mfnews.ir

انتشار: ۱۵:۰۲ - ۰۳ بهمن ۱۳۹۴
کد خبر : ۸۳۷۹
تعداد بازدید: ۳۲۵۲
تحریم ها در مقابل عظمت اراده متخصصان سر فرود آوردند
شرکت فولاد کاوه جنوب کیش یکی از بزرگترین سرمایه­گذاری­های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در حوزه اشتغال زایی و صنایع سنگین محسوب می شود.پروژه ­های این شرکت منجر به ایجاد اشتغال برای حدود 1000 نفر به صورت مستقیم شده است.

 شرکت فولاد کاوه جنوب کیش یکی از بزرگترین سرمایه­گذاری­های بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در  حوزه اشتغال زایی و صنایع سنگین محسوب می شود.پروژه­های این شرکت منجر به ایجاد اشتغال برای حدود 1000 نفر به صورت مستقیم شده است.

 

  فولاد کاوه جنوب کیش وآینده صنعت فولاد

در افق چشم انداز سال 1404 کشور تولید سالیانه فولاد 55 میلیون تن دیده شده است که سهم شرکت کاوه پارس به عنوان عضوی از  هلدینگ گسترش صنایع معدنی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی بر اساس اسناد بالادستی و چشم انداز، 10 درصد پیش بینی شده است و برنامه­ریزی­ها برای تولید 5.5 میلیون تن فولاد در سال دیده شده است. بر این اساس فاز اول فولادسازی این شرکت با ادامه تلاش شبانه روزی  همه کارکنان و حمایت  مهندس سعیدی کیا ریاست بنیاد مستضعفان ، با ظرفیت یک میلیون و 200 هزار تن در سال و با آخرین تکنولوژی اروپایی و مدرن صنعت فولاد جهان و با مشخصات فنی کوره ذوب با مدل EAF/EBT/170/7500 و ظرفیت اسمی 210 تن و ظرفیت ذوب 170 تن و مشخصات ماشین ریخته گری پیوسته CCM /6strand/120-150-200 و ظرفیت تاندیش 30 تن، در شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به بهره­برداری رسیده و مراحل آزمون های نهایی خود را طی می کند و تاکنون حدود 400 تن تولید داشته و پیش­بینی می­شود از اوایل سال آتی  توانایی تولید بیلت با ظرفیت اسمی را خواهد داشت.

 با دانشی که در ساخت این واحد به مجموعه و کشور انتقال یافته است، هم اکنون فاز 2 فولادسازی این شرکت نیز در دست ساخت است و با کسب پیشرفت فیزیکی حدود 38 درصد تاکنون، بناست تا پایان سال 1396 مورده بهره­برداری قرار بگیرد. تجمیع این دو فاز همجوار همراه با تولیدی 2 میلیون و 400 هزار تنی در سال، نیمی از سهم 10 درصدی تولید فولاد  از سوی هلدینگ کاوه پارس را  در کشور محقق خواهد کرد.

 

·         مهندس علی دهاقین مدیر عامل  شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در ارتباط با نقش شرکت  در سیاست تکمیل چرخه تولید فولاد در هلدینگ کاوه پارس به عنوان یکی از زیر مجموعه های بنیاد چنین توضیح داد:

هوشمندی شرکت گسترش صنایع معدن کاوه پارس  به عنوان یکی از زیر مجموعه های بنیاد مستضعفان به عنوان سرمایه­گذار عمده در شناسایی حلقه مفقوده صنعت بوده که موجب ایجاد ارزش افزوده  بیشتر در  تولید می­شود، بر این اساس تکمیل چرخه تولید فولاد از معدن تا مقاطع مختلف فولادی سیاست کلان این مجموعه است که تا کنون نیز بر همین اساس  فرآیند برنامه­ ریزی­ و اجرا صورت گرفته است.

 راه ­اندازی سه شرکت فولاد توسط بنیاد مستضعفان  در سه نقطه کشور با توجه به شرایط اقلیمی و استعدادهای هر کدام یک از مناطق مکمل موثری برای تداوم تولید در شرکت فولاد کاوه جنوب کیش و ایجاد هم افزایی خواهد بود. چراکه شرکت فولاد کاوه شرق با اولویت فعالیت معدنی و تولید کنستانتره و گندله پشتیبان محکمی برای تامین مواد اولیه شرکت در آینده محسوب خواهد شد و با این رویکرد یکی از بحران­هایی که اکثر شرکت­های فولادی در بخش تامین مواد اولیه با آن دست به گریبان هستند را برای همیشه حل و تبدیل به یک مزیت رقابتی عمده  خواهد کرد.

 از آن طرف نیز راه ­اندازی شرکت فولاد کاوه اروند با ماموریت نورد و محصولات فولادی خریدار مناسبی برای تولید محصولات این شرکت خواهد بود. بر این اساس شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در میانه این چرخه تولیدی قرار می­گیرد و بالا دست و پایین دست این شرکت نیز همراه با ارزش افزوده بیشتری خواهد بود. بر این اساس بهره برداری دو شرکت مذکور نیز موجب تکمیل چرخه تولید فولاد در بنیاد مستضعفان و مکملی رقابتی برای شرکت های بنیاد خواهد شد.

 

  

·         مهندس دهاقین در مورد پیشرفت فیزیکی پروژه­های  توسعه شرکت فولاد کاوه جنوب تشریح کرد:

دو واحد احیاء مستقیم این شرکت در سال 90 و 91 مورد بهره برداری قرار گرفته و نیاز شرکت­های فولادی را در تامین آهن اسفنجی تامین کرده است. با توجه به بهره برداری کارخانه فولادسازی فاز یک آهن اسفنجی تولیدی در شرکت در فولادسازی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. فاز دوم فولادسازی نیز تا سال 1396 مورد بهره­برداری قرار خواهد گرفت که برای تامین آهن اسفنجی این کارخانه یک مدول احیا مستقیم دیگر همجوار با دو مدول دیگر احداث و مورد بهره­برداری قرار خواهد گرفت.در خصوص زیرساخت­ها نیز وضعیت به گونه­ای است که بهره­برداری از فاز اول قابل اجراست و همزمان با افزایش و بهره برداری از فازهای جدید  تنها زیرساخت ها  تقویت خواهند شد  و نیاز مجددی به ایجاد زیر ساخت های تامین آب و انرژی و سایر موارد نخواهد بود بنابراین سرعت اجرای فاز های بعدی توسعه بسیار بیشتر از فاز های اولیه  براورد شده است .

در حال حاضر اولیت شرکت در مورد پروزه های توسعه ای راه­اندازی سومین مدول احیاء مستقیم همجوار دو مدول قبلی جهت تامین نیاز و خوراک دو کارخانه فولادسازی و همچنین سرعت بخشیدن به احداث کارخانه گندله­سازی و برنامه­ریزی جهت تامین مواد اولیه و راه­اندازی واحدهای جانبی و پشتیبانی عمده ماموریت­های بعدی است که شرکت در خصوص آن نیازمند برنامه راهبردی است.

 

راه های برون رفت صنعت فولاد از بحران

·         از مدیر عامل شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به عنوان مدیر عامل یک مجموعه صنفی تولید فولاد کشور راهکار  برون رفت از بحران موجود در صنعت فولاد را پرسیدیم وی با تاکید بر اینکه وضعیت بازار نیازمند حمایت نهادهای غیرصنعتی و تصمیم­گیر است افزود :  آنچه امروز دامنگیر صنعت فولاد شده، نبود زیرساخت لازم جهت توسعه از برق، آب، گاز و راه گرفته تا تامین مواد اولیه و افزایش نقدینگی است که مشکلات همیشگی صنایع است. رسیدن به سند چشم انداز 1404 در گرو توسعه متوازن زیرساخت­هاست، امروز صنعت فولاد به جای اینکه تمامی دغدغه خود را به توسعه طرح­های مرتبط با حوزه فعالیت خود جلب و معکوس کند، مجبور به برنامه­ریزی در رسیدن به عقب ماندگی­های زیرساختی است که ماموریت ذاتی فولادساز نیست، صنایع امروز بار دیگران را به دوش می­کشند و این سرعت توسعه صنایع را نه تنها کند؛ بلکه گاهاً متوقف می­کند.از طرفی نیز در شرایطی که ما در کشور با کمبود مواد اولیه مواجه هستیم، می­بینیم که مواد اولیه به صورت کنستانتره، آهن اسفنجی و گندله در حال صادرات است. بستن پرونده خام فروشی در کشور موجب افزایش ارزش افزوده در کشور خواهد شد و ظرفیت اشتغال مثمرثمر را نیز افزایش چشمگیر خواهد­داد.

 

مزیت های رقابتی فولاد کاوه جنوب کیش

·          مهمترین مزیت­های رقابتی  شرکت فولاد کاوه جنوب کیش را در چه می­دانید؟

نزدیکی به آب­های آزاد و دسترسی آسان به بندر شهید رجایی با فاصله کمتر از 5 کیلومتر، استحصال آب دریا جهت استفاده نامحدود از آب دریا در آب شیرین­کن و نزدیکی و همجواری با صنایع همگون و مولد انرژی از جمله مزیت­های استقرار در منطقه ویژه به عنوان مزیت عمومی است، اما فارغ از این مزیت عمومی منطقه ویژه حضور در هلدینگ کاوه پارس که نقشه راهبردی در خصوص تکمیل چرخه تولید فولاد را برای نخستین بارا در دستور کار دارد، از جمله مزیت­های خصوصی و منحصربه فرد این شرکت است. همچنین برخوداری از خدمات حمل و نقل ریلی در یکی دیگر از هلدینگ های بنیاد مستضعفان در راستای ارائه خدمات به شرکت  از جمله  خدمات مکمل های هوشمندانه بنیاد برای  این شرکت  فولادی  محسوب می شود.

 

·       یکی از مزیت های رقابتی قابل توجه شرکت فولاد کاوه جنوب کیش از دید  شرکت های خارجی مانند کوبه استیل ژاپن اقدامات منحصر به فرد در   حوزه محیط زیست است که در بخش های متعددی فراتر از استاندارد های زیست محیطی درحال اجرا است مدیر عامل شرکت فولاد در این باره توضیح داد:

مهمترین اقداماتی که در زمینه محیط زیست در شرکت انجام شده، شامل فعالیت­هایی است که در مورد کنترل آلاینده­های هوا و فاضلاب­های صنعتی و بهداشتی  فرا تر از استاندارد های زیست محیطی انجام گرفته است به طوری که در برخی شاخص ها، آلایندگی تولید شرکت فولادکاوه جنوب کیش کمتر از 10درصد استاندارد قانونی سازمان محیط زیست است  . در این زمینه طرح خوداظهاری آلاینده­های هوا به صورت منظم و هر سه ماه یکبار توسط شرکت­های معتمد اداره کل حفاظت محیط زیست استان انجام می­گیرد . همچنین قرارداد خرید و نصب تجهیزات پایش آنلاین آلاینده­ها نیز منعقد شده و امید است تا پایان سال 94 راه اندازی و مورد بهره­برداری قرار بگیرد.

احداث تصفیه ­خانه ­های صعتی و بهداشتی نیز در حال انجام است به طوری که تا کنون میزان پیشرفت فیزیکی تصفیه خانه­های صنعتی و بهداشتی به ترتیب 73 و 45 درصد است که البته خرید تجهیزات آن کاملا انجام شده است.از طرفی

شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به منظور افزایش ضریب امنیت  تامین مستمر نیاز های انرژی خود  اقدام به اجرای یک طرح توسعه هوشمندانه زده که مهندس دهاقین در این باره با اشاره به اهمیت ایجاد هم افزایی در بین شرکت ها و زیر مجموعه های بنیاد اظهار داشت : خطوط انتقال و همچنین پست های برق این شرکت به اتمام رسیده و مورد بهره برداری قرار گرفته است که البته با توجه به پیشرفت پروژه ها و همچنین با توجه به تعدد آنها زیرساخت های حوزه برق نیز به صورت متوازن توسعه خواهند یافت. اما در خصوص تولید برق خبرهای خوشی در راه است چراکه شرکت تولید نیروی جنوب شرق صبا به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در این بخش فعال شده و تصمیم دارد در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس اقدام به احداث نیروگاه سیکل ترکیبی نماید که در راستای فاز نخست این نیروگاه برای تولید 500 مگاوات عملیات خاکی آن در شرف انجام است که امید است با تکمیل این نیروگاه برق فاز دو فولادسازی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش نیز تامین شود.

 

تولید و تامین مستمر آب

·         در بخش تولید و تامین آب به عنوان یکی از منابع پرمصرف در صنعت فولاد چه اقداماتی صورت گرفته است؟

در راستای تامین آب صنعتی مورد نیاز واحد فولادسازی فاز یک و دو، واحد اکسیژن، کارخانجات احیاء مستقیم تولید 55 هزار متر مکعب آب در روز در شرکت فولاد کاوه جنوب کیش هدفگذاری شده است که در این راستا خطوط انتقال به طور کامل تکمیل شده است و در خصوص واحدهای آبشیرین­کن نیز تاکنون سه واحد با ظرفیت هر کدام 5، 10 و 17 هزار مترمکعب جمعاً به میزان 32 هزار مترمکعب در روز وارد مدار شده و مابقی واحدها نیز همزمان با توسعه، پیشرفت و نیاز واحدهای تولیدی به بهره­برداری خواهند رسید و ابتکار عمل مهندسان جوان شرکت در این بخش در استان هرمزگان منحصر به فرد است به طوری که بدون نگرانی از پدید ه های آلودگی آب دریا و کشند قرمز توانایی تولید آب فراتر از نیاز های شرکت فولاد کاوه کیش را نیز دارند.

 مهندس دهاقین مدیر عامل شرکت کاوه جنوب کیش در انتهای سخنان خود از همه دست اندرکاران شرکت فولاد کاوه جنوب کیش در راه اندازی  همه بخش های تولید به ویزه بخش تولید فولاد تقدیر و تشکر کرد و خاطر نشان ساخت مهندسان متعهد و متخصص این شرکت تجلی این سخن هستند که هر گونه  تحریم های ظالمانه نمی تواند در مقابل اراده فولادین  متخصصان ما قرار بگیرد  تیم مهندسی راه اندازی پروزه تولید فولاد  و سایر پروزه های توسعه ای تکمیل شده یا در دست اجرای شرکت فولاد کاوه جنوب کیش  آمادگی آن را دارند تا ضمن توسعه دانش خود در هر گونه پروزه مشابه در راستای خودکفایی کشور توانایی های خود را نمایان کنند . 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها