mfnews.ir

انتشار: ۰۹:۵۴ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۵
کد خبر : ۹۴۰۴
تعداد بازدید: ۱۹۲۵
کودتای 28 مرداد و جنگ نرم آمریکا علیه نهضت ملی ایران

جنگ نرم آمریکاییها که برای خودشان به دنبال جایگاهی در ایران بودند و همچنین انگلیسیهایی که از قدیم در ایران ریشه دوانده بودند موجب شد تا در تلاش علیه نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران کودتای 28مرداد سال 1332 را رقم بزنند.

 

به گزارش  پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران ، دکتر موسی حقانی مدیر عامل موسسه در نشست کودتای 28 مرداد و جنگ نرم امریکا علیه نهضت ملی ایران با تاکید بر اینکه تاکنون این کودتا ازمنظر عوامل داخلی و جریانات وابسته به آیت الله کاشانی و دکتر مصدق مورد واکاوی قرار گرفته است افزود در این مسئله کمتر به بحث دخالت بیگانگان پرداخته شده است به باور وی برای آنکه بتوان رفتار این شخصیت را تحلیل کرد باید از زوایای مختلف او را شناخت حقانی خاطر نشان کرد : اینکه دکتر مصدق عمدا کودتا علیه خود را طرح ریزی کرده باشد بعید است .

 

 

عضویت دکتر مصدق در جامعه آدمیت که یک جمعیت شبه ماسونی است  چندان طولانی نبود از سوی دیگر فرضیه ماسون بودن مصدق در حالی مطرح می شود که لژ پهلوی که یک لژ ماسونی است در مقابل دولت مصدق ایستاد از سوی دیگر آیت الله کاشانی هم به دنبال سرنگونی شاه نبود . بنا به تاکید حقانی اشتباه بزرگ مصدق این بود که تا لحظه آخر هم امید داشت آمریکا به کمکش بیاید .

 

 

خسرو معتضد : آنچه مصدق را به زانو درآورد بی پولی بود.

خسرو معتضد با تقسیم بندی روایت تاریخ کودتای 28 مرداد گفت این تاریخ گاهی از زبان مصدقیون بیان می شود و گاهی شاهپرستان همچنین کمونیستها و گروههای رجبیون روایت خودشان را از مصدق دارند و گروهی هم بی اطلاعیون هستند که چون مصدق مد روز است خود را به وی منتسب می کنند .

 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی تاریخ معاصر ایران ، خسرو معتضد سخنران دیگر  نشست کودتای 28 مرداد وجنگ نرم امریکا علیه نهضت ملی ایران با تاکید بر اینکه آنچه مصدق را به زانو درآورد بی پولی بود افزود دکتر مصدق در عوالم خوش قرن 19 بود و امریکا را از عوالم آبراهام لینکون نگاه می کرد به باور وی دلیل گرایش مصدق به امریکا آنست که فکر می کرد امریکا آزادیخواه است. معتضد افزود مصدق اطلاعات دقیقی از بازار نفت نداشت و بسیار میهن دوست بود و امروز هم ما بر سر سفره نفت نشسته ایم . این استاد تاریخ تجاوز مصدق به قانون اساسی و انحلال مجلس را به دلیل شرایط فوق العاده و احساس خطر برای کشور از سوی وی دانست . معتضد با تاکید بر کاریزمای بالای مصدق افزود مصدق هیچ حقوق و مزایایی نمی گرفت و این خود دلیلی بر صداقت اوست .

 

محمدی : امروز هم باید مراقب سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن بود

بنا به تاکید دکتر منوچهر محمدی مصدق پیش از کودتای 28 مرداد از انجام کودتا خبر دار شده بود اما چون می دانست نمی تواند در برابر کودتا بایستد مقاومتی نکرد.

بنا به تاکید دکتر منوچهر محمدی مصدق پیش از کودتای 28 مرداد از انجام کودتا خبر دار شده بود اما چون می دانست نمی تواند در برابر کودتا بایستد مقاومتی نکرد.

 

 

بنابراین گزارش ، محمدی  سخنران دیگر  نشست کودتای 28 مرداد وجنگ نرم امریکا علیه نهضت ملی ایران در بیان شرایط کشور به لحاظ ورود و دخالت بیگانگان در سالهای منتهی به کودتا گفت در دوره پهلوی بعد از کودتای 1299 سلطه انگلیس برایران بلامنازع بود. در دوره 20ساله بعد از جنگ جهانی اول امریکا نوعی انزوا طلبی در پیش گرفته بود. شوروی هم بعد از انقلاب 1917 به مسائل داخلیش می پرداخت.

 

به گفته وی در همین سالها آلمانها هم به تشویق انگلیس برای موازنه با شوروی به ایران آمدند اما اجازه ورود به سیستم نفتی و کنترل دولتی را نداشتند. بعد از شهریور 1320 وقتی هیتلر به شوروی حمله کرد و شوروی با متفقین همدست شد شرایط تغییر کرد.

 

محمدی با تاکید بر اینکه گرایش رضاخان به آلمان دروغ بزرگی است افزود ماموریت رضا خان تمام شده بود و باید می رفت تا ایران اشغال شود . این استاد تاریخ تا 28 مرداد 32 را دوره تزلزل سلطه دانست.

 

وی ادامه داد با استعفای رضاخان برای تعیین جانشین وی بین انگلیس ، امریکا و شوروی اختلاف بود تا سرانجام روی محمد رضا به توافق رسیدند. بنا به تاکید محمدی همه امید جبهه ملی به امریکا بود و تنها گروههای مستقل نیروهای مذهبی مانند فداییان اسلام و طرفداران آیت الله کاشانی بودند که به مردم تکیه داشتند . در نهایت رقابت قدرتهای خارجی و اتحاد نیروهای داخلی نفت را ملی کرد .وی افزود بعد از این ماجرا مصدق سیاست موازنه منفی را در پیش گرفت . مصدق امید داشت اختلاف میان انگلیس و امریکا می تواند به وی کمک کند . اما مرگ استالین این سیاست موازنه منفی را به هم زد.شرایط بعد از ملی شدن نفت عوض شد. در حوزه بین الملل انسجامی علیه ما به وجود آمد. انگلیس و امریکا متحد شدند. و شوروی خودش را کنار کشید.

 

محمدی تصریح کرد در داخل کشورمصدق تلاش کرد حزب توده را هماهنگ کند و امریکاییها را بترساند اما این کار جواب نداد. به باور وی مصدق از همان 30 تیر کلید جدایی از آیت الله کاشانی را می زند و بعد هم با انحلال مجلس زمینه کودتا را فراهم می کند.

 

محمدی یادآورشد من هم اعتقاد ندارم مصدق وابسته بود اما آنها باور داشتند ما بدون حمایت یک قدرت خارجی نمی توانیم کار را ادامه دهیم. این استاد دانشگاه با اشاره به درسهای این دوره تاریخی افزود روشنفکران ایران  به مذهبیون و توده مردم اعتقاد نداشتند در حالی که توده های مردم را یک مجتهد می توانست بیرون بیاورد. بنابراین چاره ای نمی دیدند جز اینکه به خارج از کشور چشم داشته باشند . محمدی با تاکید بر غیر قابل اعتماد بودن قدرتها رمز پیروزی انقلاب اسلامی ایران را این دانست که امام رحمت الله بر اساس سیاست نه شرقی نه غربی و مقابله با این حکومتها حرکت کرد . وی خاطر نشان کرد امروز هم باید مراقب سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن باشیم . قدرتها هنوز هم این سیاست را دنبال می کنند اما مردم ما اعتماد بیشتری به علمای مذهبی دارند و هر نوع کاری که در جهت حذف روحانیت و رهبری باشد آب در آسیاب دشمن ریخته است.

 

 

عبد خدایی: اشتباهات مصدق دلیل سرنگونی دولتش در کودتای 28 مرداد بود

محمد مهدی عبد خدایی با تقسیم گروههایی که درباره کودتای 28 مرداد 1332 به دو دسته افزود یک دسته طرفداران شاه هستند که 28 مرداد را قیام ملی می خوانند و گروه دیگر طرفداران مصدق که این حادثه را کودتا می دانند

محمد مهدی عبد خدایی با تقسیم گروههایی که درباره کودتای 28 مرداد 1332 به دو دسته افزود یک دسته طرفداران شاه هستند که 28 مرداد را قیام ملی می خوانند و گروه دیگر طرفداران مصدق که این حادثه را کودتا می دانند

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی تاریخ معاصر ایران ، این پژوهشگر تاریخ معاصر در نشست کودتای 28 مرداد وجنگ نرم امریکا علیه نهضت ملی ایران افزود مصدق فرد وابسته ای نبود اما اشتباهات زیادی انجام داد و همین اشتباهات موجب شد تا مصدقی که 30 تیر 1331 با قیام مردمی سر کار آمد 13 ماه بعد با کودتای 28 مرداد سرنگون شود.

 

وی افزود مصدق طرفدار سیاست موازنه منفی بود در حالی که جایگاه اجرای این سیاست هم مهم است . مصدق معتقد بود می تواند بین امریکا و انگلیس اختلاف بیندازد و با استفاده از اختلاف بین استعمار پیر انگلیس و استعمار نوی آمریکا انگلیسیها را بیرون کند اما وی از پشت پرده ی روابط امریکا و انگلیس و پیمان ناتو و طرح نوشاد بی خبر بود . وی در سفرش به امریکا متوجه این ارتباط شد. این گفته خود مصدق است که خوب است بر سر در وزارت خارجه امریکا نوشته شود اینجا کنسولگری انگلیس است . بنا به تاکید عبد خدایی از سوی دیگر مرگ استالین در اسفند 1331 موجب عدم حمایت شوروی از حزب توده ایران شد در حالی که اگر 28 مرداد حزب توده هم بیرون می آمد معلوم نبود موافقان مصدق پیروز شوند .

 

این نویسنده و پژوهشگر تاکید کرد دلیل سقوط مصدق در 28 مرداد 32 این بود که وی به این نکته توجه نداشت که مردم ایران مذهبی هستند و دلیل حمایتشان در 30 تیر 1331 از روی همراهی با روحانیت بود .

 

 

سیف زاده :هیچ رجل سیاسی در دوران مشروطیت به اندازه دکتر مصدق به قانون تجاوز نکرده است

حمید سیف زاده نویسنده و پژوهشگر تاریخ با تاکید بر اینکه مصدق عمدا و قطعا همان کاری را که می خواست کرد وی افزود من معتقدم هیچ اشتباهی در کار نبوده است .

حمید سیف زاده نویسنده و پژوهشگر تاریخ با تاکید بر اینکه مصدق عمدا و قطعا همان کاری را که می خواست کرد  وی افزود من معتقدم هیچ اشتباهی در کار نبوده است .

 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی تاریخ معاصر ایران ، سیف زاده در نشست کودتای 28 مرداد وجنگ نرم امریکا علیه نهضت ملی ایران با اشاره به نقش خود دکتر مصدق در کودتای 28 مرداد 1332 تاکید کرد مصدق از ابتدای دولتش تلاش می کرد این را جا بیندازد که همه با من مخالف هستند و علیه من کودتا می شود در حالی که هیچ نهضتی در دنیا به اندازه نهضت ملی شدن نفت از سوی افکار عمومی حمایت نشد . وی افزود پذیرش نقش دکتر مصدق در کودتا دلیل نمی شود که دخالت دولتهای خارج را انکار کنیم اما موجبات این دخالت را خود مصدق فراهم کرد .

 

به گفته سیف زاده مصدق خانه اش را به اصل 4 ترومن اجاره داده بود برای آنکه به امریکاییها اعتماد بدهد من بر خلاف شما کاری انجام نمی دهم . وی همچنین با اشاره به اقدام مصدق در برگزاری رفراندوم برای انحلال مجلس افزود هیچ رجل سیاسی در دوران مشروطیت به اندازه دکتر مصدق به قانون تجاوز نکرده است. طرح توطئه 28 مرداد با دخالت خود مصدق انجام شد همچنین مصدق فراماسون بوده است و قسم نامه وی هم موجود است.

 

 

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها