mfnews.ir

انتشار: ۱۳:۰۵ - ۰۵ بهمن ۱۳۹۴
کد خبر : ۸۴۰۴
تعداد بازدید: ۲۲۲۲
مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب خبر داد
مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب از اتصال این مجموعه به راه‌آهن سراسری تا سال ۹۵ با تأمین زیرساخت‌ها از محل اعتبارات شرکت خبر داد و گفت: همچنین از طریق شرکت ریلی زیرمجموعه بنیاد، مواد اولیه از معدن گل‌گهر سیرجان تأمین می‌شود.

به گزارش  پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از خبرگزاری فارس، بنیاد مستضعفان به‌عنوان ارگانی در کشور که محرومیت‌زدایی را در دستورکار خود قرار داده، تلاش کرده است با توسعه فعالیت‌های اقتصادی خود، منابع مالی را به محرومیت‌زدایی در کشور اختصاص دهد.

 طبق فرمایشات مقام معظم رهبری یکی از مأموریت‌های اصلی بنیاد محرومیت‌زدایی و توسعه مناطق کم‌تر برخوردار و اشتغال‌زایی در این مناطق است.

 شرکت فولاد کاوه جنوب در استان هرمزگان جزو زیرمجموعه‌های بنیاد مستضعفان در بخش تولید فولاد فعالیت می‌کند؛ یکی از مأموریت‌های اصلی این مجموعه پس از تولید فولاد برای کشور صرف منابع مالی حاصله برای محرومیت‌زدایی از مناطق محروم استان هرمزگان است که در این راستا می‌توان به یکی از مأموریت‌های اصلی این مجموعه در محرومیت‌زدایی روستای قلعه‌گنج اشاره کرد.

 این را مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب کیش می‌گوید و معتقد است که سهم شرکت فولاد کاوه به‌عنوان هلدینگ گسترش صنایع معدنی بنیاد مستضعفان بر اساس اسناد بالادستی و سند چشم‌انداز در تولید سالانه فولاد کشور، 10 درصد است.

 بنا به گفته علی دهاقین در افق چشم‌انداز سال 1404 کشور، تولید سالانه 55 میلیون تن فولاد، هدف‌گذاری شده است که سهم این مجموعه 10 درصد پیش‌بینی شده است و برنامه‌ریزی برای تولید سالانه 5.5 میلیون تن در کشور وجود دارد.

 مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب با بیان اینکه بنیاد در راستای رشد اشتغال‌زایی در کشور تلاش کرده است سطح اقتصادی خود را حفظ کند تا این هدف محقق شود، گفت: یکی از مأموریت‌های اصلی این مجموعه تأمین منابع مالی برای محرومیت‌زدایی است.

 وی بیان کرد: فاز یک مجموعه فولاد کاوه جنوب به اتمام رسیده است و در فاز یک ظرفیت تولید یک میلیون و 200 هزار تن فولاد در سال وجود دارد.

 وی افزود: فاز دو فولادسازی نیز در این مجموعه در دست ساخت است که حدود 38 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا پایان سال 96 مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

 بنا به گفته دهاقین تجمیع این دو فاز هم‌جوار، همراه با تولید 2 میلیون و 400 هزار تن در سال نیمی از هدف‌گذاری تأمین سهم 10 درصدی فولاد کشور را محقق خواهد کرد.

 وی توضیح داد: برای تأمین تجهیزات فاز یک در شرایط تحریم از کشورهایی نظیر اسپانیا، آلمان و ایتالیا تأمین تجهیزات انجام و با کشتی به سایت منتقل شد.

 مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب بیان کرد: همچنین برای فاز دو نیز تاکنون 55 درصد تجهیزات تأمین شده است.

 دهاقین اظهار داشت: دو واحد احیای مستقیم این شرکت در سال‌های 90 و 91 بهره‌برداری شد و نیاز شرکت‌های فولادی را در تأمین آهن اسفنجی مرتفع کرد.

 مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب بیان کرد: فاز دوم فولادسازی نیز تا سال 96 مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت که برای تأمین آهن اسفنجی این کارخانه، یک مدول احیای مستقیم دیگر هم‌جوار با دو مدول دیگر احداث شده و بهره‌برداری می‌شود.

 وی توسعه متوازن زیرساخت‌ها را از عوامل دستیابی مناسب به اهداف سند چشم‌انداز دانست و گفت: تلاش کردیم برای تأمین آب از دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن نوین استفاده کنیم؛ نزدیکی به آب‌های آزاد و دسترسی آسان به بندر شهید رجایی با فاصله کم‌تر از 5 کیلومتر، استحصال آب دریا جهت استفاده نامحدود در آب‌شیرین‌کن و نزدیکی و هم‌جواری با صنایع هم گون و مولد انرژی ازجمله مزیت‌های استقرار در منطقه ویژه اقتصادی هرمزگان است.

 وی به رویکردهای مجموعه فولاد کاوه جنوب در حوزه زیست‌محیطی اشاره کرد و گفت: طرح خوداظهاری آلاینده‌های جوی به‌صورت منظم و هر سه ماه یکبار توسط شرکت‌های معتمد اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان هرمزگان انجام می‌شود.

 مدیرعامل شرکت فولاد کاوه جنوب افزود: قرارداد خرید و نصب تجهیزات پایش آنلاین آلاینده‌ها نیز منعقد شده و امید است تا سال 94، راه‌اندازی و بهره‌برداری شود.

 وی بیان کرد: احداث تصفیه‌خانه‌های صنعتی و بهداشتی نیز در حال انجام است که به ترتیب 73 و 45 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 دهاقین بیان کرد: اقداماتی برای ورود شرکت به بازار بورس انجام شده و در حال حاضر گزارش‌های مالی در سیستم کدال ثبت و درج می‌شود، اما عرضه سهام از طریق بورس با توجه به نوسانات اقتصادی در دست بررسی است.

 وی اظهار داشت: همچنین مطالعات مقدماتی در خصوص احداث کارخانه آهک آغاز شده که در اسرع وقت پروژه مذکور در مکان مناسب به همراه تجهیزات به‌روز آغاز خواهد شد.

 دهاقین بیان کرد: در راستای تأمین آب صنعتی مورد نیاز واحد فولادسازی فاز یک و دو، کارخانجات احیای مستقیم تولید 55 هزار مترمکعب آب در روز هدف‌گذاری شد؛ خطوط انتقال به‌طور کامل تکمیل و واحدهای آب‌شیرین‌کن فعلاً در 3 واحد با ظرفیت 5، 10 و 17 هزار مترمکعب، جمعاً به میزان 32 هزار مترمکعب در روز وارد مدار شده است و بقیه واحدها نیز هم‌زمان با توسعه، اجرا می‌شود.

 وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی شده است این مجموعه تا سال 95 به راه‌آهن سراسری متصل شود، درباره تأمین مالی اتصال به راه‌آهن توضیح داد که خط راه‌آهن در منطقه ویژه اقتصادی بندرعباس وجود دارد. ما نیز از طریق منابع مالی خود تلاش می‌کنیم به راه‌آهن سراسری متصل شویم تا زنجیره تأمین مواد اولیه و انتقال محصولات از طریق راه‌آهن به‌عنوان حمل‌ونقل سبز، بهتر و مطمئن‌تر جابه‌جا شود.

 دهاقین همچنین درباره تأمین مواد اولیه و گندله، اظهار داشت: از طریق شرکت ریلی زیرمجموعه بنیاد مواد اولیه از طریق معدن گل‌گهر به‌عنوان زیرمجموعه دیگر بنیاد تأمین می‌شود.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها