mfnews.ir

انتشار: ۱۵:۲۸ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۴
کد خبر : ۸۶۱۹
تعداد بازدید: ۳۴۴۸
با هدف افزایش بهره وری از منابع ابیث و تامین علوفه مورد نیاز دام ها ،گياه سورگوم در مزرعه رحيم اباد شركت كشت و دام قيام اصفهان كشت شد.

به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان  به نقل از روابط عمومی شرکت مادر تخصصی کشاورزی و دامپروری بنیاد مستضعفان ، خشکسالي هاي پي در پي و تغيير اقليم كه پيامد آن كاهش شديد سطح كشت گياهان علوفه اي مورد نياز واحدهاي دامداري مي باشد سبب شده تا جستجو جهت گياهان با مقاومت بالاتر و راندمانهاي  بهتر صورت  پذيرد.

 

بنابر این گزارش ،در اين راستا سازمان تحقيقات كشاورزي كل كشور از پانزده سال قبل تحقيق بر روي گياهان قابل توليد جهت مصرف علوفه را شروع كرده و در حال حاضر در خصوص جايگزيني مناسب براي ذرت علوفه اي ، گياه  سورگوم را معرفي نموده كه  اصطلاحا  شتر گياهان  لقب گرفته است.

 

اين گياه با قابليت توليد علوفه و دانه در دو چين پتانسيل توليد تا  140 تن در هكتار را دارد و آب مورد نياز آن 40 درصد كمتر از ذرت علوفه اي مي باشد.

 

این گزارش می افزاید ، با توجه به کیفیت بسیار مناسب  سورگوم علوفه ای و قابلیت  برداشت بذر، در بخشی از اراضی شرکت کشت شده ، اولین محموله بذر سورگوم علوفه ای  پس از تائید موسسه بذر و نهال استان  با واریته  پگاه  با قوه  نامیه  90 درصد جهت فروش  با مذاکره در دست اقدام بوده  و لازم به ذکراست این  محصول برای اولین بار در سطح  استان  و هلدینگ کشاورزی بنیاد  تولید شده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها