mfnews.ir

انتشار: ۱۰:۴۶ - ۰۸ آبان ۱۳۹۵
کد خبر : ۹۶۷۳
تعداد بازدید: ۲۳۲۷
بیشترین آثار اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی طرح بازسازی بافت فرسوده با عنوان "جام جم" مراغه با حدود 187 هزار مترمربع زیربنا و 7.2 هکتار مساحت را باید در بهره برداری کامل از این طرح در ماه های آتی جستجو کرد

 در روزگاری که احیای تدریجی بافت های فرسوده در گرو اعطای تسهیلات دولتی و صرف هزیه سر سام آور از سوی  شهروندان است، اجرای بزرگترین طرح احیاء و بهسازی بافت فرسوده غرب کشور با مشارکت شهرداری مراغه و شرکت های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان را می توان موتور محرکه توسعه شهری در کهن پایتخت ایران زمین و الگویی برای سایر مناطق کشور به شمار آورد.

 بیشترین آثار اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی طرح بازسازی بافت فرسوده با عنوان  "جام جم" مراغه با حدود 187 هزار مترمربع زیربنا و 7.2 هکتار مساحت را باید در بهره برداری کامل از این طرح در ماه های آتی جستجو کرد اما پیش از این نیز فعالیت شرکت آتی ساز به عنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان در مراغه سرآغاز توسعه شهرنشینی، افزایش درآمدهای شهرداری، احیای بافت فرسوده و رونق اقتصادی بوده است. 

تملک حدود یک هزار پلاک (با حدود 96 درصد پیشرفت فیزیکی) در مسیر اجرای این طرح از سوی شهرداری مراغه از سال 82 تا زمان حاضر و اجرای خلاقانه آن در گیر و دار برخی مشکلات محلی تاکنون ادامه داشته و خیابان 120 متری و پارکینگ 15 هزار متری آن بارقه امید را برای باز شدن گره کور ترافیک شهری و آسیب های اجتماعی بافت های متراکم و گرانقیمت مرکزی شهر ، آسییب های احتمالی ناشی از بلای طبیعی در بافت های فرسوده و ...... را  در مراغه زنده کرده است.

 

فاز نخست این طرح  شامل احداث خیابان و پارکینگ پس از تصویب و در مرحله اجرا برخی نارضایتی های زودگذر اهالی را به دنبال داشت اما بهره برداری فاز اول ان بارقه های امید را در دل مردم ایجاد کرد و بهره برداری کامل از آن در ماه های آینده جلوه ای از مشارکت های غیردولتی برای خواندن غزل خداحافظی با برخی از مشکلات شهری است. 

عرض 120 متری خیابان اصلی این طرح در حالی در کنار خیابان های قدیمی این شهر با 12 متر عرض خودنمایی می کند که ادامه این مسیرگشایی با رویکرد جدید شهرداری مراغه دربافت های متراکم شهری که طول خیابان های آنها معادل طول پیاده روی در نظر گرفته شده در پروژه "جام جم" است در  آینده اجتناب ناپذیر است.

در همین راستا اجرای خیابان جام جام را می توان اقدامی بنیادین برای توسعه معابر عمومی شهر مراغه دانست که در آینده این شهر ریشه دوانده است.

 

طرح جام جام مراغه الگوی شهرداری مدرن در کشور است

سرپرست شهرداری مراغه با اشاره به اینکه طرح جام جم الگوی شهرداری مدرن و نمونه منحصر به فردی از بهسازی بافت فرسوده در کشور است، گفت: این طرح با دارا بودن خیابان 2 طبقه در سطح کشور کم نظیر است.

محمدرضا احمدی با اشاره به اینکه طرح جام جم بسیاری از شهرداران کشور را برای بازدید به مراغه کشانده است، افزود: راسته بازار طبقه پایین این خیابان به زودی جلوه ای زیبا از شهری مدرن را به نمایش می گذارد.

وی به تاثیرهای اجتماعی، اقتصاد و فرهنگی این طرح در مراغه اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاری های بنیاد مستضعفان سرمنشا بسیاری از ساخت و سازهای شهری در دهه 80 شمسی در این شهرستان است.

وی ادامه داد: بهره برداری کامل از فازهای اول و دوم این طرح بسیاری از سرمایه گذاران را روانه شهر مراغه می کند و توسعه و درآمد پایدار و در نهایت توسعه شهری را به ارمغان می آورد. 

وی با اشاره به اینکه رکود بخش مسکن و وضعیت اقتصادی کشور اجرای سریع و بالندگی این طرح را تحت تاثیر قرار داده است، افزود: با بهره برداری از فاز دوم این طرح در ماه های آینده شاهد توسعه سریع شهر خواهیم بود.

وی همچنین در ارتباط با تداوم  مسیرگشایی در امتداد این خیابان 120 متری نیز افزود: این موضوع در حال مطالعه است.

سرپرست شهرداری مراغه به پیشرفت 96 درصدی طرح تملک اراضی در محدوده بزرگترین طرح احیاء و بهسازی بافت فرسوده کشور اشاره کرد و گفت: چهار درصد باقی مانده از تملک اراضی نیز در دست پیگیری است.

وی افزود: با اجرای این طرح در هسته مرزی شهر مراغه بسیاری از بافت های فرسوده این شهر بهسازی شد تا در هنگام بروز حوادث غیر ترقبه احتمالی، کوچه پس کوچه های قدیمی مانع از امدادرسانی به مردم نشود و بسیاری از مشکلات اجتماعی و فرهنگی بافت های فرسوده مرتفع شود.

 

 حمایت از سرمایه گذاران رویکرد جدید شهرداری مراغه است

سرپرست شهرداری مراغه حمایت از سرمایه گذاران برای رونق اقتصادی و کسب درآمدهای پایدار برای شهرداری این شهر را از رویکردهای جدید شهرداری مراغه عنوان کرد و گفت: هر مشکل احتمالی برای جذب سرمایه های بخش خصوصی در این مسیر به سرعت مرتفع می شود.

محمدرضا احمدی با اشاره به اینکه شهر مراغه ظرفیت های بی بدیلی برای سرمایه گذاری دارد، افزود: جذب سرمایه گذار یکی از راه های کسب درآمد پایدار برای شهرداری این شهر است.

به گفته وی شهرداری مراغه طرح های متعددی برای جذب مشارکت های سرمایه گذاران آماده کرده است که از آن جمله می توان به نخستین نیروگاه زباله سوز جنوب آذربایجان شرقی اشاره کرد.

 

فاز دوم طرح جام جم تا دو ماه آینده به بهره برداری می رسد

مدیرعامل شرکت آتی ساز از شرکت های وابسته به بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه عملیات خاکبرداری، تملک و رفع معارض این طرح چند منظوره در سال 1382 شمسی آغاز شد، گفت: فاز نخست آن با هدف احداث خیابان و پارکینگ در سال 1394 شمسی به بهره برداری رسید و فاز دوم با 15 کاربری در حاشیه این خیابان 120 متری تا دو ماه آینده به بهره برداری می رسد.

پرویز مباحی افزود: فاز نخست طرح چند منظوره جام جم مراغه از سال 1380 شمسی با مشارکت شهرداری مراغه و شرکت آتی ساز در زمینی به مساحت 71 هزار و 725 متر مربع و با زیربنای 187 هزار و 259 مترمربع عقد قرارداد شد. 

وی با اشاره به احداث یک خیابان دو طبقه با پارکینگی به ظرفیت 506 دستگاه خودور در فاز نخست این طرح اشاره کرد و گفت: فاز دوم این طرح دارای یک هزار و 836 مسکونی، تجاری و اداری است.

وی افزود: در فاز نخست این طرح نخست تاکنون 96 درصد از تملک اراضی داخل طرح از سوی شهرداری مراغه محقق شده است و تملک پلاک های مجهول و برخی دیگر از پلاک ها همچنان ادامه دارد.

به گفته وی کل طرح 972 پلاک دارد که متعلق به یک هزار و 836 مالک است و شهرداری مراغه تلاش های زیادی برای تملک زمین انجام داده است.

وی افزود: در قرارداد مشارکت شهرداری مراغه با شرکت آتی ساز این شرکت تنها به احداث خیابان و پارکینگ متعهد شد و هیچ تعهدی نسبت به احداث 15 کاربری در حاشیه خیابان ندارد اما این شرکت چندین طرح از جمله سنتی یک و 2 را در سال 1387 به بهره برداری رساند.

وی گفت: طرح تجاری مدرن 2 /جام جم/ در سال 94 شمسی به اتمام رسید و طرح تجاری مدرن 1 آماده واگذاری است.

وی افزود: 2 طرح تجاری و اداری یک و 2 نیز به ترتیب به سرمایه گذاران بخش خصوصی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مراغه واگذار شده است.

وی با اشاره به اینکه طرح آتیه نیز در فاز دوم بهره برداری تا 2 ماه آتی افتتاح می شود، افزود: فاز دوم طرح در سال 94 شمسی و با پیش بینی مدت زمان یک ساله برای اجرای طرح برنامه ریزی شد و در این راستا مجتمع تجاری آتیه دارای 94 درصد پیشرفت فیزیکی است.

وی گفت: مجتمع آتی سنتر به اتمام رسیده است و راسته بازار زیرپیاده رو که به صورت مشارکتی با شهرداری در حال اجراست تا 2 ماه آینده افتتاح می شود.

 

 مسجد سفید در قالب پیوست فرهنگی طرح جام جم بازسازی شد

مدیرعامل شرکت آتی ساز  از اجرای طرح بازسازی مسجد تاریخی 'سفید' در حاشیه خیابان جام جم مراغه با حدود هفت میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات شرکت آتی ساز خبر داد و گفت: بنیاد مستضعفان به ارزش های فرهنگی و اجتماعی مردم اهمیت ویژه ای قایل است.

پرویز مباحی با اشاره به اینکه طراحی، نظارت و اجرای این طرح بر عهده میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان است، گفت: در قالب این طرح مرمت سردرب، دیوارهای ضلع جنوبی و شمالی، حیاط، محوطه و سقف مسجد بازسازی و ستون های چوبی و پردوهای چوبی مسجد در حال انجام است.

 وی افزود: مسجد سفید در مرکز شهر مراغه از مساجد چوبی مربوط به اواخر دوره صفویه و دارای تزئینات ارزشمند بر روی صندوقچه ها و پردوهای چوبی است و مجریان طرح جام جم بر اهمیت این مسجد واقف هستند وطرح بازسازی این مسجد 12 سال پیش آغاز شد و با وجود صرف 2 میلیارد ریال هزینه و بازسازی دیوارهای ضلع غربی و شرقی مسجد، از سال 1392 شمسی به صورت نیمه کاره رها شده بود.

 

انتقال اسناد مربوط به طرح جام جم به زودی انجام می شود

مدیرعامل شرکت آتی ساز گفت: با توافق های جدیدی که با سرپرست جدید شهرداری مراغه در خصوص اسناد مربوط به این طرح انجام شده است، انتقال اسناد به زودی انجام می شود.

پرویز مباحی با اشاره به اینکه برخی اختلاف ها بین شرکت آتی ساز و شهرداری مراغه با وجود گذشت 12 سال از مدت قراداد طبیعی است، افزود:  همگرایی مناسبی برای انتقال اسناد با شهرداری وجود دارد و امیدواریم تا پایان سال تمامی اسناد به نام شرکت منتقل شود.

وی به تجمیع اسناد فاز اول طرح نیز اشاره کرد و گفت: اولویت تحویل اسناد با کاربری هایی است که نسبت به مردم تعهد دارند و امیدواریم این روند انتقال اسناد به مردم به زودی انجام شود.

وی افزود: مردم مراغه با گذشت چندین سال از اجرای طرح به آثار ارزشمند آن پی برده اند و همراهی آنان می تواند تکمیل طرح را تسریع کند.

 

 شرکت آتی ساز چهره شهر مراغه را متحول کرد

مدیرعامل شرکت آتی ساز با اشاره به اینکه بافت شهر مراغه قبل از اجرای طرح جام جم هم راستا با توسعه اقتصادی این شهر نبود، گفت: طرح های شرکت آتی ساز چهره شهر مراغه را متحول کرد تا ضمن احیای بافت فرسوده در هسته مرکزی شهر، مردم شاهد رفع بسیاری از مشکلات اجتماعی باشند.

پرویز مباحی در پاسخ به سوال ما  مبنی بر نبود فضای سبز در خیابان جام جم مراغه نیز افزود: با بهره برداری از پیاده راه ترکیبی این خیابان در هر دو طرف خیابان، مردم مراغه شاهد یکی از پیشرفته ترین فضاهای سبز کشور خواهند بودو تاسیسات زیربنایی این خیابان نیز در قالب تعهد سال جاری در حال انجام است و با بهره برداری کامل از این طرح در 2 ماه آینده رضایت کامل اهالی جلب می شود.

وی همچنین نسبت به تکمیل طرح های این شرکت در مراغه از جمله دهکده توریستی ابراز امیدواری کرد و تلاش های شهرداری مراغه بر توسعه روزافزون این شهر را مورد قدردانی قرار داد.

 

 طرح جام جم مراغه با هدف اصلاح و بهسازی بافت فرسوده هسته مرکزی شهر فرهنگی و تاریخی مراغه و همچنین به منظور ایجاد یکی از مدرنترین بازارهای کشور در جهت بازیابی موقعیت تجاری و اقتصاد مراغه در منطقه و بالاخره برای تامین فضای تفریحی، خدماتی، فرهنگی  مورد نیاز شهر و شهروندان احداث شد.

این طرح بی نظیر در سطح کشور به گفته مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و مسکن ایران (وابسته به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی) تلفیقی از شهرسازی مدرن و بافت سنتی این شهر تاریخی است و تاکنون مورد بازدید بیش از 130 گروه از شهرداران بزرگ و کوچک کشور قرار گرفته است.

اگرچه در بیشتر اوقات شهرهای کوچک از شهرهای بزرگ در اصول شهرسازی و چیدمان شهری الگوبرداری می کنند اما طرح جام جم مراغه این روند را معکوس کرد و برخی از شهرهای بزرگ کشور در خصوص نحوه جذب سرمایه گذاری، نحوه مدیریت تملک و نحوه طراحی از طرح جام جم الگوبرداری کرده اند.

شهرستان 250 هزار نفری مراغه در فاصله 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است و طرح جام جم نقش مهمی در بازیابی جایگاه محوری این شهرستان در جنوب این استان دارد.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها