mfnews.ir

انتشار: ۱۶:۲۳ - ۰۳ مرداد ۱۳۹۵
کد خبر : ۹۲۶۲
تعداد بازدید: ۲۶۶۶
نمونه اقتصاد مقاومتی
منطقه "قلعه‌گنج" در جنوب استان کرمان با تلاش مردم و همت بنیاد مستضعفان درحال توسعه است تا طبق فرامین مقام معظم رهبری به عنوان منطقه آزمایشی محرومیت‌زدایی توسعه یابد و سپس طرح توسعه به تمام مناطق کم برخوردار کشور تعمیم پیدا کند.

منطقه کم برخوردار "قلعه‌گنج "در جنوب استان کرمان با تلاش مردم منطقه و همت بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در حال توسعه اقتصادی است تا طبق فرامین مقام معظم رهبری به عنوان منطقه آزمایشی محرومیت‌زدایی با محور اقتصاد مقاومتی توسعه یابد و سپس این طرح توسعه به تمام مناطق کم برخوردار کشور تعمیم پیدا کند.

‌طبق دستورهای مقام معظم رهبری  به رییس بنیاد مستضعفان مهندس سعیدی کیا مبنی بر اینکه منطقه‌ای محروم در کشور انتخاب، ساخته و رفع محرومیت شود قرار است  این الگوی محرومیت‌زدایی در صورت موفقیت، در سایر مناطق محروم کشور‌ تعمیم یابد، مقرر شد بنیاد مستضعفان یکی از محروم‌ترین نقاط کشور به نام قلعه‌گنج را به عنوان طرح نمونه اقتصاد مقاومتی در محرومیت‌زدایی انتخاب کند، جایی که در محرومیت درآنجا در اوج شاخص های انسانی قرار دارد

مقرر شده است  بدون  صدور قوانین حمایتی مانند مناطق آزاد با مناطق ویزه اقتصادی  ‌توانمندسازی این منطقه با ایجاد معیشت پایدار به نحوی انجام شود که مردم منطقه خود بتوانند روی پای خود بایستند و نیازی به کمک‌ها و حمایت های  مستقیم و مالی دولتی و نهاد های حمایتی  نداشته باشند.

منطقه قلعه‌گنج شناخته‌شده‌ترین منطقه محروم در جنوب استان کرمان است که در محل تلاقی 3 استان کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان قرار دارد. جمعیت این شهرستان حدود 76 هزار نفر است که 83 درصد جمعیت آن روستایی و 17 درصد شهری است.

در الگویی که در راستای محرومیت‌زدایی و توسعه اقتصادی در منطقه محروم قلعه‌گنج در حال اجرا است، نقش اصلی توسط مردم بومی انجام می‌شود و بنیاد مستضعفان به عنوان پیاده کننده الگو نیز مدیریت اجرای پروژه را بر عهده دارد.

 

قهرمانی مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج در این‌باره می‌گوید: برای تحقق اهداف محرومیت‌زدایی قلعه‌گنج با محوریت «اقتصاد مقاومتی»، «به کارگیری توان نیروهای بومی» و «عدم استفاده از اعتبارات دولتی»، در گام اول کارگروهی مجرب ازحدود چهار ماه پیش انتخاب شد که طراحان ایرانی با جوینت(مشارکت) هلندی هستند و مطالعه اجرای طرح محرومیت‌زدایی را با محوریت اقتصاد مقاومتی و تکیه بر توان مردم بومی انجام می‌دهند.

 

قهرمانی اظهارداشت: در این راستا برنامه‌ریزی شد پس از پایان امسال که مشاور مطالعات خود را تکمیل می‌کند موضوع در جوانب مختلف به صورت گسترده ودقیقا هدف دار  دنبال شود و با وجود فعالیت یکساله در حوزه زیر ساخت ها و طرح هایی که امکان اجرای آنها به صورت موازی تا حصول نتایج تحقیقات وجود داشت تازه از ابتدای سال 96 فعالیت اصلی ما در منطقه آغاز خواهد شد.

 

مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج با تاکید بر اینکه زنجیره کامل تولید تا عرضه به بازار در منطقه قلعه‌گنج شکل خواهد گرفت، اظهارداشت: بنیاد از یک سال پیش الگوی محرومیت زدایی با محوریت اقتصاد مقاومتی را در منطقه قلعه‌گنج آغاز کرد و پیش‌بینی می‌کنیم تا 3 سال دیگر در منطقه الگوی خود را به طور کامل پیاده کنیم.

 

قهرمانی اظهارداشت: در حال حاضر مواردی نظیر آموزش زنان و مردان منطقه قلعه‌گنج در مهارت‌های بومی، احداث مجتمع دامداری،‌ تخصیص تسهیلات به مردم از محل صندوق‌های روستایی، تشویق سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این منطقه، آموزش‌های مختلف با ارائه مدرک فنی و حرفه‌ای و ارائه دار قالی به بانوان در راستای تأثیر آنها در اقتصاد خانواده، ‌انجام شده است.

 

وی اضافه کرد: بدین ترتیب با اتمام این پروژه‌ها، نه تنها ماندگاری مردم در روستاها افزایش شود بلکه به صورت مهاجرت معکوس افرادی که از روستا مهاجرت کرده‌اند نیز مشوقی برای بازگشت به روستای خود خواهند داشت.

 

مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج با تأکید بر اینکه رفع محرومیت با محوریت توانمندسازی مردم، از اهداف ‌اصلی مأموریت بنیاد مستضعفان  در‌ منطقه محروم قلعه‌گنج است، گفت: برنامه‌ریزی کرده‌ایم که با توسعه اقتصادی و زیرساخت‌های عمرانی در این منطقه، محرومیت‌زدایی با محوریت اقتصاد مقاومتی به طور همه جانبه اجرا شود.

 

 

* اختصاص تسهیلات خرید ناوگان بار و مسافر روستایی با سود چهار درصد

 وی با بیان اینکه مردم منطقه قلعه‌گنج از نبود سیستم حمل و نقل مسافر و بار رنج می‌برند، اظهار داشت: طی تفاهم بنیاد مستضعفان با بنیاد علوی، کمیته امداد و بانک سینا مقرر شد جمعاً 10 هزار دستگاه وسیله برای حمل و نقل بار و مسافر به منطقه قلعه‌گنج اختصاص یابد.

قهرمانی اظهار داشت: در این راستا متقاضیان، تسهیلات با نرخ سود 4 تا 5 درصد دریافت می‌کنند و 14 درصد سود تسهیلات توسط بنیاد علوی پرداخت می‌شود.

 

 

* توسعه دامداری با واردات 3 هزار رأس«بُز شیری»  از‌ اسپانیا‌

مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج با تاکید بر اینکه استفاده و بکارگیری نیروهای بومی در طرح محرومیت زدایی در اولویت است، گفت: به عنوان مثال تالاب «جازموریان» در حوالی این منطقه خشک شده و به عامل توزیع ریزگرد و ماسه‌های روان تبدیل شده بود،‌ همین امر موجب کاهش رشد کشاورزی منطقه شد در این راستا با همکاری افراد محلی‌‌ از طریق شاخ و برگ‌ نخل، دیواره طبیعی، دور کویر ماسه روان ساخته و پس از آن درختکاری‌ در این منطقه توسط مردم شروع شد.

 

وی ادامه داد: تنها دام این منطقه «بز» است که شیر مناسبی ندارد تولید شیر در این حوزه غیر بهره ور است، بنابراین بنیاد مستضعفان  مجتمع دامداری در این منطقه را توسعه داد، با اختصاص اراضی و ساخت سوله‌ها و تجهیزات، مکان مناسبی برای نگهداری بز شیر‌ی در حال احداث است، در گام دوم برنامه‌ریزی کرده‌ایم که 3 هزار رأس «بُز شیری» مولد از نژاد اسپانیایی به ایران و منطقه قلعه‌گنج منتقل کنیم که طی تحقیقات ما با شرایط آب و هوایی این منطقه هم سازگاری دارد و هم میزان شیر تولیدی آن به مراتب بیشتر و توجیه اقتصادی دارد.

 

مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج با تاکید بر اینکه در گام اول 800 رأس بز وارد منطقه دامداری قلعه‌گنج می‌شود، گفت: هزینه خرید و انتقال و استقرار  هر بز 2 میلیون و 300 هزار تومان برای بنیاد مستضعفان  برآورد ‌شده است ، این دام‌‌ها با اجاره یک  هواپیمای روسی مخصوص حمل دام از اسپانیا به بندرعباس منتقل خواهد شد.

 

* ارائه 700 فقره تسهیلات  جمعاً به مبلغ 670 میلیون تومان

 قهرمانی به استقرار یک شعبه بانک سینا در منطقه قلعه‌گنج‌ اشاره کرد و گفت: ‌رئیس بنیاد مستضعفان طی جلساتی با استانداران‌ و وزارتخانه‌های کشور ‌تفاهم‌نامه‌هایی را به امضاء‌ رساند تا زیرساخت‌های توسعه منطقه فراهم شود.

 

مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج با اشاره به تشکیل صندوق روستایی با کمک روستاییان‌ اظهار داشت: طرحی را در اینجا پیاده کردیم مبنی بر اینکه صندوق‌های مختلف روستایی در این منطقه تشکیل شد، هیأت مدیره این صندوق‌‌ها را بومی‌های همان منطقه تشکیل می‌دهند و به ازای هر میزان که افراد در این صندوق سرمایه‌گذاری کنند به همان میزان هم بنیاد سرمایه‌گذاری می‌کند و سپس مردم منطقه می‌توانند با ارائه طرح‌های توجیهی و بسته به میزان آورده خود، تا 10 برابر تسهیلات دریافت کنند.

قهرمانی اظهار داشت: تاکنون در 60 روستای منطقه قلعه‌گنج 38 هزار نفر در قالب 10 هزار خانوار و 560 گروه روستایی با 7 هزار و 600 نفر عضو شکل گرفته است و تا امروز با پس‌انداز مردم، 500 میلیون تومان آورده در صندوق‌ها داریم که بنیاد نیز به همین میزان آورده به صندوق‌ها ارائه می‌دهد.

مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج گفت: تاکنون 700 فقره تسهیلات به مبلغ 670 میلیون تومان به اعضاء پرداخت شده است.

 

* ارائه مشوق‌ به سرمایه‌گذاری برای صنعتی‌سازی

 قهرمانی اظهارداشت: در منطقه قلعه‌گنج، محصولات کشاورزی نظیر گوجه فرنگی، کنجد، خرما، سیب‌زمینی و پیاز کشت می‌شود، اما خرید این محصولات از ‌کشاورزان با نرخ‌های ارزان انجام می‌شد همین امر انگیزه کشاورزان را کاهش داده ‌‌و حتی به ا‌فزایش مهاجرت کمک کرده بود‌، بنابراین تلاش کردیم سرمایه‌گذاران خصوصی ‌با ارائه مشوق‌های مناسب، تشویق به سرمایه‌گذاری و ساخت کارخانه در این مناطق شوند، بنیاد نیز خود‌ کارخانه تولید آبمیوه را در منطقه راه‌اندازی کرد‌ با این محور که حتماً در این کارخانه‌ها از نیروهای بومی استفاده شود و کارخانه‌داران فقط از محصولات تولید شده این منطقه، برای تولیدات خود خریداری ‌کنند.

 

*همکاری در تکمیل و تجهیز بیمارستان 32 تخت‌خوابی

 وی با اشاره به اینکه بومیان منطقه قلعه‌گنج در گذشته از نبود سیستم بهداشتی مناسب رنج می‌بردند، ‌اظهار داشت:‌ بیمارستان 32 تختخوابی در این منطقه با کمک‌های مالی بنیاد مستضعفان  تکمیل شد، ضمن آنکه تجهیزات  تخصصی درون این بیمارستان نیز توسط بنیاد تأمین و مستقر شده است.

مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج بیان کرد: تاکنون 4 میلیارد و 300 میلیون تومان در این بیمارستان هزینه کرده‌ایم که با همکاری بیشتر وزارت بهداشت ، درمان و اموزش پزشکی کاملا اماده خدمات دهی تخصصی به مردم قلعه گنج خواهد بود.

 

 

* ساخت «هتل کَپری»  با الهام از معماری بومی

 وی اظهار داشت: در این منطقه نبود مکانی مناسب جهت اقامت گردشگران، سرمایه‌گذاران، کارشناسان طرح، مشاوران، پیمانکاران و غیره محسوس بود، ‌در این راستا برنامه‌ریزی کردیم تا هتلی مناسب در این منطقه احداث شود بنابراین «هتل کَپری» منطقه قلعه‌گنج با الهام از معماری بومی منطقه ساخته شد که امروز استفاده گردشگری، هتلداری و حتی عروسی‌های محلی دارد و به عنوان اولین هتل کپری ایران پذیرای ایران گردان است . ‌

 

* تسهیلات راه‌اندازی واحد‌‌های تولیدی  با نرخ سود 8 درصد

 قهرمانی اظهارداشت: با استقرار شعبه بانک سینا در این منطقه تسهیلات بانکی با نرخ سود 8 درصد برای احداث واحدهای بزرگ، متوسط و کوچک تولیدی ارائه می‌شود که در مدت زمان کوتاه و با تسهیل ضمانت این فرایند عملیاتی است.

مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج گفت: امروز از این محل حداقل 100 طرح در منطقه قلعه‌گنج در حال اجرا است.

 

 

*  آموزش قالی‌بافی به  بانوان

قهرمانی گفت: در راستای دخیل کردن بانوان در امور اقتصاد خانواده طی تفاهمی با شرکت سهامی فرش، کارگاه آموزشی فرش‌بافی در منطقه راه‌اندازی شد و تا به امروز 120 نفر از زنان روستایی آموزش قالی‌بافی دیده‌اند.

وی بیان کرد: دار قالی با تأمین اعتبار ‌توسط بنیاد‌ مستضعفان بر اساس اصول استاندارد شرکت سهامی فرش  در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد ضمن آنکه مواد اولیه را هم در اختیار آنها قرار می‌دهیم و سپس‌ فرش‌های بافته شده را با دستمزد مناسب  و بر اساس مبالغ کارشناسی از آنها می‌خریم؛ این فرش‌ها را یا در هتل‌های پارسیان تحت پوشش بنیاد مستضعفان  در سطح کشور استفاده می‌کنیم ‌و یا در سبد کالای جهیزیه خانواده‌های کم برخودار که جزو جامعه هدف خاریاه خدمات حمایتی ما هستند مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

قهرمانی اظهار داشت: از ابتدای شهریورماه امسال آموزش 120 نفر از دیگر بانوان ‌منطقه قلعه‌گنج برای قالی‌بافی آغاز می‌شود ضمن آنکه برنامه‌ریزی کرده‌ایم در گام بعد شرکت سهامی فرش این قالی‌ها را از آنها خریداری کند.

 

مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج اظهارداشت: همچنین طی تفاهم با سازمان فنی و حرفه‌ای، آموزش تعمیرات موبایل، ادوات کشاوری، وسایل خانگی و از این قبیل با ارائه مدرک سازمان فنی و حرفه‌ای به بومیان منطقه انجام می‌شود و فقط به متقاضیانی تسهیلات راه‌اندازی چنین مشاغلی داده می‌شود که آموزش تخصصی دیده باشند.

 

وی خاطر نشان کرد : به هیچ عنوان کمک نقدی به هیچکس نخواهیم داشت، امروز هرکس در منطقه قلعه‌گنج از ما کار می‌خواهد، باید آموزش ببیند، پس از آن افراد منطقه آموزش دیده‌اند که‌ برای شاغل شدن و دریافت تسهیلات باید طرح بنویسند و با ارائه به صندوق روستایی و تأیید هیأت مدیره، تسهیلات راه‌اندازی آن شغل را دریافت ‌کنند؛ در این منطقه توسعه از درون مردم شکل گرفته است بنابراین پایدار خواهد بود.

 

 

* ساخت 12 باب مدرسه و نوسازی مدارس موجود

 

مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج افزود: با سازمان نوسازی مدارس قراردادی منعقد کردیم که مدارس‌ منطقه قلعه‌گنج را نوسازی کنیم همچنین 12 باب مدرسه در این منطقه در دست احداث است.

قهرمانی گفت: در راستای تشویق دانش‌آموزان به تحصیل و اخذ رتبه‌های مناسب، جوایزی نیز برای دانش‌آموزانی که رتبه‌های مناسب را در مدرسه اخذ کنند در نظر گرفتیم. امسال 7 هزار دانش‌آموز منطقه مشمول جایزه شدند ضمن آنکه معلمان ، کارکنان و حتی مدیران مناطق آموزش و پرورش آنها نیز بر اساس آین نامه ای متناسب با موفقیت و افزایش سطح کیفی آموزش  جوایز مناسب نقدی دریافت کردند.

 

* ارائه سبد غذایی به خانواده‌‌ها و مادران باردار

وی افزود: در این منطقه به دلیل محرومیت، مادران و همه خانواده از سوء تغذیه رنج می‌بردند بنابراین برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در گام اول به مادران باردار سبد غذایی در طول دوران بارداری ارائه شود تا بچه‌ آنها سالم به دنیا بیاید؛ البته مشاهده می‌شد که گاهی این سبد غذایی توسط دیگر افراد خانواده هم مصرف شده است، در این راستا برای آنکه سبد غذایی مادر محفوظ بماند، ‌تلاش کردیم به دیگر اعضای خانوار نیز سبد غذایی اختصاص دهیم و این طرح را نوعی طرح حمایتی پیشگیرانه می دانیم

 

* ‌ساخت جاده‌‌های دسترسی

مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج با اشاره به اینکه جاده‌های دسترسی به منطقه چندان مناسب نبود و سرمایه‌‌گذاری مطلوبی در این منطقه در حوزه‌ جاده‌سازی انجام نشده است،‌ اظهار داشت: ساخت جاده دسترسی با اعتبارات بنیاد مستضعفان  به ویژه در بخش شهرک صنعتی انجام شده است .

 

* طرح احداث شهربازی، استخر و سالن‌های ورزشی

وی اظهار داشت: بنیاد مستضعفان  برنامه‌ریزی کرده است در قالب یک بسته حمایتی اجتماعی و ورزشی ، پارک، شهربازی، سالن مطالعه و همچنین 2 سالن ورزشی و استخر بانوان و آقایان را در منطقه قلعه‌گنج احداث کند.

 

* افزایش 80 درصدی ضریب امنیتی منطقه قلعه‌گنج‌

مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج افزایش امنیت را از دیگر مزایای اجرای این طرح اقتصاد مقاومتی در منطقه محروم قلعه‌گنج عنوان کرد و گفت: زمانی این منطقه‌ مرکز ترانزیت قاچاق انسان و مواد مخدر بود اما شاخص امنیتی در این منطقه رشد کرد.

قهرمانی یادآور شد: طبق اعلام دبیر شورای عالی امنیت ملی، ضریب امنیتی منطقه قلعه‌گنج امسال نسبت به سال گذشته 80 درصد افزایش داشته است.

 

* هزینه‌کرد 24 میلیارد تومان در پروژه های محرومیت‌زدایی تا امروز

مدیر ملی پروژه عمران قلعه‌گنج اظهار داشت: بنیاد مستضعفان تاکنون در این طرح حدود 24 میلیارد تومان‌ هزینه کرده است‌ اما  تاکید می کنم فعالیت‌های اصلی پس از پایان مطالعات مشاور از فروردین 96 آغاز خواهد شد.

 

منطقه قلعه‌گنج که مدت‌‌ها با فقر و مشکلات دست و پنجه نرم می‌کرد‌، امروز با تدابیر مقام معظم رهبری و با محوریت اقتصاد مقاومتی به سمتی پیش می‌رود که الگوی موفق شکوفایی اقتصادی در بطن اقتصاد مقاومتی‌ شود با نقش آفرینی مستقیم وم موثر خود مردم منطقه شود ؛ منطقه‌ نمونه اقتصادی‌ که با تعمیم آن در آینده به سراسر کشور، موجب کاهش محرومیت‌‌ها، جلوگیری از مهاجرت روستائیان، توسعه زندگی روستایی و رشد مشاغل سنتی دامداری، قالی‌بافی و کشاورزی با محوریت به کارگیری توان مردم بومی‌ خواهد شد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها