mfnews.ir

انتشار: ۱۶:۴۳ - ۲۲ آذر ۱۳۹۴
کد خبر : ۸۲۵۴
تعداد بازدید: ۲۶۴۳
دولت ارمنستان مسجد تاریخی کبود واقع در مرکز ایروان پایتخت این کشور را که در سال 1374 توسط بنیاد مستضعفان مرمت شده بود برای 99 سال به ایران واگذار می‌کند.

به گزارش  پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از ایرنا، قرارداد مربوط به واگذاری این مسجد متعلق به دوره قاجار، به‌زودی میان وزارت فرهنگ ارمنستان و سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان امضا خواهد شد.

 

به گفته هاسمیک بوغوسیان، وزیر فرهنگ ارمنستان، ایران از ساختمان مسجد کبود به عنوان مرکز فرهنگی استفاده خواهد کرد.  مالکیت مسجد کبود و زمین اطراف آن با جمهوری ارمنستان است و این مسجد در فهرست دولتی آثار غیرمنقول تاریخی و فرهنگی این کشور قرار دارد. مسجد جامع کبود ایروان در سال‌های 1374 تا 1379 توسط بنیاد مستضعفان ایران با نظارت سازمان میراث فرهنگی توسط استادکاران تبریزی مرمت شد. این اثر تاریخی که تنها مسجد و مدرسه شهر ایروان است توسط «حسینعلی خان ایروانی» والی ایروان در حدود سال 1179 هجری قمری، مطابق با سال‌های 65 ـ 1764 میلادی بنا شد که بزرگ‌ترین مسجد شهر ایروان است.

 محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشورمان به‌تازگی اعلام کرده که کارشناسان و متخصصان ایرانی برای مرمت و تهیه پرونده ثبت جهانی مسجد کبود ایروان عازم ارمنستان می‌شوند. وی افزود: «پس از سفر معاون اول رئیس‌جمهوری و رئیس و مسوولان ارشد سازمان میراث فرهنگی به ارمنستان قرار شد اقدامات مرمتی، حفاظتی و تهیه پرونده ثبت جهانی مسجد جامع کبود ایروان که از جهاتی به مسجد کبود تبریز شباهت دارد توسط کارشناسان و متخصصان ایرانی انجام شود.»

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها