mfnews.ir

انتشار: ۱۴:۲۴ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۵
کد خبر : ۹۳۲۰
تعداد بازدید: ۱۶۹۸
2هكتار از اراضي شركت شيرودام كنگاور به عنوان كشت تابستانه وتامين سيلوعلوفه اي زير كشت آزمايشي سورگوم رقم اسپيد فيد رفت .

به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان ه بنقل از ورابط عمومی شرکت مادر تخصصی کشاورزی و دامپوری بنیاد مستضعفان ، سورگوم زراعی با نام علمی Sorghum bicolor گیاهی از خانواده غلات است که در ایران ذرت خوشه‌ای نامیده می‌شود. سورگوم از نظر اهمیت در بین غلات در دنیا بعد از گندم، برنج، ذرت و جو در مقام پنجم قرار دارد. بنابر این پنجمين غله مهم دنيا مي باشد.

 

سورگوم با شرایط آب و هوایی ایران به ویژه مناطق گرم و خشک و معتدل آن سازگاری خوبی دارد. این گیاه در سنجش با ذرت دارای سیستم ریشه‌ای افشان خیلی وسیع است که در حجم زیادی از خاک نفوذ کرده و رطوبت بیشتری جذب می‌کند. این گیاه برای رشد و نمو نسبت به سایر غلات به آب کمتری نیاز دارد. چنان که آزمایشات نشان داده‌است که سورگوم برای تولید یک کیلوگرم ماده خشک به ۳۳۲ لیتر آب نیاز دارد در صورتی که این نیاز آبی برای ذرت ۳۶۸ لیتراست.سورگوم تحمل خوبی نسبت به شوری آب و خاک، خشکی و مسمومیت آلومینیوم دارد.

.دانه سورگوم داراي 78 درصد قند، 12 درصد پروتئين، 3.9 درصد چربي، 1.6 درصد مواد معدني است كه در مقايسه با ذرت، پروتئين ان زياد ولي چربي ان كم است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها