mfnews.ir

انتشار: ۱۱:۲۱ - ۱۵ آذر ۱۳۹۴
کد خبر : ۸۲۴۱
تعداد بازدید: ۳۵۶۱
برای اولین بار توسط کارشناسان بنیاد مستضعفان صورت گرفت :
برای اولین بار در کشور دستگاه اندازه گیری و ثبت الکترونیکی فشار فنرهای Brush Holder (نگهدارنده ذغال) ژنراتور در نیروگاه سلطانیه زنجان طراحی و ساخته شد.

 به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از روابط عمومی شرکت بهره بردار و تعمیرات برق و انرژی صبا  ، تمامی مراحل طراحی و ساخت  دستگاه مذکور در نیروگاه سلطانیه و توسط پرسنل تعمیراتی شرکت، آقایان  علیرضا جمشیدی از اداره تعمیرات الکتریک و محسن احمدی از اداره تعمیرات مکانیک  صورت گرفته و پس از آزمایشات اولیه وکارکرد موفق در نیروگاه سلطانیه و با تایید علمی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران مبنی بر نداشتن مشابه در دنیا و داشتن استفاده صنعتی و تایید رسمی سازمان مالکیت فکری قوه قضائیه موفق به اخذ گواهی ثبت اختراع به شماره 86535 مورخ 94/06/02 شد.

 

 

بنابر این گزارش ، علیرضا جمشیدی دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی برق- قدرت دانشگاه زنجان و کارشناس اداره تعمیرات الکتریک نیروگاه سلطانیه زنجان، با اشاره به ثبت اختراع دستگاه اختراع دستگاه اندازه گیری و ثبت الکترونیکی فشار فنرهای نگهدارنده ذغال ژنراتور نیروگاه، در این باره توضیح داد: بر اساس تاکیدات شرکت توانیر مبنی بر دقت و التزام بیشتر به پایش وضعیت ذغال های انتقال دهنده جریان تحریک به روتور ژنراتورها به دلیل حوادث پیش آمده در سایر نیروگاه ها نیاز به کمی سازی و ثبت دقیق وضعیت ذغال (اندازه و شکل) و فشار فنرهای اتصال دهنده آن به نگهدارنده ذغال احساس شد.

 

وی افزود:  این فنرها از نوع Constant Force بوده و بایستی بتواند بدون توجه به طول ذغال فشاری ثابت تولید نموده و ذغال ها را به سطح Slip Ring ژنراتور فشار دهد چراکه کمبود فشار این فنرها می تواند منجر به گرم شدن بیش از اندازه ذغال در اثر ایجاد فاصله هوایی بین ذغال و سطح روتور و آتش سوزی شده و بیش بود آن نیز منجر به سایش و از بین رفتن زودتر ذغال و زیان اقتصادی می شود.

  از این رو ایده ساخت دستگاهی به منظور پایش وضعیت فنرهای ذکر شده، شکل گرفته و اجرای این ایده در دستور کار قرار گرفت.

 

جمشیدی اظهار داشت : دستگاه اندازه گیری و ثبت الکترونیکی فشار فنرهای Brush Holder (نگهدارنده ذغال) ژنراتور، تمامی مراحل طراحی و ساخت را در نیروگاه سلطانیه و توسط پرسنل تعمیراتی شرکت، علیرضا جمشیدی از اداره تعمیرات الکتریک و محسن احمدی از اداره تعمیرات مکانیک طی نمود و پس از تست و کارکرد موفق در نیروگاه سلطانیه و با تایید علمی سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران مبنی بر نداشتن مشابه در دنیا و داشتن استفاده صنعتی و تایید رسمی سازمان مالکیت فکری قوه قضائیه موفق به اخذ گواهی ثبت اختراع به شماره 86535 مورخ 94/06/02 شد.

 

وی خاطر نشان کرد : این دستگاه هم اکنون بیش از یک سال است که در واحدهای نیروگاه در حال استفاده بوده و توانسته اثرات خوبی در زمینه پایش وضعیت ژنراتور برجای بگذارد.

دستگاه مذکور قادر است به صورت الکترونیکی و با دقت بسیار بالا فشار حاصل از فنرهای ذغال ژنراتور را اندازه گیری نموده و با کمک نرم افزار طراحی شده اندازه ذغال ها را نیز ثبت نماید. این اطلاعات مبنای مقایسه در طول زمان را بدست داده و پایش وضعیت ذغال را ممکن می سازد. شایان ذکر است تمامی این عملیات در حال کارکرد ژنراتور نیز قابل انجام است و نیازی به خاموشی نمی باشد.

 گفتنی است : مقاله معرفی این طرح در سومین کنگره بین المللی اتوماسیون صنعت برق که اسفند سال 93 در شیراز برگزار شد به عنوان پوستر برتر شناخته شده و موفق به دریافت لوح تقدیر شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها