنگینی را در راه مبارزه در راه آزادی میهن خود پرداخت.

وی تصریح کرد: پایداری الجزایر پیش زمینه ای شد برای آزادی میلیون ها نفر از ملت های مستضعف و رنج کشیده در سراسر قاره های جهان. تمامی آزادگان جهان به یاری انقلاب الجزایر شتافتند و تمامی این دوستان و برادران با اقدام به کمک های مالی و معنوی توانستند با اشغال فرانسه مقابله کنند. بدین ترتیب الجزایر در پنجم جولای ۱۹۶۲ بعد از هفت سال و نیم مبارزه مرگبار بار دیگر عزت و استقلال ملی خود را به دست آورد.

 

 

 

سفیر الجزار در ادامه یادآور شد: ملت ایران نیز با همدردی صادقانه خود با انقلاب مردم الجزایر همواره به آن توجه ویژه داشت. این همراهی ایران، تاثیر بزرگی بر تعمیق روابط دوستانه و همکاری میان دو کشور الجزایر و ایران گذاشت که به لطف آن امروزه شاهد روابط دوجانبه مستحکمی میان دو کشور هستیم.

 

وی افزود: در زمینه سیاسی، روابط دوجانبه همراه با تفاهم، اعتماد و هم اندیشی مستمر میان مسئولان دو کشور شکل گرفته است. این روابط چه در  سطح دوجانبه و چه در حاشیه اجلاس و نشست ها و کنفرانس های بین المللی و منطقه ای و در هر مکانی که دو کشور بتوانند نقطه نظرات خود را پیرامون بسیاری از مسائل رد و بدل کنند، برقرار است.

 

شایان ذکر است که الجزایر از همان ابتدا در حمایت از حق جمهوری اسلامی ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای موضعی اساسی اتخاذ کرد. در ماه جولای گذشته نیز توافق ایران با گروه ۱+۵ برای ما بسیار مسرت بخش بود. این مایه افتخار ملت ایران است که با این توافق، ایران به عضویت پیمان منع گسترش سلاح هسته ای درآمده و از حقوق قانونی خود برخوردار شده است.

 

در زمینه اقتصادی، مسئولان در تهران و الجزیره برای برقراری روابط دوجانبه تلاش می کنند تا ظرفیت های همکاری موجود میان دو کشور را نمایان سازند. در این زمینه، بازرگانان دو کشور آمادگی کاملشان را برای همکاری در اجرایی ساختن پروژه های مشترک در تمامی حوزه ها به خصوص در حوزه انرژی و صنایع نفتی، معادن، صنعت، گردشگری و خدمات اعلام کرده اند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها