mfnews.ir

انتشار: ۱۱:۴۸ - ۱۲ تير ۱۳۹۵
کد خبر : ۹۱۰۶
تعداد بازدید: ۲۹۲۶
طرح تحقیقاتی تاثیر مالچ پلاستیکی بر کاهش علف های هرز در باغات پسته شرکت "سیرجان بنیاد" اجرا شد.

به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از روابط عمومی شرکت مادر تخصص کشاورزی و دامپروری بنیاد ، با هدف تأثير مالچ پلاستیکی در مقایسه با روش هاي کنترل مكانيكي و شيميايي بر تـراكم و زيـست علـفهـاي هـرز در باغات پسته، طرح آزمايشي با استفاده از مالچ پلاستیکی در واحدهای مافون و سبز دشت شرکت کشاورزی سیرجان بنیاد اجرا شد.

 

بنابراین گزارش علفهـاي هـرز  بـه عنـوان رقيـب درختـان باعـث كـاهش توليـد و هدر رفتن آب می شوند ، از ايــن رو، كـشاورزان همــواره درصــدد نــابودي علـفهـاي هـرز بـوده انـد.

از طرفی گسترش علف هـاي هـرز مقـاوم بـه علفكـش و تغييـر پيوسـته جمعيت آن ها به خصوص در مورد علف هرز "مرغ "در شرکت سیر جان بنیاد  که علف‌هرزی بسیار مهاجم  و کنترل آن دشوار می‌باشد يك چالش در عمليات مدرن  محسوب می شود.

در همین زمینه با اجرای یک طرح تحقیقاتی موفق این روش برای کاهش علف هرز در بخش عمده ای از باغات پسته سیر جان بنیاد که با محدودیت منابع آبی روبرو است با موفقیت اجرا شد.

 این گزارش خاطر نشان می کند  : باتوجه به اهميت  به کار گیری روش هاي متنوع مديريت علف هاي هرز، اين تحقيق جهـت اندازه گیری و بررسـي دقیق تـأثير مالچ پلاستیکی در مقایسه با روش هـاي مكـانيكي و شيميايي بـر تـراكم و زيـست علـف هـاي هـرز به اجرا درآمده است وبا توجه به سابقه استفاده از پوشش های پلاستیکی در سنوات قبل پیش بینی می شود تيمار مالچ با استفاده از پوشش پلاستیکی همزمان با حذف مکانیکی علف های هرز نیز موثر واقع شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها