mfnews.ir

انتشار: ۱۵:۳۲ - ۱۷ آبان ۱۳۹۵
کد خبر : ۹۷۱۰
تعداد بازدید: ۱۸۱۶
حسابرس معتمد بورس :
افزایش در نرخ خرید مواد اولیه خارجی (کائوچوی طبیعی) بابت افزایش نرخ های جهانی بوده و نرخ خرید مواد اولیه داخلی شامل کائوچوی مصنوعی و دوده و نخ به دلیل افزایش نرخ فروش توسط شرکتهای تولید کننده داخلی می باشد

به گزارش  پایگاه  خبری بنیاد مستضعفان به نقل از خبرگزاری فارس؛ گزارش حسابرسی شده صورت سود و زیان برآوردی تعدیل شده شرکت تولیدی ایران تایر برای سال مالی منتهی به 30 اسفند ماه 1395 در حالی با پیش بینی عایدی 1099 ریالی به ازای هر سهم منتشر شده که پیش از این در عملکرد سه ماهه اول امسال از پیش بینی سود 7 ریالی به ازای هر سهم خبر داده بود.

 بنابراین گزارش ، حسابرس معتمد بورس در یادداشت صفحه 2 صورت سود و زیان "پتایر" ، علت عمده تعدیل درآمد هر سهم در سال 1395 را شناسایی مبلغ 280 میلیارد ریال سود حاصل از فروش 5 هکتار از اراضی واقع در محوطه کارخانه شرکت به ارزش 310 میلیارد ریال به اشخاص ثالث عنوان کرده و گفته است: زمان تحویل زمین به خریدار در تاریخ 14 آذر ماه 1395 تعیین و وجوه حاصل از فروش بتدریج و تا زمان انتقال سند مالکیت یعنی در مهر ماه سال 1396 توسط شرکت دریافت خواهد شد .

 

این حسابرس عنوان کرده که  تحقق درآمد فروش زمین مذکور و انعکاس آن در دفاتر حسابداری شرکت در سال 1395 منوط به اجرای کامل تعهدات توسط طرفین معامله در زمان های مشخص شده در مبایعه نامه است. ضمن اینکه به دلیل وجود زیان انباشته، درآمد مذکور قابلیت تقسیم بین سهامداران را نخواهد داشت .

 

شرکت تولیدی ایران تایر با سرمایه 28 میلیارد و 646 میلیون و 900 هزار تومانی برای سال مالی 95 خود هم اکنون بطور خالص مبلغ 1099 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده و در عملکرد شش ماهه نخست سال جاری نیز با پوشش سه درصدی این رقم تنها 36 ریال از آن را محقق کرده است.

 بیش از 80 درصد از رقم فروش این شرکت را بهای تمام شده کالای فروش رفته تشکیل می‌دهد و حاشیه سود عملیاتی آن در بودجه برآوردی آمسال از 8 درصد فراتر نمی‌رود.

 ناشر ایران تایر در توضیح علت عمده تعدیل EPS اولیه خود به بازار سهام عنوان کرده که این عایدی « ناشی از درآمد غیر عملیاتی فروش 5 هکتار از اراضی شرکت به ارزش فروش 310 میلیارد ریال بوده که زمان تحویل زمین مزبور به خریدار 14 آذر 95 است.

 تا تاریخ تحویل زمین مبلغ 130 میلیارد ریال وصول خواهد شد و تا تاریخ 17 شهریور 96 نیز مبلغ 100 میلیارد ریال دیگر دریافت خواهد شد و الباقی وجه ثمن معامله به مبلغ 80 میلیارد ریال در تاریخ 12 مهر 96 همزمان با انتقال سند وصول خواهد شد.»

 

وی یادآور شده که «جلوگیری از واردات بی رویه تایر و افزایش نرخ تعرفه ورودی موجب رونق هر چه بیشتر بازار داخلی شده و به تبع شرکت فروش ریالی خود نسبت به پیش بینی قبلی را 12درصد افزایش داده است که 7درصد آن ناشی از افزایش مقدار فروش و 5درصد ناشی از افزایش نرخ میانگین فروش می باشد.»

 همچنین بهای تمام شده کالای فروش رفته نسبت به پیش بینی قبلی 9درصد افزایش داشته که دلیل آن افزایش در حجم فروش و تغییر در نرخ خرید مواد اولیه می باشد. افزایش در نرخ خرید مواد اولیه خارجی (کائوچوی طبیعی) بابت افزایش نرخ های جهانی بوده و نرخ خرید مواد اولیه داخلی شامل کائوچوی مصنوعی و دوده و نخ به دلیل افزایش نرخ فروش توسط شرکتهای تولید کننده داخلی می باشد.

 

ناشر "پتایر" عنوان کرده که هزینه های اداری، عمومی و فروش نسبت به آخرین پیش بینی 13% افزایش داشته که عمده دلیل آن افزایش در هزینه های توزیع و فروش و تبلیغات به تبع افزایش در حجم فروش می‌باشد.

 

افزایش در خالص سایر درآمد و هزینه های عملیاتی نیز به دلیل طبقه بندی صحیح هزینه های جذب نشده نسبت به قبل می‌باشد که در بودجه قبلی از بهای تمام شده کسر نشده است، ضمناً ظرفیت عملی تولید با امکانات فعلی حدوداً 17.500تن است.

 

در این گزارش آمده است که « کاهش در هزینه های مالی نسبت به  بودجه قبلی ناشی از پیش بینی تسویه بخشی از بدهی به سیستم بانکی از محل وجه حاصل از فروش زمین در 4 ماهه آخر سال می باشد. افزایش در هزینه های مالی در پیش‌بینی شش ماهه دوم نسبت به شش ماهه اول به دلیل منظور نمودن جرایم در پایان هر سال مالی می باشد.»

 

این ناشر از اعتراض نسبت به برگ تشخیص مالیات سال 1393 و انتظار برای برگ دعوت به هیئت حل اختلاف مالیاتی خبر داده و گفته است:  با توجه به زیان انباشته مورد تائید دارایی در سالهای قبل شرکت بابت سال 1393 ذخیره ای از این بابت منظور ننموده است.

 

ناشر " پتایر" تصریح می کند: با توجه به مانده زیان انباشته شرکت در پایان سال 1394 به مبلغ 392.901 میلیون ریال، سود دوره جاری تماماً از مبلغ مزبور کسر شده و به تبع شرکت سود تقسیمی نخواهد داشت.

 

در نهایت نیز عنوان شده که « دلایل تفاوت قیمت فروش زمین 5 هکتاری به مبلغ 310 میلیارد ریال با قیمت کارشناسی که در سیستم کدال طی نامه (مورخ 21 تیر ماه 1395) افشاء شده بابت رکود موجود در بازار املاک و احتمال عدم امکان فروش زمین در ماههای آتی و از همه مهمتر جلوگیری از تحمیل هزینه های مالی بیشتر (سالیانه 50 میلیارد ریال) می باشد، لذا هیئت مدیره با کسب موافقت از سهامداران عمده و با در نظر گرفتن صرفه و صلاح شرکت و نیز دلایل فوق، فروش زمین را با قیمت 310 میلیارد ریال مصوب نموده است، ضمناً زمان بندی نحوه دریافت وجوه حاصل از فروش زمین نیز در تاریخ 10آبان ماه 1395 در سایت کدال افشاء شده است.»

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پرطرفدارترین ها