mfnews.ir

انتشار: ۱۱:۳۵ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۵
کد خبر : ۹۵۲۴
تعداد بازدید: ۲۷۵۶
مدیرعامل کارخانه آلومینیوم مسجدسلیمان تشریح کرد:
در تلاش هستیم تا با کمک و حمایت مسئولان استانی، صنایع پایین دستی را شکل دهیم تا با حمایت مسوولان استان و شهرستان شاهد اشتغالزایی بیش از ۱۸۰۰ نفر در استان باشیم.

 

به گزارش پایگاه خبری بنیاد مستضعفان  مدیر عامل کارخانه آلومینیوم مسجدسلیمان طی گفتگویی در خصوص اهداف این پروزه عظیم در منطقه توضیح داد : هدف از احداث این کارخانه از سوی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی ، اشتغال زایی و رفع محرومیت ها برای جوانان مسجدسلیمان است تا به واسطه  آن مشکل بیکاری و اشتغال جوانان شهرستان تا حدودی حل شود.

 

سید عباس حسینی  تصریح کرد: فاز نخست این پروژه پیشرفت قابل قبولی داشته و طبق برنامه تا پایان امسال به بهره برداری خوهد رسید.افتتاح فاز نخست این کارخانه که 68 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، به طور مستقیم موجب اشتغال زایی ۲۰۰ نفر و به طور غیر مستقیم ۴۰۰ نفر می شود.

وی افزود: تا کنون حداقل سه در صد از برنامه مقرر جلو هستیم. به طور میانگین ماهانه 6.8 دهم درصد پیشرفت داشته ایم که نشان دهنده حجم کار جهادی است که انجام شده است.

 

وی با تاکید بر این که هدف از ایجاد این کارخانه، راه اندازی صنایع پایین دستی در آینده بوده است، بیان کرد: آلومینیوم صنعت اشتغالزایی است و صنایع پایین دستی متعددی دارد و تاکنون بیش از ۶۰ صنعت پایین دستی قابل راه اندازی در خوزستان شناسایی شده است لذا در تلاش هستیم تا با کمک و حمایت مسئولان استانی، صنایع پایین دستی را شکل دهیم تا با توسعه آن‌ها شاهد اشتغالزایی بیش از ۱۸۰۰ نفر در استان باشیم.

  مدیر عامل کارخانه آلومینیوم مسجدسلیمان بیان داشت: تمام تلاش ما بر اشتغال زایی است . بر این اساس مکان یابی اقتصادی نبوده بلکه مکان یابی بر اساس محرومیت است که همه شغل هایی که موجود هستند به دست بومیان سپرده شوند.

 سید عباس حسینی یادآور شد: زمان بهره برداری پروژه طبق برنامه اسفند 95 است.  اگر که این وضعیت را به خوبی اکنون پیش ببریم می توانیم پروژه را زودتر از زمان مقرر آماده کنیم. ما برای رسیدن به تولید برنامه های جذب نیرو را مدون کردیم که این بحث چند روز دیگر آغاز خواهد شد.

 

۱۰۰ درصدی نیرو های شاغل بومی خواهند بود

وی تصریح کرد: سعی ما بر این است که در استخدام رعایت عدالت را داشته باشم و نیروهای ما متعهد و متخصص باشند که در این راستا آزمونی با کمک سازمان سنجش کشور تدارک دیدیم تا بتوانیم ضمن کسب اعتماد عمومی با برگزاری آزمون علمی و استاندارد و توسط یک سازمان رسمی همگان شاهد عدالت در استخدام ها باشند.

 مدیر عامل کارخانه آلومینیوم مسجدسلیمان خاطر نشان کرد: این آزمون فقط محدود به شهرهای لالی، اندیکا، هفتگل و مسجد سلیمان است. مقطع تحصیلی مورد نیاز فوق دیپلم و لیسانس است. واجدین شرایط از 3 مهر می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش  مراحل ثبت نام را انجام دهند.

 حسینی بیان داشت : انتخاب های ما از بین حداقل های علمی هستند.زیرا که استخدام این کارخانه  ما محدود به مسجدسلیمان است و شرط ما کسب نمره است که در غیر این صور ت ما مجبور به جذب تعداد نفرات کمتری هستیم. بعد از سنجش  آزمایش   iquو equ  و بعد از آن مصاحبه فنی و در پایان پذیرش انجام خواهد شد که این مراحل برای فاز اول استخدامی ما است و در فاز 1 و 2 تقریبا 400 نفر را شامل می شود.

 

69صنعت پایین دستی برای ایجاد اشتغال

مدیر عامل کارخانه آلومینیوم مسجدسلیمان با اشاره به بهره برداری از فاز 2 این کارخانه در بهار 97 خاطرنشان کرد:  فاز اول 69 صنعت پایین دستی  ساده ای که درکشور ما وجود دارد و نمونه داخلی دارد را با سرمایه کمتری تعریف کردیم و آماده مشاوره دادن به سرمایه گذاران جهت سرمایه گذاری هستیم. اگر این 69 صنعت بتواند در استان خوزستان و در مسجدسلیمان شکل بگیرد می توانیم ایجاد اشتغال خوبی را راه اندازی کنیم به طور متوسط هرکارگاهی 50 نفر را مشغول می کند که با این حساب بیش از 3 هزار شغل می تواند ایجاد کند که این بخش ارزشمند موضوع است.

 

مدیر عامل کارخانه آلومینیوم مسجدسلیمان یادآور شد: باید همانند استان مرکزی  که صنایع پایین دستی آن را به طور گسترده ایجاد شده، صنایع پایین دستی ایجاد کنیم. در فاز اول بیش از100 صنعت می توانیم ایجاد کنیم.  بخش اول صنعت "هایتک" است که شاید برای مردم سخت باشد ولی 69 صنعت ساده هستند این ساده ها را لااقل اجرایی کنیم.

 حسینی یادآور شد: در فنی حرفه ای چندین کار میتوانیم انجام دهیم، در بخش اول مشاوره فنی است؛ در طرح توجیهی که اکنون آماده است وبخش دوم ایجاد شرایط برای بازدید از صنایع مشابه که در ایران وجود دارند، گام سوم بحث  اعتبارات ریالی  است که به استاندار طی بازدیدی که داشتند بودجه ای برای مناطق محروم کنار گذاشته اند. این  بودجه نیز می تواند اینجا استفاده شود که تسریع شود. در پرداخت وام  به متقاضیان که نیاز به همت مسئولین و سرمایه گذاران و کار آفرینان دارد. مشکلاتی نیز وجود دارد و آن هم ایجاد زیر ساخت ها است.

 

وی تصریح کرد: خوزستان بازار بکر آلومینیوم است. اینجا کارخانه آلومینیوم وجود ندارد. در کنار کشور عراق و آب های آزاد  که این مزیت های  خوب این استان است و نیازمند حضور سرمایه گذاران و کار آفرینان در کنار ما است که نیازمند تشویق ما هستند که می توانند خیلی از مشکلات خوزستان را حل کنند.

 وی با تقدیر از زحمات و بازدید  استاندار  از پروژه و پیگیری و حمایت از آن گفت: در حال حاضر مشکل اصلی ما برق است و تا مشکل برق  حل نشود کارخانه به مرحله بهره برداری نخواهد رسید. ظرفیت فاز اول ما 11هزار تن انواع پروفیل است و در فاز دوم انواع بیلت و 20 هزار تن انواع شمش آلیاژی است. برای تولید بیلت در کشور استانداردی وجود ندارد فقط شرکت ایرالکو در حال تولید استاندارد است که تکنولوژی ساخت ان قدیمی است لذا ما اکنون در حال واردات زیاد بیلت از خارج از کشور هستیم.

مدیر عامل کارخانه آلومینیوم مسجدسلیمان یادآور شد: این تکنولوژی که در  داخل استفاده می شود از کیفیتی بسیار خوب برخوردار است که با آخرین تکنولوژی های روز جهان ساخته میشود زیرا که اگر می خواهیم در بازار رقابت داشته باشیم باید تولیدبا کیفیت بالارا هدفگیری کنیم.

 

عدم تحویل 30هکتار از زمین های کارخانه

حسینی ادامه داد: مشکل ما موقتاً با پتروشیمی  و وساطت استاندار موقتا حل شده است. در واقع بنیاد مستضعفان  پول  80 هکتار را به شهرک های صنعتی خوزستان  پرداخت کرده است اما  حدود 50 هکتار در اختیار ما قرار داده اند. یعنی ما 30 هکتار از زمین خریداری شده را در اختیار نداریم و از طرفی برای  اجرای فاز دوم به این 30  هکتار نیاز داریم. در صورت عدم همکاری مسوولان ذیربط ما این پروژه را شروع می کنیم ولی قطعا به اتمام نمی رسانیم؛ قطعا واکذاری سی هکتار باقی مانده جزو ملزومات بهره برداری از فازهای بعدی این کارخانه است.

 حسینی یادآور شد: افتتاح فاز اول این کارخانه، به اشتغالزایی ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۴۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم کمک می‌کند و همچنین به مرور زمان باعث ایجاد صنایع پایین دستی می‌شود که با توسعه آن‌ها شاهد اشتغالزایی بیش از ۱۲۰۰ نفر در شهرستان و استان خواهیم بود.

وی با بیان این‌که برای احداث فاز اول این کارخانه تاکنون بیش از ۱۲۴ میلیارد تومان هزینه شده است، تصریح کرد: با برآوردهای انجام شده برای تکمیل کارخانه در فاز اول به حدود ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که تمام این اعتبار نیز از طریق بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی تامین می‌شود.

مدیر عامل کارخانه آلومینیوم مسجدسلیمان با اشاره به هزینه ی ۱۲۴ میلیارد تومانی برای احداث فاز نخست این کارخانه، عنوان کرد: طبق برآوردهای انجام شده برای تکمیل فاز نخست این کارخانه ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که تمام این میزان اعتبار از طریق "آورده های" بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی تامین خواهد شد.

 وی خاطرنشان کرد: فاز نخست طرح با خط اروپایی افتتاح می شود و با وجود آن که فاز سوم این طرح پیشتر در دست سرمایه گذار اروپایی بود، با رفع تحریم ها فاز دوم و سوم نیز اروپایی خواهند بود.

حسینی به ظرفیت تولید سالانه ی این کارخانه اشاره کرد و گفت: در فاز نخست این طرح، سالانه ۱۱ هزار تن پروفیل آلومینیومی در سال تولید خواهد شد اما هدف ما صنایع زیر دستی این صنعت است تا از این طریق، با اشتغال تعداد بیشتری از افراد بومی، به حل مشکل اشتغال استان کمک شود.

وی در انتها یاد آور شد: اگر تولیدات کارخانه بیش از حد نیاز صنایع پایین‌دستی استان باشد، امکان صادرات محصولات این کارخانه به کشورهای همسایه از جمله عراق فراهم است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: