mfnews.ir

انتشار: ۱۳:۴۶ - ۰۶ شهريور ۱۳۹۵
کد خبر : ۹۴۴۳
تعداد بازدید: ۱۸۱۱
قدرت خرید مردم درحوزه مسکن طی چند سال اخیر کاهش قابل ملاحظه ای یافته است.البته در کنار آن نباید ازافزایش قیمت مسکن طی سالهای گذشته هم غافل شد

نویسنده :مهندس حمید فروزان مدیر عامل شرکت عمران و مسکن اصفهان

 قدرت خرید مردم درحوزه مسکن طی چند سال اخیر کاهش قابل ملاحظه ای یافته است.البته در کنار آن  نباید ازافزایش قیمت مسکن طی سالهای گذشته هم غافل شد به طوری که  روندصعودی شدن قیمت مسکن در کشور باعق شده روند خانه دار شدن مردم با کندی انجام پذیرد به عبارتی : سبقت پر شتاب "قیمت مسکن"  از  "توانایی جیب مردم" ! .

به واقع افزایش 2 درصدی مستاجران ایرانی طی ده سال گذشته پرده از این واقعیت برمی دارد که خرید  و تملک مسکن برای مصرف کننده واقعی که اکثر آنها از دهک های میانی و  قشرهای متوسط وضعیف جامعه به لحاظ درآمد مالی محسوب می شوند به یک آرزوی بزرگ تبدیل شده است.

اما برطبق آمار بانک مرکزی طی یک دهه گذشته بیشترین تعداد مستاجران کشور در سال ۱۳۹۰ و کمترین آنها در سال ۱۳۸۴ بوده است. به واقع این آمارها حاکی از آن است طی ده سال گذشته قیمت خرید مسکن، فاصله غیر قابل انتظاری با درآمدهای دهک های میانی در جامعه ، گرفته است که همین موضوع فقرمسکن را درکشور رقم زده و توانمندی خانه دار شدن را با مخاطرات جدی مواجه کرده است .

 اما بازارمسکن در حالی چهارمین سال رکود خود را پشت سر می گذارد که این بازار طی سه سال گذشته با  روزگاری ناخوش و ناملایمات بسیاری مواجه بوده است ، به طوری که  رکود بی سابقه از یک طرف ،ورشکستگی بسیاری از صنایع وابسته به مسکن را رقم زده است واز طرف دیگر موجی از بیکاری در حوزه ساخت وساز کشور ایجاد کرده است.

البته نباید ازذکراین نکته مهم غافل شویم که رکود بازار مسکن وتداوم آن طی چهارسال گذشته موجب ثبات قیمتی در این بازار شده است ولی همچنان بسیاری از مردم به منظور خرید مسکن در کشوربا کمبود نقدینگی لازم روبرو هستند.البته افزایش تسهیلات بانکی به منظور خروج بازار مسکن از رکود وترغیب مردم برای خرید مسکن در کشور از جمله راهکارهای مهم دولت یازدهم طی چهارسال گذشته بوده است اما این راهکار با دومانع جدی یعنی بالا بودن نرخ بهره وام بانکی مسکن واقساط نامعقول ونامتعارف نسبت به سطح درآمدی دهک های میانی  جامعه روبرو است.

از طرف دیگرراهکارهایی همچون لیزینگ ویا تشکیل بورس مسکن برای خروج بازار مسکن از رکود طی چهار سال گذشته پیشنهاد شده است که این راهکارها تا کنون به نتیجه روشنی دست نیافته است.

البته زمزمه هایی مبنی بر اعطای وام بافت فرسوده به سازندگان از سوی دولت یازدهم به گوش می رسد ولیکن موفقیت این راهکار نیازمند ترغیب مردم به منظور حضور فعال در بازار مسکن است.در حقیقت یکی از مهم ترین عوامل تداوم رکود در بازار مسکن را باید درعدم وجود نقدینگی کافی در این بازار جستجوکرد که برطرف کردن این مانع به اصلاح سیاست های غلط پولی وبانکی کشور مرتبط می شود.

درواقع وقتی نرخ سود سپرده های بانکی همچنان بالا است وبسیاری از سازندگان وانبوه سازان سرمایه های خود را در بانک قرار داده اند تا از آن سود دریافت کنند چطور می توان به رونق بازار مسکن امیدواربود؟.

ازطرفی دیگر با توجه به اینکه قیمت گذاری مسکن در کشور از یک مکانیزم خاص تبعیت نمی کند به نظر می رسد در بازار مسکن برای انجام معامله ازخرید گرفته تا فروش هرفردی ساز خود را می زند و قواعد ساختار یافته عرضه و تقاضا رعایت نمی شود و ضرورت دارد این مساله مهم در جهت  رونق گرفتن بازار مسکن و پایداری آم مورد توجه جدی قرار گیرد .

البته نبود سیاستی درست وپایدار در بازار مسکن هم از دیگر عوامل رکود این بازار است به طوری که اتخاذ سیاست های متفاوت و جداگانه  برای فعالیت و یا سامان دادن به بازار مسکن در سنوات گذشته نیز از جمله تمهیدات رونق پایدار صنعت ساخت و ساز بوده  که برای رونق بخشیدن مجدد به این بازار باید این مشکل هم برطرف شود و سیاست های پایدار ، منسجم و موثر تا افق های دوردست به طور یکسان وغیرقابل تغییری  برای رونق پایدار بازار مسکن اتخاذ شود.

بنابراین در شرایط کنونی که بازار مسکن رکودی سنگین را تجربه می کند به نظر می رسد برای جبران کمبود نقدینگی در این بازار باید سیاست های پولی وبانکی کشور به طور کل تغییر کند تا با این تحول سرمایه های انباشته شده از بانک ها خارج وبه بازارمسکن تزریق شود تا با وقوع این اتفاق شاهد رونق مجدد بازار مسکن باشیم.

این یادداشت در روزنامه دنیای اقتصاد روز  چهارشنبه 3 مهر ماه در صفحه باشگاه مدیران موفق روزنامه دنیای اقتصاد به نشانی زیر منتشر شده است :

http://donya-e-eqtesad.com/news/1065764

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: