mfnews.ir

انتشار: ۱۴:۲۳ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۴
کد خبر : ۸۶۱۲
تعداد بازدید: ۲۸۶۹
مهندس سعیدی کیا درکنگره ملی اقتصاد مقاومتی:
برای حضور مردم در عرصه اقتصاد مقاومتی باید اعتماد آنها جلب شود و مسوولان باید به این مردم اعتماد کنند. زیرا مردم ایران بسیار تیزهوشند و وقتی اعتماد می‌کنند کار به سرانجام می‌رسد.

 ریاست بنیاد مستضعفان :: برای حضور مردم در عرصه اقتصاد مقاومتی باید اعتماد آنها جلب شود و مسوولان باید به این مردم اعتماد کنند زیرا مردم ایران بسیار تیزهوشند و وقتی اعتماد می‌کنند کار به سرانجام می‌رسد و باور کنیم مردم توانایی آن را دارند اما باید بستر حضور فراهم شود.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بنیاد مستضعفان ، مهندس محمد سعیدی‌کیا روز پنج شنبه 20اسفند ماه  در اختتامیه کنگره ملی اقتصاد مقاومتی گفت  :  اقتصاد مقاومتی باید جزو  هویت ملی ما شود  همه با هم باید به دنبال ایجاد جنبش اقتصاد مقاومتی باشیم و باید از تجربیات خوب گذشته مانند پیروزی انقلاب اسلامی ،8 سال دفاع مقدس  و برگزاری انتخابات گذشته به دلیل حضور هه جانبه مردم  در این زمینه استفاده کنیم.

 رئیس بنیاد مستضفان با بیان اینکه این موضوع باید از دولت شروع شود زیرا دولت پرچمدار و بسترساز است  ، مهمترین کار برای تحقق اقتصاد مقاومتی را  بسترسازی عنوان کرد و گفت : باید مسوولان به این باور برسند که   تنها با حضور مردم است که  اقتصاد مقاومتی سیر تکاملی خود را طی می کند .

سعیدی‌کیا ادامه داد: برای حضور مردم در عرصه اقتصاد مقاومتی باید اعتماد آنها جلب شود و مسئولین باید به این مردم اعتماد کنند زیرا مردم ایران بسیار تیزهوشند و وقتی اعتماد می‌کنند کار به سرانجام می‌رسد و باور کنیم مردم توانایی آن را دارند اما باید بستر حضور فراهم شود.

 

وی خاطر نشان ساخت : کشور با پول نفت آباد نمی‌شود و این موضوع در چند سال اخیر تجربه شد و آبادی تنها با حضور مردم امکان پذیر است . هر چه بیشتر شاهد افزایش این حضور باشیم کشور آبادتر خواهد شد .

 

مهندس سعیدی کیا با اشاره به اینکه تنها ایجاد زیر ساخت های اولیه  برای محرومیت‌زدایی و ابادانی  کافی نیست تاکید کرد: باید مناطق  محروم را  به مفهوم واقعی کلمه آباد کنیم و سپس از منطقه خارج شویم  و برای مناطق کم برخوردار  طرح رفع محرومیت جامع لازم است تا از محرومیت خارج شود.

 ریاست بنیاد با اشاره به منویات مقام معظم رهبری برای آبادانی مناطق محروم مبنی بر آبادانی کامل  یک منطقه محروم  و رفع محرومیت‌زدایی گفت: فعالیت بنیاد مستضعفان باکمیته امداد متفاوت است و بنیاد باید در رفع محرومیت کار کند. ما طی یکسال گذشته در یکی از مناطق کرمان به نام قلعه‌گنج در جنوب این استان برای محرومیت‌زدایی برنامه‌ریزی کرده‌ایم و امروز منطقه ای با جمعیت  80 هزارنفر و وسعت 10کیلومتر مربع به سمت آبادانی پیش می‌رود.

 وی اضافه کرد: روش کار ما با مردم و برای مردم است و بسترسازی می‌کنیم تا مردم  با  تلاش  خودشان  فعالیت کنند و در مدتی که در منطقه قلعه‌گنج بودیم به دنبال آباد کردن آن و رفع محرومیت‌زدایی قدم برداشتیم.

 

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه از ابتدای انقلاب تاکنون پول زیادی برای آبادانی صرف شده است گفت: این در حالی است که ما تا کنون  شاهد آبادانی موثر نبوده ایم. البته برای ابادانی  مناطق ،آب، برق و راهسازی انجام دادیم و این زمینه‌ساز است اما کافی نیست و باید مسائل آموزشی، بهداشتی ، اشتغال پایدار و  معیشتی مردم  مرتفع شود.

 

سعیدی‌کیا اذعان داشت: برای منطقه قلعه‌گنج طرح‌های اقتصادی مناسب با منطقه برنامه‌ریزی کردیم که در آنجا با سرمایه‌گذاری بر روی تولید نزاد خاصی و بهره ور بز شیری آن را به مردم واگذار کرده  و شیر آن را جمع می‌کنیم و این کار در جهت اشتغال مردم برای آنها انجام شد و یا اینکه در این منطقه که ظرفیت لازم را برای تامین گنجد  مورد نیاز بخش قابل توجهی از بازار جنوب کشور را دارد در حال احداث کارخانه روغن کنجد هستیم و در آینده آن را به مردم منطقه واگذار خواهیم کرد

 وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای منطقه قلعه‌گنج بیان کرد: یکی دیگر از مزایای این منطقه معادن بود که با یکی از هلدینگ‌های بنیاد مستضعفان اقدام به مطالعات اولیه برای  ایجاد کارخانه و معدن در آنجا کردیم و از این راه هم سعی در ایجاد اشتغال و ابادانی  در منطقه  هستیم .

 

رئیس بنیاد مستضعفان ادامه داد: با کمک مردم منطقه تعاونی ایجاد شد تا کارها به خود مردم واگذار شود و منطقه در جهت رشد و توسعه قرار گیرد؛حتی با امکانات کاملا بومی یک میهمانسرا در آنجا احداث کردیم و در این منطقه نخلستان های زیادی وجودداشت که برای توسعه و احیای آنها پرداخت  وام به کشاورزان را شروع کردیم.

 

سعیدی‌کیا با اشاره به نرخ سود بانکی 22 درصد در نظام بانکی کشور گفت: در شرایط فعلی  هیچ کار اقتصادی با 22 درصد سود جواب نمی‌دهد واز نظر اقتصادی تامین سرمایه با این روش  به صرفه نیست و اگر سود بانکی کاهش نیابد برای افزایش تولید و بهره وری  با مشکل مواجه خواهیم شد. البته بانکها با روش‌های خود نرخ 22 درصد را افزایش می‌دهند.

 

وی تاکید کرد: با یک همدلی و ایجاد یک چشم انداز مناسب پس از تقبل 5درصد سود بانکی از سوی استانداری و همچنین  تخصیص یارانه  5درصد سود بانگی از سوی بنیاد علوی  به مردم منطقه قلعه‌گنج موفق شدیم  وام با سود 12 درصد  برای توسعه و اشتغال زایی پرداخت کنیم و از طرفی دیگر در جهت آموزش و مسائل بهداشتی اقداماتی انجام شد به طور مثال آموزشگاه قالیبافی ایجاد کرده و به بانوان خانه‌دار آموزش دادیم به طوری که در اولین دوره 60 نفر ازدانش اموختگان  فارغ التحصیل شدند  و در حال حاضر به صورت حرفه ای  اقدام به فرشبافی می کنند وبنیاد مستضعفان قول خرید فرش پس از تکمیل را به انها داده   حتیبا هدف تشویق  در بین آنها مسابقه ای برای تسریع در تحویل فرش هم ترتیب داده است

 

رئیس بنیاد مستضعفان با اشاره به توانمندسازی مردم عنوان داشت: اگر بستر مردم فراهم شود خودشان کارها را انجام می‌دهند به طوری که ما در روستاهای قلعه‌گنج گروه‌های 10 نفره ایجاد کردیم و از آنها خواستیم پس‌اندازهای خود را در حساب بانکی واریز کنند که در کمتر از 3.5 ماه مردم محروم 20 روستا  با همکاری هم 90 میلیون تومان پس انداز و به حسابی در بانک سینا واریزکردند و امروز این مبلغ با افزایش سرمایه از سوی بنیادمستضعفان  به 180 میلیون تومان رسیده و از همان محل  به بیش از 200 نفر تاکنون وام برای اشتغال زایی و توسعه از جمله خرید بذر  برای کشاورزی ، ایجاد دار قالی  و ..... وام  داده شده است.

 سعیدی کیا افزود: این پول در جهت ایجاد اشتغال پرداخت می‌شود به طوری که حتی تعاونی برای بازاریابی محصولات آنها ایجاد شده و خوشبختانه برای ما یک افتخار است که اعتماد و مشارکت سایر روستا های قلعه گنج به این طرح جامع ابادانی به گونه ای است که  دیگر روستاهای دیگر منطقه  ضمن گلایه از تاخیر در اجرای طرح در روستاهایشان خواهان حضور ما هستند.

 

وی در پایان با بیان اینکه کار بانک باید باعث ایجاد اشتغال و آباد کردن مناطق محروم باشد ، گفت: 60 درصد روسای گروه‌های تشکیل شده در روستاهای قلعه‌گنج بانوان هستند و در این منطقه توانستیم با خود مردم اقدامات زیادی را برای آبادانی آن انجام دهیم.

 به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان ، در پایان برگزاری اولین کنگره ملی اقتصاد مقاومتی برگزیدگان آن اعلام شد و اولین جایزه ملی اقتصاد مقاومتی با حضور ریاست بنیاد مستضعفان و جمعی از هنرمندان و مدیران  صدا و سیما  به برگزیدگان برتر از جمله سازمان بنیاد علوی به عنوان یک سازمان موفق در اجرای اقتصاد مقاومتی اهدا شد. همچنین در جشنواره 2911  در بخش فیلم، فیلمنامه، مستند، کاریکاتور و عکس برگزیدگان خود را شناخت و دیپلم افتخار و تندیس ویژه جشنواره به آنها اهداء شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها