mfnews.ir

انتشار: ۱۳:۴۴ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۵
کد خبر : ۹۵۳۷
تعداد بازدید: ۳۴۰۱
روز ۲۷ شهریور سالروز خاموشی شهریار سخن ایران است، شاعری که عاشقانه و عارفانه پیرامون دوران مشروطه زمان خویش شعر سرود و انقلابی را در شعر ترکی ایجاد کرد

روز ۲۷ شهریور سالروز خاموشی شهریار سخن ایران است، شاعری که عاشقانه و عارفانه پیرامون دوران مشروطه زمان خویش شعر سرود و انقلابی را در شعر ترکی ایجاد کرد و اکنون مجموعه شهر « حیدربابا سلام » او به بیش از ۹۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده و به عنوان شناخته شده‌ترین شاعر آذری  زبان در دنیا است.

در سال ۱۳۸۱ به پیشنهاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تصویب شورای انقلاب فرهنگی، به پاس گرامیداشت یاد و خاطره استاد شهریار و تحکیم مودّت و دوستی بین اقوام و اقشار مختلف جامعه، روز ۲۷ شهریور‌ماه،« روز ملّی شعر و ادب ایران » نامگذاری شد. و این روز بهانه ایست بمنظور پاسداشت هنر متعالی؛ هنری که در دوره‌های مختلف و در فراز و نشیب‌های این مرز و بوم، آینه وار در خدمت وجدان‌های بیدار بوده است. عرصه شعر و ادب ایران، عرصه پرواز سیمرغ وشانی است که در وادی انسانیت بال و پر شکسته و آینه‌دار جلوه های روشن ایمان و معرفت بوده‌اند.

 استاد شهریار از جمله هنرمندانی بود که همیشه با طبع لطیف و روح بسیار حساس خود سنگ صبور غم‌های انسان‌ها بود، اشعار شهریار تجلی دردهای بشری است، او مقوله عشق را در اشعار خویش نابتر از هر شعری عرضه داشته است.

 

"شهریارا گو دل از ما مهربانان نشکنید

ورنه قاضی در قضا نامهربانی می‌کند"


روحش شاد و یادش گرامی و سرزمین مهرپرور ایران همیشه پرستاره باد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: