mfnews.ir

انتشار: ۱۳:۴۵ - ۱۰ خرداد ۱۳۹۵
کد خبر : ۸۹۴۷
تعداد بازدید: ۱۹۵۱
کشت فرا سرزمینی ذرت دانه ای در سطح 200هکتار برای اولین بار توسط هلدینگ کشاورزی ودامپروری فردوس پارس در کشور قزاقستان با موفقیت انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از روابط عمومی شرکت مادر تخصصسی کشاورزی و دامپروی بنیاد مستضعفان ، در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و سیاست کشت فرا سرزمینی  کارشناسان کشاورزی بنیاد مستضعفان از سال گذشته مطالعات و چندین نوبت بازدید اراضی مستعد کشاورزی کشور قزاقستان را انجام دادند که  در نهایت منجر به انتخاب یک واحد 1700 هکتاری در نزدیکی شهر آلماتی و حاشیه دریاچه کایچیکای شد

 

بنابراین گزارش، درهمین رابطه به صورت آزمایشی اقدام به کشت 200 هکتار ذرت دانه ای از ارقام مختلف شده و برنامه ریزی جهت کاشت ذرت علوفه ای در سطح 200 هکتار دیگر نیز در حال انجام است که خوشبختانه باتوجه به بارندگی های اخیر درمنطقه کلیه اراضی ازسطح سبز مناسب برخوردار است.

 

طرح کشت فرا سرزمینی چیست؟

در اواخر تابستان سال  گذشته  طرح کشت فرا سرزمینی به تصویت هیات دولت رسید که بر اساس این طرح وزارت جهاد کشاورزی با همکاری وزارت خانه های اقتصاد و امور خارجه موظف گردید طرح جامعی  جهت  پیاده سازی ساز و کارهای اجرایی کشت فرا سرزمینی ارائه دهد.

همانگونه که مطلع هستید سالهاست خشکسالی و کمبود نزولات آسمانی بر کشور حاکم گردیده است و انتظار می رود تا سال 2050 میلادی این روند  ادامه یابد متاسفانه بدلیل کمبود بارندگی کشاورزان به استفاده بی رویه از منابع سفره های  آب زیر زمینی رو آورده اند که اثرات آن در سالهای جاری به وضوح خود را نشان داده است از آن جمله می توان به خشک شدن دریاچه ها و تالاب های طبیعی ایران از جمله دریاچه ارومیه  و نشست زمین در مناطق مشرف به سفر ه های آب زیر زمینی اشاره کرد.

 با ادامه این روند تامین محصولات کشاورزی معمول برای مصرف داخل کشور با کمبود شدید مواجه خواهد شد و دامنه این موضوع به تامین آب شرب مورد مصرف مردم نیز کشیده خواهد شد, با توجه به جمیع موارد ذکر شده دولت محترم جمهوری اسلامی ایران بر آن شد که به طور جد بحث کشت فرا سر زمینی را دنبال نماید.

 

قابل ذکر است این طرح پیش از این از سوی کشورهای دیگری مانند چین , ترکیه و ژاپن  به اجرا در آمده است بر اساس آن دولت به کشاورزان خود مجوز و تسهیلات مورد نیاز کشت فرا  سرزمینی را اعطا و کشاورز نیز موظف به انتقال محصول نهایی به داخل کشور می گردید در این حالت بطور معمول دولتها قوانین جاری بر سیستم کشاورزی داخلی خود را بر این محصولات نیز اعمال می نمایند.

 

در نهایت در قالب چنین طرحی ضمن تضمین تامین نیازهای غذایی داخل کشور مشکلات مربوط به کمبود آب و زمینهای حاصل خیز نیز مرتفع می گردد لازم به ذکر است با اجرا طرح کشت فرا سرزمینی واردات مجازی آب به کشور نیز صورت می پذیرد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها