mfnews.ir

انتشار: ۱۲:۱۳ - ۱۵ تير ۱۳۹۵
کد خبر : ۹۱۴۱
تعداد بازدید: ۱۶۲۲
احکام عید فطر و نماز آن1نماز عید فطر و قربان و نماز جمعه، از کدام نوع از واجبات ‏است؟
در عصر حاضر نماز عید فطر و قربان واجب نیست ، بلکه مستحب است ، ولى نماز جمعه واجب تخییرى است .

2- آیا کم و زیاد کردن قنوت‏هاى نماز عید باعث بطلان آن می ‏شود؟
اگر مراد از کم و زیاد نمودن، کوتاه یا طولانى خواندن قنوت‏ها است این کار موجب بطلان نمی ‏شود و اگر مراد کم یا زیاد نمودن تعداد آنها است، باید نماز را همان طور که در کتب فقهى بیان شده، بجا آورد.

3- در گذشته معمول بودکه هر امام جماعتى نماز عید فطر را در مسجد خودش اقامه می ‏کرد، آیا در حال حاضر اقامه نماز عید فطر و قربان توسط ائمه جماعات جایزاست؟
جایز است نمایندگان ولى فقیه که از طرف وى مجاز در اقامه نماز عید هستند و همچنین ائمه جمعه منصوب از طرف او نماز عید را در عصر حاضر به صورت جماعت اقامه نمایند، ولى احوط این است که غیر آنان آن را فرادى بخوانند و به جماعت خواندن آن به قصد رجاء نه به قصد ورود، اشکال ندارد. بله، اگر مصلحت اقتضا کند که یک نماز عید در شهر برگزار شود، بهتر است که غیر از امام جمعه منصوب از طرف ولى فقیه، کسى متصدى اقامه آن نشود.

4-  آیا نماز عید فطر قضا دارد؟
قضا ندارد .

5- آیا نماز عید فطر اقامه دارد؟
اقامه ندارد.

6-  اگر امام جماعت براى نماز عید فطر، اقامه به جا آورد، نماز او و سایر نمازگزاران چه حکمى دارد؟
به صحت نماز عید امام جماعت و مأمومین ضررى نمی ‏رساند.

7-  شخصى از اول ماه رمضان تا بیست و هفتم ماه را در وطن خود روزه گرفته و در صبح روز بیست و هشتم به دبى مسافرت کرده و در روز بیست و نهم به آنجا رسیده و متوجه شده که در آنجا عید اعلام شده است، او اکنون به وطن خود برگشته، آیا قضاى روزه‏ هایى که از وى فوت شده، واجب است؟ اگر یک روز قضا نماید، ماه رمضان نسبت به او بیست و هشت روز می ‏شود و اگر بخواهد دو روز قضا کند، روز بیست و نهم در جائى بوده که در آنجا عید اعلام شده بود، این شخص چه حکمى دارد؟
اگر اعلان عید در روز بیست و نهم در آن مکان ، به نحو شرعى و صحیح باشد، قضاى آن روز بر او واجب نیست، ولی ‏با فرض اینکه افق دو محل یکى بوده این امر کشف می ‏کند که یک روز روزه در اول ماه از او فوت شده، لذا واجب است قضاى روزه‏اى را که یقین به فوت آن دارد، بجا آورد.

8-  اگر روزه ‏دارى هنگام غروب در سرزمینى افطار کرده باشد و سپس به جائى مسافرت کند که خورشید در آن هنوز غروب نکرده است، روزه آن روز او چه حکمى دارد؟ آیا تناول مفطرات براى او در آنجا قبل از غروب خورشید جایز است؟
روزه او صحیح است و تناول مفطرات در آن مکان قبل از غروب خورشید با فرض اینکه در وقت غروب در سرزمین خود افطار کرده، براى او جایز است.

منبع : اجوبة الاستفتائات حضرت آیت الله العظمی خامنه ای

عيد فطر روزي است كه نيكو كارن پاداش مي گيرند و گناهكاران زيان مي بينند

حضرت علي (عليه السلام)

عید فطر، روز چیدن میوه های شاداب استجابت مبارک باد

پروردگارا بر عمر ما چندان بيفزاي كه نوبت ديگر مقدم مبارك رمضان را بپذيريم و در آن هنگام به ما ياري ده تا بدان ترتيب كه سزاوار ذات اقدس توست به قيام وقعود بر خيزيم و از اعمال صالحه آنقدر برخوردارمان دار كه حق تو را ادا كنيم

صحيفه سجاديه دعاي 45

اي خدايي كه كبريايي و عظمت مخصوص توست و بخشش و جبروت مخصوص تو و لايق عفو و رحمت و سزاوار ترس از عصيان و آمرزش گناهان تويي از تو در خواست مي كنم به حق اين روز كه براي مسلمين عيد قرار دادي و براي محمد صلي الله عليه و اله ذخيره و شرف و زيارت مقام گردانيدي در خواست دارم كه درود بر محمد و الش فرستي و مرا هم در هر سعادتي كه محمد (صلي الله عليه و اله) و آل محمد را داخل گردانيدي داخل سازي و از هر بدي كه كه محمد (صلي الله عليه و اله) و آل محمد را خارج ساختي من را نيز خارج گردان كه درود بر محمد (صلي الله عليه و اله) و آل او باد. اي خدا من از تو در خواست مي كنم بهتر چيزي را كه بندگان شايسته است از تو درخواست كردند و پناه مي برم به تو از آنچه بندگان صالحت به تو پناه بردند

فرازي از دعاي نماز عيد فطر


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها