mfnews.ir

انتشار: ۱۶:۱۵ - ۱۲ دی ۱۳۹۴
کد خبر : ۸۳۱۲
تعداد بازدید: ۲۲۱۴
بیش از 100 ظرف سفالی با تکنیک تزئینی قالبی و بازه زمانی 600 سال از قرن دوم تا هفتم هجری در خزانه هنر سفال موسسه شناسایی و مستند نگاری شد.

 به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی موزه های بنیاد : تهیه و تدوین شناسنامه عمومی و تخصصی و ثبت اطلاعاتی چون ابعاد و اندازه ها، شکل و کاربری، نوع و شیوه تزئین، حوزه فرهنگی ساخت و بازه زمانی ساخت از اقدامات مستندنگاری بوده است. برای هریک از ظروف، طرح تخصصی تهیه شد و ضخامت بدنه و جزئیات شکل و تزئینات ترسیم شده است. عکاسی از زوایای مختلف، تهیه فایل اختصاصی، آسیب شناسی، استحکام بخشی و خاک زدائی از دیگر فعالیت های این پروژه پژوهشی است.

این گزارش در خبری دیگر همچنین می افزاید:رشته گردنبندِی عقیق موجود در خزانه جواهر و آرایه موسسه کارشناسی شد.

بنا به گزارش ،این گردنبند از جنس سنگ عقیق و سنگ آهک با دو گونه عقیق استوانه‌ای شکل و گوی که بر روی عقیق‌های دایره، نقوشی هندسی ترسیم شده است. همچنین مهره‌های کوچک و مدور از جنس آهک می‌باشد که بیشتر آنها لبه پریده و شکسته هستند. ویژگی و زیبایی که در این اثر دیده‌ می‌شود، دست‌ساز بودن شی و ساخت با ابزار ساده و طرح اندازی بر روی سنگ‌ می‌باشد که این طرح‌ها و نقشه‌ها نشان از یک المان و هنر در زمان ساخت و خلاقیت و نبوغ هنرمند بوده ‌است. قدمت شی به هزاره سوم پیش از میلاد و مربوط به حوزه جنوبی کرمان است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها