mfnews.ir

انتشار: ۱۲:۴۱ - ۱۱ فروردين ۱۳۹۵
کد خبر : ۸۶۶۷
تعداد بازدید: ۲۱۲۸
نهال انقلاب اسلامي که با نثار خون بهترين فرزندان ايران رشد کرده بود، سرانجام در 22 بهمن 1357 به بار نشست، و با پيروزي انقلاب اسلامي و تشکيل دولت موقت از سوي امام (ره) زمينه مهمترين همه پرسي تاريخ ايران زمين جهت تعيين نوع حکومت فراهم شد.

نهال انقلاب اسلامي که با نثار خون بهترين فرزندان ايران رشد کرده بود، سرانجام در 22 بهمن 1357 به بار نشست، و با پيروزي انقلاب اسلامي و تشکيل دولت موقت از سوي امام (ره) زمينه مهمترين همه پرسي تاريخ ايران زمين جهت تعيين نوع حکومت فراهم شد.

 

در اين روز ساختار جديد سياسي اجتماعي بر مبناي آراي اکثريت 98/2% تثبيت، و نظام جمهوري اسلامي رسماً به تاييد ملت مسلمان ايران رسيد.

 

در اين روز پر برکت، نظامي متولد شد که نور اسلام عزيز را پس از گذشت قرنهاي زياد دگر باره نه تنها در ايران اسلامي بلکه در سراسر جهان متجلي ساخت. شعار اصلي انقلاب؛ استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي که توسط ميليونها ايراني آزاده و مسلمان در طول مبارزات در جاي جاي ايران اسلامي فرياد کشيده شده بود، حکومتي را پايه ريزي کرد که عدالت اسلامي يکي از اهداف عاليه آن بود.

 

در اين شعار، استقلال به عنوان نخستين هدف مطرح شده بود که امت مسلمان ايران مي خواهد « اراده ملي» خود را حاکم بر مقدرات خويش سازد تا بتوانند از نفوذ و دخالتهاي بيگانگان رهايي يابد و چه زيبا و متين امام (ره) فرموده است: اگر استقلال کشور خودمان را تحصيل نکنيم ساير چيزها درست نخواهد شد.

 

تشکيل جمهوري اسلامي نه تنها اراده ملي را بر سرنوشت خود تثبيت کرد و براي آنان استقلال و آزادي را به ارمغان آورد، بلکه اين بارقه اميد در دل محرومان و مستضعفان جهان درخشيد که بعد از قرنها رنج و درد، جلوه اي از وعده خداوند تبارک و تعالي را شاهد باشند.

 

امام (ره) در تاريخ 12 فروردين 1358، طي پيامي فرمودند: خداوند تعالي وعده فرموده است که مستضعفين ارض را به اميد و توفيق خودش، به مستکبرين غلبه دهد و آنها را امام و پيشوا قرار دهد. وعده خداوند تعالي نزديک است . من اميدوارم که ما شاهد اين وعده باشيم و مستضعفين بر مستکبرين غلبه کنند چنانکه تاکنون غلبه کردند... من از عموم ملت ايران تشکر مي کنم که در اين رفراندوم شرکت کردند و راي قاطع خودشان را که بايد گفت صد درصد پيروزي بوده است، دادند و به جمهوري اسلامي هم راي دادند... جمهوري اسلام است که احکام مترقي او بر تمام احکامي که در ساير قشرها و ساير مکتبهاست تقدم دارد.

 

شعار اصلي ديگر، کلمه آزادي بود. در رابطه با آزادي نظرات مختلف و متعددي مطرح مي شود؛ اما در اسلام، آزادي جامع ترين و مانع ترين معنا را در بردارد و آن عبارت است از : شرايط سياسي – اجتماعي لازم براي رشد و تعالي فرد و مردم که در آن موانع قانوني و فراهنگي مثل عرف و عادت و موانع سياسي، مانند سلطه طاغوت و استعمار و استبداد وجود نداشته باشد. يعني انسان در انتخاب عقيده و بيان و نشر آن در چهارچوب قوانين الهي آزاد است، به طوري که مردم بتوانند هدايت و رشد و تعالي يابند.

 

و هدف نهايي، کلمه جمهوري اسلامي بود که از به هم پيوستن جمهوري و اسلامي به دست آمده است. کلمه جمهور به معناي توده مردم است و منظور از گنجاندن چنين کلمه اي براي نظام شکل گرفته بعد از انقلاب، اتکا داشتن و تعيين کننده بودن راي مردم در سرنوشت خود و کليه امور اجرايي کشور مي باشد و به طور کلي حکومتي را تبيين مي کند که براي تامين زندگي دنيايي مردم متکي به مردم باشد.

 

واژه اسلامي هم به سبب تمايز آن از ديگر نظامهاي جمهوري است که ويژگيهاي خاص خود را دارد که در آن ارزشهاي الهي و قرآني بر تمامي شئون حاکميت دارد و همچنين ولي فقيه که بر طبق نظام الهي، ولايت امر و امامت امت را بر عهده مي گيرد، علاوه بر تامين زندگي مردم، مسئووليت هدايت مردم و کمک به رشد و تعالي آنان را نيز بر عهده دارد. براي تحقق اين بخش حياتي از شعار اصلي انقلاب، نياز بود تا رسما نظام مشخصي حاکم بر ايران شود و در اين راستا بود که رهبري انقلاب اسلامي در اولين روزهاي پس از پيروزي رفراندم رسمي را در خصوص تعيين نظام حاکم بر کشور برنامه ريزي فرمودند و به عنوان راهبرد همگاني نيز فرمودند : " اينجانب به جمهوري اسلامي راي مي دهم و از شما هم مي خواهم که به آن راي دهيد. "

 

دقيقاً در همين زمان وسوسه هاي خناسان شروع شد. از جمله اينکه مطرح کردند که حکومت بر اساس «جمهوري» بدون قيد ديگري يا اينکه جمهوري دمکراتيک و... باشد. لذا امام امت با احساس خطر انحراف فرمودند:« راي بدهيد به جمهوري اسلامي، نه يک حرف زيادتر و نه يک حرف کمتر.»

 

و مردم در روزهاي دهم و يازدهم فروردين 1358 با حضوري آگاهانه در پاي صندوقهاي راي، پيروزي نهايي انقلاب اسلامي را با آراي عظيم و باور نکردني خود تحقق بخشيدند.

 

بدين ترتيب مبارزات مستمر و پيگير امت مسلمان ايران در برپايي حکومت اسلامي تحقق يافت و عصر نويني در تاريخ ايران و اسلام آغاز شد. امام خميني به شکرانه اين پيروزي درخشان در پيام خود فرمودند: ... من به دنيا اعلام مي کنم که در تاريخ ايران چنين رفراندومي سابقه ندارد که سرتاسر مملکت با شوق و شعف و عشق و علاقه به صندوقها هجوم آورده و راي مثبت خود را در آن ريخته و رژيم طاغوتي را براي هميشه به زباله دان تاريخ دفن کنند...

 

... من از اين همبستگي بي مانند که همه به نداي آسماني واعتصموا بحبل الله جميعاً و لاتفرقوا لبيک گفتند و به اتفاق آرا به جمهوري اسلامي راي مثبت دادند و رشد سياسي و اجتماعي خود را به شرق و غرب ثابت کردند ، تقدير مي کنم....

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها