mfnews.ir

انتشار: ۱۱:۴۶ - ۱۹ مرداد ۱۳۹۵
کد خبر : ۹۳۵۵
تعداد بازدید: ۱۶۰۹
معیارهای اندازه‌گیری روابط عمومی:
در عصر اطلاعات اثبات ارزش واقعی روابط عمومی برای کسب وکارها چالش بزرگی است.

 هنوز هم برخی از متخصصان روابط عمومی از معیارهای بحث برانگیزی مثل معادل ارزش تبلیغات (AVE) استفاده می‌کنند، بسیاری دیگر نیز روی معیارهایی مثل لایک، توییت یا تعداد فالورها به جای معیارهای واقعی مثل به اشتراک‌گذاری‌های اجتماعی، تعاملات وب‌سایت یا افزایش فروش کار می‌کنند. تلاش‌های مسئولان روابط عمومی همیشه بلافاصله نتیجه نمی‌دهند و در برخی موارد مدتی زمان نیاز است تا استراتژی آن‌ها به فروش منجر شود.

مطالعات انجام شده حاکی از آن است که از هر ۳ شرکت ۲ تای آن‌ها معتقدند رسانه‌های اجتماعی تاثیر اندکی بر فروش محصولات یک برند دارند. اما واقعیت این است که در کوتاه مدت، ممکن است استراتژی نفوذ در رسانه‌های اجتماعی نتواند فرصت‌هایی را برای کسب و کارها ایجاد کند اما حتما نتایج بلند مدتی در پی خواهد داشت.

در ادامه این مطلب نکات کلیدی در ارتباط با معیارهای اندازه‌گیری روابط عمومی که تمام مسئولان روابط عمومی باید آن‌ها را بدانند را با هم مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

۱) تعداد مشتریان وفادار یکی از فاکتورهای اصلی موفقیت در روابط عمومی است

 

متخصصان روابط عمومی باید به درک درستی از نقش مثبت خود به عنوان منبع مهم کسب و کارها برسند.

شهرت یکی از اصول موفقیت هر کسب و کاری است که بر اساس میزان قابل اعتماد بودن و نفوذ، مصرف‌کنندگان را به سمت خرید سوق می‌دهد. احساس مصرف‌کنندگان و توصیف آن‌ها از محصولات ما از جمله فاکتورهای مهم موفقیت هر کسب و کاری است.

جالب است بدانید ۹۰٪ مشتریان بر اساس توصیه‌های فردی تصمیم به خرید می‌گیرند و تنها ۱۴٪ از آن‌ها به تبلیغات توجه می‌کنند.

می‌توان گفت مسئولان روابط عمومی برای افزایش آگاهی و اعتبار کسب و کار نقش منحصر به فردی دارند. امروزه هدف اصلی روابط عمومی ایجاد آگاهی و پشتیبانی از آن برای دستیابی به فروش بیشتر است. بنابراین بهترین راه برای به دست آوردن مشتریان بیشتر نفوذ در تاثیرگذاران و درک اکوسیستم آن‌ها است.

از سوی دیگر طرفداران هر برند یکی از فاکتورهای اصلی موفقیت آن هستند چرا که پست‌های برند را بیشتر از دیگران در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌کنند.

 

۲) رسانه‌های اجتماعی واقعا بازده سرمایه‌ی بیشتری دارند

 

از آنجایی که کاربران قبل از این‌که برای خرید قطعی تصمیم بگیرند به شبکه‌های اجتماعی سر می‌زنند، تعاملات اجتماعی می‌تواند تاثیر بسیاری در تصمیم نهایی آن‌ها برای خرید داشته باشد.

رسانه‌های سنتی سعی بر این دارند تا ارتباطات خود را با متخصصان زمینه‌های مختلف بیشتر و بیشتر کنند و از طریق استراتژی مستقیم بر روی مشتریان خود تاثیر بگذارند. اما رسانه‌های جدید سعی می‌کنند با افزایش تعاملات خود با مشتریان به تست و مقایسه محصولات خود بپردازند و از طریق نظرات مصرف‌کنندگان و بازخورد آن‌ها مراجعه کنندگان را ترغیب به خرید کرده و یا محصول جدیدی عرضه کنند.

بیشتر کسب و کارهای الکترونیکی که وب‌سایتی با شبکه‌ی اجتماعی فعال دارند بیشتر و ساده‌تر از سایر وب‌سایت‌ها مخاطبان را به سمت خود جذب می‌کنند. همین امر باعث می‌شود که در میان مشتریان بالقوه خود اعتبار اجتماعی بیشتری به دست آورده و فروش بیشتری داشته باشند.

جالب است بدانید ۸ نفر از هر ۱۰ خریدار، راهنمایی و مشاوره برای خرید محصولات را از طریق سایت‌های اجتماعی به دست می‌آورند.

 

۳) مهم‌ترین معیارهای اندازه‌گیری روابط عمومی باید با فروش ادغام شوند

 

از آنجایی که روابط عمومی ایجاد ارتباط بین پوشش عمومی و ترافیک وب‌سایت است، منجر به آمادگی کسب و کار برای فروش بیشتر می‌شود. با این حال عدم اندازه‌گیری بخش ارتباطات مانع رشد و فروش خواهد شد. اما متخصصان روابط عمومی می‌توانند به کمک روش‌های ساده‌ای از این مشکل جلوگیری کنند.

اندازه‌گیری روابط عمومی سنتی تا زمانی که نتایجی در آگاهی از برند و تعامل نداشته باشد بی‌معنی خواهد بود. به همین ترتیب نیز اندازه‌گیری‌ نرخ تبدیل بدون فروش نیز یک معیار ناقص در بازاریابی خواهد بود.

اما هدف نهایی تمام این روش‌ها ارتباط با مخاطبانی است که ارتباط با آن‌ها به فروش منجر می‌شود.

 

۴) اندازه‌گیری سبب دستیابی به بهره‌وری بیشتر و تصمیم‌گیری بهتر می‌شود

 

یکی از تصورات غلط موجود در زمینه‌ی روابط عمومی حذف کردن ROI یا بازگشت سرمایه است. بسیاری از شرکت‌ها معتقدند نتایج اندازه‌گیری مدت‌ها پس از پیاده‌سازی استراتژی مربوطه باید اندازه‌گیری شود.

پیاده‌سازی این استراتژی در کنار افزایش تدریجی حجم مکالمات اجتماعی می‌تواند منجر به جمع‌آوری اطلاعات ضروری مربوط به مشتریان شود. متخصصان روابط عمومی با تقویت مهارت‌های خود می‌توانند به درک درستی از ماهیت برند خود از دید مردم رسیده و آن را تکامل بخشند.

اندازه‌گیری فرآیندهای برنامه‌ریزی می‌تواند استراتژی‌های ارتباطی متمرکز و موثری را ایجاد کند.

فعالیت‌های هوشمند در رسانه‌های اجتماعی یکی از نکات کلیدی در توسعه استراتژی‌های سازمانی برای هر کسب و کاری است که ارتباط بیشتر با مشتریان و اطلاع از علاقمندی‌های آن‌ها سبب می‌شود بتوانید بهره‌وری سایت خود را افزایش داده و تصمیم‌گیری را برای مشتریان و مخاطبان آسانتر کنید.

 

۵) روابط عمومی و دستیابی به هدف

 

برای کمک به رشد و توسعه برند خود در ابتدا لازم است میزان نفوذ برند خود را بررسی کرده و به شناسایی رسانه‌های اصلی که می‌توانید خدمات یا محصولات خود را در آن عرضه کنید بپردازید.

به عنوان یک مسئول روابط عمومی برای موفقیت بیشتر کسب و کار خود لازم است در ابتدا اهداف مشخصی تعیین کنید و سپس به تحلیل داده‌های سایت خود بپردازید. بررسی تعداد لایک‌ها با میزان فروش آن محصول نیز می‌تواند برای تعیین اهداف تجاری مفید باشند. سعی کنید بر روی اهداف بلند مدت تمرکز کنید و مشتریان و فروش خود را تا جای ممکن افزایش دهید. تا جایی که می‌توانید جریان اصلی کسب و کار خود را به سمت اهداف و موفقیت خود هدایت کنید تا شاهد رشد سریع برندتان باشید.

منبع : http://blog.akhbarrasmi.com/

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها