mfnews.ir

انتشار: ۰۹:۴۷ - ۱۲ تير ۱۳۹۵
کد خبر : ۹۰۹۹
تعداد بازدید: ۴۴۸۶
از سوی شرکت عمران و مسکن ایران صورت پذیرفت:
دو تابلو نقاشی با ارزش هنری زیاد از مرحوم استاد پرویز کلانتری از سوی شرکت مادر تخصصی عمران و مسکن ایران به خزانه نقش و رنگ موسسه فرهنگی موزه های بنیاد مستضعفان هدیه شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بنیاد مستضعفان دو تابلوی زیبای نقاشی اثر مرحوم استاد پرویز کلانتری از هنرمندان معاصر کشور که اردیبهشت ماه گذشته  در سن  85 سالگی دار فانی را وداع گفت و از نظر هنری جزو آثار منحصر به فرد استاد کلانتری محسوب می شود طی مراسمی با حضور مجتبی کمیلی مدیر عامل عمران و مسکن ایران ، شکوفی مدیر امور موزه ها موسسه فرهنگی موزه های بنیاد و گلصباحی خزانه دار مسوول نقش و رنگ موسسه به خزانه نقش و رنگ موسسه فرهنگی موزه های بنیاد با هدف حفظ اثر ملی هدیه شد.

 

بنابراین گزارش ، مجتبی کمیلی در این مراسم گفت برخی از شرکت های هولدینگ عمران و مسکن ایران و همچنین برخی سازمان های سطح کشور دارای قدمتی بیش از 40سال هستند و  احتمالا دارای اموال هنری و تاریخی هستند که به نظر کارشناسان ، ارزش هنری و تاریخی آنها  بسیار زیاد و قابلیت پژوهش علمی دارند .

وی افزود: با توصیه و موافقت ریاست محترم بنیاد مهندس سعیدی کیا طی یک فراخوان به شرکت های تحت پوشش مقرر شد کلیه اموال و حتی ساختمان های قدیمی و لوازم اداری شرکت های تحت پوشش هولدینگ از طریق سرجمعداری مورد بازبینی قرار گیرد و پس از شناسایی آثار هنری و تاریخی  و انجام تشریفات قانونی و مالی برای بازدید عموم و استفاده های پژوهشی –تاریخی به موسسه فرهنگی موزه های بنیاد اهدا شود ضمن اینکه در جوار آثار نام شرکت به عنوان اهدا کننده اثر قید شود.

  

شکوفی مدیر امور موزه های موسسه نیز ضمن تقدیر و تشکر از  مدیر عامل هولدینگ عمران و مسکن ایران که در این کارنیک در ماه مبارک رمضان به عنوان سازمان پیش رو پیشقدم شده شده اند  گفت : از همه شرکت های بنیاد مستضعفان درخواست می کنیم که در این زمینه با موسسه همکاری کنند و ضمنا از همه سازمان ها و شرکت های برون سازمانی نیز دعوت می کنیم تا آثار هنری و تارخی خود را برای بازدید عموم و استفاده های پژوهشی به موسسه اهدا کنند .

وی خاطر نشان کرد :آثار هنری با نام سازمان یا فرد اهدا کننده در نمایشگاه های دائم و موقت موزه ای به نمایش در خواهند امد .

 

آثار هنری منحصر به فرد استاد کلانتری

پرویز کلانتری، نقاش خیالپردازِ تصّورهای خاکی، با نقاشی هایی از جنس کویر و خاک، هنرمندی که از خود به عنوان نقاش مناظر خاک آلود ایران نام برده است.

کلانتری در زمره نقاشان مکتب سقاخانه جای میگیرد. مکتبی که باورها و ارزشهای بومی الهام بخش اشان در خلق آثار هنری بود. دغدغه خاطری که توجه به فرهنگ بومی ایران را در پی داشت. خلق آثار کاهگلی او تقریبا از سال 1353 آغاز شد. مناظر کویری و گشت و گذار در چشم‌اندازهای پر فراز و نشیب عشایری و چشم انداز معماری مناطق کویرنشین ایران، بخش عمده ایی از فضای آثار کاهگلی کلانتری را شکل می‌دهند. پرویز کلانتری این شیوه را در خلق بسیاری از آثار خود به کار گرفت و به سبک و سیاقی کاملا شخصی در بازنمایی معماری ایرانی و فضاهای کویری رسید که آثار او را برای مخاطب آشنا می ساخت و بدون امضا نیز حتی، امضای آثارش شده بود.گنبد، گلدسته، بام‌های گلی، بادگیر، در و پنجره‌های روستایی، دیوارهای کنگره‌‌دار و کاشی‌های رنگی ایرانی فضای نقاشی هایش را شکل میداد و رنگ وعطر خاک زرین ایران را نوگرایانه تداعیگر بود. کلانتری خشت و گِل و کاشی را هنرمندانه در فضاهای نقاشی هایش به نمایش می‌گذاشت و آثاری پدید می‌آورد که هم نقاشی، هم کولاژ و هم نقش‌برجسته بود. بافت اثر در نقاشی های او ، به خوبی حس خاک، کویر و ویژگی های ایرانی را به مخاطب منتقل می کرد.

کلانتری تنها یک نقاش نوگرا و یا نقاش مناظر خاکی نبود ، از او برای کودکان قدیم نیز نقاشی های بسیار به یادگار مانده، نقاشی هایی در کتاب های دبستانی ، «روباه و خروس»، «چوپان دروغگو»، «حسنک کجایی؟»، «مرغابی‌ها و لاک پشت» و «روباه و زاغ»آثار او بودند.آثاری پر خاطره در کتاب های درسی.

او در بیش از چهل دهه فعالیت خود نزدیك به ۲۶ كتاب كودك همچون «كدو قلقله زن»، «جمجمك برگ خزون»، «گل اومد بهاراومد» و «رنگین كمان» را تصویرگری ودر مراکز گوناگون هنری و  آموزشی نظیر دانشکده هنرهای زیبای تهران و کالج هنری کودکان در کالیفرنیا کار کرد و مدتی نیز مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تهران بود. نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی بسیاری در داخل و خارج از ایران برگزار کرد. یک اثر از آثار این نقاش برجسته، در فهرست تمبرهای ویژه سازمان ملل به چاپ رسیده‌است. هم چنین تابلوی مشهور شهر ایرانی از نگاه نقاش ایرانی او در مقر سازمان ملل در نایروبی قرار دارد. او به نویسندگی و روزنامه‌نگاری نیز پرداخت و چند مجموعه داستان منتشر کرد، کتاب‌های "ولی افتاد مشکل ها"،"چهار روایت" و "نیچه نه، فقط بگو مشد اسماعیل" ازجمله آثار اوست. مقالات هنری متعددی از این هنرمند درخصوص ارتباط هنر و هنرمند ایرانی، در نشریات ایرانی منتشرشده‌است.

اکنون نقاشی های این هنرمند برجسته  از جمله آثار با ارزش و اهمیت اقتصادی و هنری بالا به شمار میرود ، چنانکه در آخرین حراجی تهران که در خرداد ماه برگزار شد اثری بدون عنوان  از او به قیمت 320میلیون تومان به فروش رسید.

کلانتری در ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ در سن ۸۵ سالگی دار فانی را وداع گفت.

روح هنرمندش قرین رحمت حق باد 

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها