mfnews.ir

انتشار: ۱۷:۰۴ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۵
کد خبر : ۹۴۹۲
تعداد بازدید: ۱۶۱۲
به مناسبت سی و هفتمین سال رحلت آیت الله سید محمود طالقانی نخستین امام جمعه تهران، مراسم های بزرگداشتی در روزهای 17، 18 و 20 شهریور ماه برگزار می شود.

 به مناسبت سی و هفتمین سال رحلت آیت الله سید محمود طالقانی نخستین امام جمعه تهران و به منظور تجلیل از این چهره برجسته انقلاب اسلامی، مراسم های بزرگداشتی در روزهای 17، 18 و 20 شهریور ماه برگزار می شود.

 

 به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران، ستادبزرگداشت آیت الله طالقانی به مناسبت سی وهفتمین سالگرد درگذشت این عالم مجاهد مراسمهای بزرگداشتی را در تهران  و طالقان برگزار می کند.

 

 نخستین مراسم بزرگداشت 17 شهریور ماه بعد از نماز مغرب وعشا در مسجد هدایت تهران برگزار خواهد شد.همچنین مراسم دیگری در طالقان، روستای گل برد زادگاه مرحوم طالقانی پذیرای مردم زادگاه این شخصیت بزرگوار خواهد بود. روز 20 شهریور ماه هم از ساعت 17 مراسمی در کتابخانه و بیت آیت الله طالقانی(ره) یاد و خاطره این شهید والا مقام ومجاهد را گرامی می دارند.

 

آیت الله طالقانی در دوران انقلاب اسلامی، پس از آزادی از زندان نقش مهمیدر مبارزات علیه رژیم ستم شاهی و پیروزی انقلاب داشت و پس از پیروزی به ریاست شورای انقلاب اسلامی‌برگزیده شد و در انتخابات مجلس خبرگان قانونگذاری (12 مرداد 1358) از سوی مردم تهران به عنوان نماینده انتخاب شد.

 

در اوایل مرداد 1358 از سوی امام خمینی «ره» مأمور تشکیل نماز جمعه تهران شد و اولین و با شکوه‌ترین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ‌در پنجم مرداد به امامت ایشان در دانشگاه تهران برگزار شد.

 

بعد از انتصاب به عنوان امام جمعه تهران، موفق به برگزاری پنج نماز جمعه شد که آخرین نماز جمعه به مناسبت فرا رسیدن سالگرد جمعه خونین 17 شهریور در بهشت زهرا و کنار مزار شهدا برگزار شد.

 

سرانجام در سحرگاه نوزدهم شهریور سال 1358 این عالم مجاهد پس از سالها فعالیتهای علمی‌و مبارزات سیاسی علیه رژیم ستم‌شاهی و عمری تلاش خستگی‌ناپذیر در راه پیاده کردن احکام اسلام، در اثر سکته قلبی دار فانی را وداع گفت.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: