mfnews.ir

انتشار: ۱۳:۱۲ - ۱۲ بهمن ۱۳۹۴
کد خبر : ۸۴۳۹
تعداد بازدید: ۲۲۲۴
تازه‌ترین شماره ماهنامه دانشمند دربهمن 94 منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از روابط عمومی موسسه تحقیق و توسعه نوین دانشمند، پرونده و همچنین عکس و تیتر یک این شماره باعنوان «کهن بانو»، گزارشی است اختصاصی درباره کشف بقایای اسکلت بانوی هفت هزار ساله که چندی پیش حوالی خیابان مولوی تهران کشف شد. این اسکلت به تازگی به موزه ملی ایران منتقل شده است و مهسا وهابی، کاشف سایت اولیه بقایای اسکلت در گفت‌وگو با دانشمند ماجرای کنجکاوی و برخورد اتفاقی اما تاریخ‌سازش با محل کشف این اسکلت را روایت می‌کند. همچنین بررسی جسدهایی که به دست انسان یا در طبیعت مومیایی شده‌اند، قسمت دیگری از پرونده این شماره دانشمند است.

یادداشت هایده لاله، مدیر موزه مقدم دانشگاه تهران درباره کاربردهای باستان‌شناسی نیز از دیگر یادداشت‌های این شماره دانشمند است.

 

از دیگر مطلب های خواندنی این نشریه می توان به گفت‌وگوی ویژه شماره 628 دانشمند با عیسی امیدوار، یکی از دو برادری است که جهان را در شش دهه پیش درنوردید اشاره داشت . این دو برادر در سفرهای خود به دور دنیا به دنبال کشف مسیر مهاجرت انسان‌ها در طول تاریخ بودند.

 

بنابر این گزارش یادداشت سردبیر این شماره به دستاوردهای علمی ایران قبل از تحریم و شرایط علمی کشور بعد از تحریم اختصاص پیدا کرده است. یادداشت اختصاصی گری لوییس، هماهنگ‌کننده مقیم سازمان ملل در ایران درباره آینده تالاب‌ها و معیشت پایدار است.

 مروری بر روند تاریخی توسعه هوش مصنوعی در فناوری رباتیک، برگزاری مسابقه‌‌ای عجیب میان ربات‌ها و گفت‌وگو با پدر ربات کودک درباره پوست مصنوعی ربات‌ها مجموعه مطالب بخش دیجیتال و فناوری شماره 628 دانشمند است.

 

در بخش دیگر این شماره گزارش کامل تنها فرود موفقیت‌آمیز  نخستین موشک عمود نشین را می‌خوانید. با اینکه شرکت اسپیس ایکس پس از دو بار تلاش ناموفق توانست موشک فالکون 9 را سالم به زمین بازگرداند، اما این موفقیت عمر زیادی نکرد و فقط 20 روز بعد از آن بار دیگر ماموریت فرود موشک با شکست مواجه شد.

 

گزارشی از مشهورترین نمایشگاه‌های فناوری در گوشه و کنار دنیا و همچنین گزارش کاملی از برگزاری مراسم اهدای نخستین دوره جایزه مصطفی است که می‌خواهد در فهرست نامدارترین جایزه‌های علمی جهان قرار بگیرد را در این شماره دانشمند دنبال کنید.

 

گفتنی است این شماره در چهره ای متفاوت و با کاغذ گلاسه در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها